Články / Reporty

House (není) pro starý?  (Ross from Friends)

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 18.05.2019

Na pravidelnou klubovou noc Motif, která se zaměřuje na nové umělce z převážně elektronické taneční scény, zavítal mladý producent Ross from Friends. Ne, nejednalo se o Davida Schwimmera s Casio synťákem, ale o nadějného britského hudebníka Felixe Weatheralla, který do Roxy přivezl debutovou desku Family Portrait, vydanou pod vlajkou losangelského labelu Brainfeeder. Kvalitní lo-fi house versus hokejové mistrovství. Těžká volba se promítla na z poloviny zaplněném klubu.

Roli předskokana zastal tuzemský dj dMIT.RY s klidným atmosférickým setem. Zakladatel labelu Neo Violence a známá klubová postava rovných i zlomených beatů kalibrovala uši deep housem, microhousem a pohodovými rytmy, které s přibývajícími lidmi na parketu houstly a měnili se v hutný UK bass s amen breaky.

Na konci prvního setu už bylo lidí víc. Weatherall se dvěma kumpány nastoupili za praskající dekonstrukce mikrozvuků v intru Happy Birthday Nick a připravili si nástrojový arzenál. John Dunk s klávesami a saxofonem, Jed Hampson s kytarou nastřelenou mohutným flangerem a reverbem, oba dva doplňovali a umocňovali extatickou atmosféru Weatherallova mixu. Na plátně běžel videoklip ke skladbě Pale Blue Dot, kterou Britové otevřeli svou část večera, obraz byl postupně deformován filtry a poletujícími obrazci z artworku loňského alba Family Portrait. Melodická hudba plná nostalgie a sentimentu ladně proudila klubem a trvalo několik tracků, než se ze spíše poslechové záležitosti stala taneční. Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn gradovala řevem saxofonu, pod pódiem se tančilo. Trans, psychedelie a snění. Opiové melodie střídal závan Hi-NRG a tropických tom-tomů „osmdesátkových“ midi, pestrá kombinace stylů držela publikum v pozoru. Z minimal housu přecházel Weatherall do breakbeatu a k IDM, to když varioval track R.A.T.S.

Zakončení proběhlo v podobě vypalovaček z EP You’ll Understand. Gettin‘ It Done nastavila solidní taneční mánii, která se postupně měnila v perkusivní slaďárnu Bootman. V přídavku Talk to Me You’ll Understand si Jed Hampson střihl kytarové sólo na bednách a hodinový set končil právě včas, možná o fous dříve, než bylo nutné. To hudební dráha Felixe Weatheralla teprve začala.

Info

Ross From Friends (uk)
16. 5. 2019 Roxy, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.