Články / Offtopic / / Komix

Hra (o trůny), sada, zápas… (Potulný rytíř)

Hra (o trůny), sada, zápas… (Potulný rytíř)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.08.2015

Sto roků před tím, než se skutálela ze špalku hlava Neda Starka v seriálu Hra o trůny - první ze série dle fantastického díla G. R. R. Martina Píseň ledu a ohně - se panoš Dunk stal potulným rytířem. Knižní prequel stále rozepsané fantasy ságy, která (ve chvíli, kdy si podmanila televizní telátka) nabyla neskutečným způsobem na popularitě, obsahuje tři krvavé, prohnilou politikou prolezlé povídky. Rozsekány do komiksů s tím, že první souborná kniha se rovná úvodnímu příběhu z Rytíře Sedmi království.

„Pak ho rozpářeme, ať vidíme jakou barvu mají jeho střeva.”

Hlavním kladem je bezpochyby přímočará dějová linka. (Tou se kdysi inspiroval Brian Helgeland, scenárista Příběhu rytíře s dnes již zesnulým vtipálkem Heathem Ledgerem v hlavní roli, příběhu o jednoduchém, ale morálně poměrně čistém vidlákovi, který se s trochou lži a štěstí stal bojovníkem bez bázně a hany.) Martin využil reálie rytířských kolbišť, přimíchal fantastické kouřmo a jednoduchou pohádku se mu podařilo vylepšit sarkastickými hláškami a krutými zvraty, kde hlavní hrdina verbálně kope do svého panoše a s pravidelností vycházejícího slunce padá z jednoho průseru do druhého. Dunk, co vypil Tuňk, hodil do díry svého starého pána (zemřel přirozenou smrtí… opravdu), skopl na něj něco hlíny, nechal si meč, štít a koně a s nápadem stát se Potulným rytířem 2.0 se vydal na svůj první turnaj. Háček je v tom, že nikdo neviděl, že byl pasován na sera Duncana Vysokého, a začíná tak kolotoč událostí, díky kterému se náš chrabrý hrdina noří do močůvky až nad kolena. Navazuje příjemný vztah s krásnou loutkářkou a nepříjemný vztah s targaryenským princem, který by jako reparaci za „bezdůvodné” fyzické napadení rád jeho hlavu, případně ruku, nebo aspoň nohu.

„Do ruky mi padne stejně dobře jako dřív jemu.”

Komiksové zpracování cílí na zvláštní čtenářskou kategorii. Není pro děti, rozhodně není pro dospělé, spíše pro něco mezi. Fandům televizního seriálu zde budou (zcela oprávněně) scházet odhalená ňadra i bobry, intriky a velkolepost. Křiklavé barvy Mika Crowella rozhodně nepomáhají a jsou ve velkém kontrastu s ponurostí televizního ztvárnění. Fanoušky potěší, když do příběhu vstoupí předkové lepé Daenerys a je osvětleno něco málo z historie rodu, včetně osudu posledního draka. Vlající zástavy též nesou slavná jména, byť se (zatím) Dunkovi Velikému do cesty nepletou. Celkově je tato rytířská předehra spíše Hobit než Pán prstenů a potěší tak nejvíc odrostlejší děti. Martinův rukopis je naštěstí nesmazatelný a vždy, když příběh začne padat do šedé rutiny, přichází zvraty, smrti a dobře uleželé hlášky.

„Sejmi ho!”

Nelze zakrýt mírné zklamání z prezentace jinak slušného materiálu, působí zbytečně mainstreamově a malovaně. Když člověk porovná kresby z knih mapujících historii Západozemí, chce se mu i plakat nad tím, co mohlo být. Příběh má ale švih, nenudí, navnadí na další dobrodružství, a pokud se člověk vyzná v Martinově světě, užije si spoustu detailů. Vydavatelství Crew navíc vybavilo listy pevnou vazbou a v knihovně se Potulný rytíř vyjímá velmi pěkně. V (místy úsměvném) překladu Richarda Podaného vyšlo v první polovině roku 2015.

Info

George R. R. Martin - Hra o trůny (Egmont, 2015)
www.egmont.cz/knihy/hra-o-truny-graficky-roman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Literární Hilda nabírá správný směr (Hilda a parádní slavnost)

Martin Šinkovský 01.11.2019

Modrovlasá Hilda britského autora Lukea Pearsona řádně zčeřila poněkud znuděné vody evropského komiksu této dekády.

Na jih od nebe (Fatale: Na západ od pekla)

3DDI3 24.10.2019

Všechny povídky pojí téma svobody, nezávislosti, jen tentokrát ne na mužích. Ti ustoupili do pozadí jako pouhé nástroje, už ne násilníci, ale pěšáci ve vyšší hře.

Může Superman uzdravit naši planetu?

Martin Šinkovský 16.10.2019

Objevily se stíny, které konečně dodaly Supermanovi plasticitu, a zájem o něj mezi čtenáři znovu ožil.

Případ naruby (Lobo: Soukromý očko)

3DDI3 07.10.2019

Crew nezapomíná. Lobo, věčně ožralý (anti)hrdina, který nejde pro ránu daleko, figuroval už na obálce prvního magazínu oblíbeného komiksového vydavatelství.

Maika Půlvlčice jde po svém původu (Netvora)

Martin Šinkovský 09.08.2019

Komiksová fantasy série Netvora je mimořádným počinem mimo jiné i téměř absolutním vymazáním mužského elementu z celého fikčního světa.

Co je Kůstek zač?

Martin Šinkovský 01.08.2019

Oproti zběsilé dvojce je třetí kniha Oči bouře přeci jen poněkud temnější a nabízí mnohem více děje, zároveň si drží výraznou nadsázku.

Smrt a… daně? (Thanos II: Lom bohů)

3DDI3 28.07.2019

Děsivé volby, nečekané zvraty a povedená vizuální stránka jsou hlavními klady pokračování o cestě zla, které je nevyhnutelné a má ve vesmíru své místo.

Dobro i zlo, Ocelový alchymista

Martin Šinkovský 14.07.2019

Vážný popis postapokalyptického světa a snah hlavních postav o nápravu vlastních omylů z minulosti se ostře střetává s groteskními prvky, kterými je zhusta prokládaný a vyprávěný.

Správňák (Deadpool: Osa)

3DDI3 30.06.2019

Deadpool, nesmrtelný žoldák s mutací, která mu sice dala život věčný, ale taky ho učinila neobyčejně ohyzdným, zjistil, že je otec.

Barokní nabubřelost říznutá wagnerovskou velkolepostí (Requiem: Upíří rytíř)

Martin Šinkovský 16.06.2019

Specialitou Pata Millse je vytváření propracovaných a komplexních fikčních světů a tento modus operandi uplatnil i ve chvíli, kdy obrátil svou pozornost k upírským legendám.