Články / Reporty

House (není) pro starý?  (Ross from Friends)

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 18.05.2019

Na pravidelnou klubovou noc Motif, která se zaměřuje na nové umělce z převážně elektronické taneční scény, zavítal mladý producent Ross from Friends. Ne, nejednalo se o Davida Schwimmera s Casio synťákem, ale o nadějného britského hudebníka Felixe Weatheralla, který do Roxy přivezl debutovou desku Family Portrait, vydanou pod vlajkou losangelského labelu Brainfeeder. Kvalitní lo-fi house versus hokejové mistrovství. Těžká volba se promítla na z poloviny zaplněném klubu.

Roli předskokana zastal tuzemský dj dMIT.RY s klidným atmosférickým setem. Zakladatel labelu Neo Violence a známá klubová postava rovných i zlomených beatů kalibrovala uši deep housem, microhousem a pohodovými rytmy, které s přibývajícími lidmi na parketu houstly a měnili se v hutný UK bass s amen breaky.

Na konci prvního setu už bylo lidí víc. Weatherall se dvěma kumpány nastoupili za praskající dekonstrukce mikrozvuků v intru Happy Birthday Nick a připravili si nástrojový arzenál. John Dunk s klávesami a saxofonem, Jed Hampson s kytarou nastřelenou mohutným flangerem a reverbem, oba dva doplňovali a umocňovali extatickou atmosféru Weatherallova mixu. Na plátně běžel videoklip ke skladbě Pale Blue Dot, kterou Britové otevřeli svou část večera, obraz byl postupně deformován filtry a poletujícími obrazci z artworku loňského alba Family Portrait. Melodická hudba plná nostalgie a sentimentu ladně proudila klubem a trvalo několik tracků, než se ze spíše poslechové záležitosti stala taneční. Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn gradovala řevem saxofonu, pod pódiem se tančilo. Trans, psychedelie a snění. Opiové melodie střídal závan Hi-NRG a tropických tom-tomů „osmdesátkových“ midi, pestrá kombinace stylů držela publikum v pozoru. Z minimal housu přecházel Weatherall do breakbeatu a k IDM, to když varioval track R.A.T.S.

Zakončení proběhlo v podobě vypalovaček z EP You’ll Understand. Gettin‘ It Done nastavila solidní taneční mánii, která se postupně měnila v perkusivní slaďárnu Bootman. V přídavku Talk to Me You’ll Understand si Jed Hampson střihl kytarové sólo na bednách a hodinový set končil právě včas, možná o fous dříve, než bylo nutné. To hudební dráha Felixe Weatheralla teprve začala.

Info

Ross From Friends (uk)
16. 5. 2019 Roxy, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Pop (Messe) na správném místě (2022)

Dominik Polívka, Václav Valtr 04.08.2022

Promo vypadalo od samé přípravy druhého ročníku brněnského festivalu přehledně a kvalitně. Zdálo se, že původní ambice z let před covidem pomalu ožívá. Jak to dopadlo?

Film a živá hudba: Sedm smrtelných hříchů: Lakomství vs. Franzie

keša 04.08.2022

Franzie se filmem baví, komunikují mezi sebou, hází na sebe ksichty, odpočítávají starty jednotlivých scén. Takhle by měla znít jejich další deska!

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 03.08.2022

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury... Filmovka vrcholí za prudkého slunečního svitu.

Radost ze setkání (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 02.08.2022

Tempo festivalu je rozjeté, film střídá další, jednotlivé položky programu se rvou o diváky. A to nejen v kinosálech.

Setkání v sadu deváté: Budiž světlo… (a tma), Pelhřimovy 2022

Václav 02.08.2022

Stále stejný, pořád jiný, tajný/netajný komunitní festival/nefestival v kostele sadu/nesadu.

V rytmu davu (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 01.08.2022

Déšť opouští Hradiště a místo něj do srdce Slovácka přichází noví návštěvníci.

V rytmu deště (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 31.07.2022

Procházím kapkami deště a rojem pláštěnek, zatímco začíná druhý den Letní filmové školy, akce, která už za dva roky oslaví půlstoletí své existence.

Co se skrývá pod maskou (Slipknot)

Jiří V. Matýsek 30.07.2022

Co se skrývá za maskou? Metaloví Kiss, metal pro děcka?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace