Články / Reporty

House (není) pro starý?  (Ross from Friends)

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 18.05.2019

Na pravidelnou klubovou noc Motif, která se zaměřuje na nové umělce z převážně elektronické taneční scény, zavítal mladý producent Ross from Friends. Ne, nejednalo se o Davida Schwimmera s Casio synťákem, ale o nadějného britského hudebníka Felixe Weatheralla, který do Roxy přivezl debutovou desku Family Portrait, vydanou pod vlajkou losangelského labelu Brainfeeder. Kvalitní lo-fi house versus hokejové mistrovství. Těžká volba se promítla na z poloviny zaplněném klubu.

Roli předskokana zastal tuzemský dj dMIT.RY s klidným atmosférickým setem. Zakladatel labelu Neo Violence a známá klubová postava rovných i zlomených beatů kalibrovala uši deep housem, microhousem a pohodovými rytmy, které s přibývajícími lidmi na parketu houstly a měnili se v hutný UK bass s amen breaky.

Na konci prvního setu už bylo lidí víc. Weatherall se dvěma kumpány nastoupili za praskající dekonstrukce mikrozvuků v intru Happy Birthday Nick a připravili si nástrojový arzenál. John Dunk s klávesami a saxofonem, Jed Hampson s kytarou nastřelenou mohutným flangerem a reverbem, oba dva doplňovali a umocňovali extatickou atmosféru Weatherallova mixu. Na plátně běžel videoklip ke skladbě Pale Blue Dot, kterou Britové otevřeli svou část večera, obraz byl postupně deformován filtry a poletujícími obrazci z artworku loňského alba Family Portrait. Melodická hudba plná nostalgie a sentimentu ladně proudila klubem a trvalo několik tracků, než se ze spíše poslechové záležitosti stala taneční. Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn gradovala řevem saxofonu, pod pódiem se tančilo. Trans, psychedelie a snění. Opiové melodie střídal závan Hi-NRG a tropických tom-tomů „osmdesátkových“ midi, pestrá kombinace stylů držela publikum v pozoru. Z minimal housu přecházel Weatherall do breakbeatu a k IDM, to když varioval track R.A.T.S.

Zakončení proběhlo v podobě vypalovaček z EP You’ll Understand. Gettin‘ It Done nastavila solidní taneční mánii, která se postupně měnila v perkusivní slaďárnu Bootman. V přídavku Talk to Me You’ll Understand si Jed Hampson střihl kytarové sólo na bednách a hodinový set končil právě včas, možná o fous dříve, než bylo nutné. To hudební dráha Felixe Weatheralla teprve začala.

Info

Ross From Friends (uk)
16. 5. 2019 Roxy, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…