Články / Reporty

Hradecký slunovrat: v zámku a v podzámčí

Hradecký slunovrat: v zámku a v podzámčí

Martin Řezníček | Články / Reporty | 02.07.2017

Kromě krásných kulis klasicistního zámku láká festival Hradecký slunovrat především na hvězdy nezávislé rockové a folkové scény a také na přátelskou, takřka rodinnou atmosféru, kdy to působí, že se zná každý s každým, a kdo ne, ten se seznámí. První den čtvrtého ročníku nabídl jména jako Priessnitz či Please the Trees. Úplně první vystoupení na stagi pod Bílou věží patřilo Houpacím koním.

Ti sice museli odehrát svůj set, skládající se především z písní z loňského alba Kde jste mý přátelé dneska v noci, bez basáka, dojem to ale nijak nepokazilo. Kapelu mohlo jen trochu mrzet, že hráli pro posedávající a teprve se rozkoukávající obecenstvo. I tak došlo na přídavek, který všem kapelám halasně domlouval moderátor hlavní stage, což působilo poněkud úsměvně. Frontman Jiří Imlauf měl kromě toho ještě autorské čtení svých deníkových záznamů Ústí hlavně, nicméně to bylo v době koncertu Please the Trees.

Dilema, nebo jasná volba? Please The Trees jsou jednou z nejlepších českých kytarovek současnosti, což potvrzuje třeba účast na lublaňském MENTu, kde sklidili uznání i od britského serveru Louder Than War Magazine. Na slunovratu odehráli intenzivní set postavený na vypiplaných kytarových riffech Václava Havelky v souhře s bicími a basou jeho dvou kapelových kolegů Jana Svačiny a Míry Syrného. Přidejme civilní zpěv frontmana Havelky, který do celku harmonicky zapadá a neupozaďuje další nástroje, což potvrzují jak nahrávky, tak živá vystoupení.

Největším lákadlem prvního dne programu byli pro většinu lidí Priessnitz. I přes déšť, který se objevil v podstatě ve chvíli, kdy kapela dozvučila, a trval asi do půlky koncertu, se prostor před stagí na zahradě zámku slušně zaplnil. Stejně jako Houpací koně i Švejdíkova kapela vydala v loňském roce úspěšné album Beztíže (deska roku podle Full Moonu), které tvořilo podstatnou část setlistu. Kromě hitů jako Mrzáci, Žena nebo sladkobolných Kdosi mi říkal a Tam na poli samozřejmě došlo i na staré písně Neboli, Jaro či Děláže, které měly největší ohlasy. Stejně jako ostatní kapely vystupující na Stagi Pod Bílou věží Priessnitz svůj koncert odmakali se zápalem a grácií, Švejdík byl ale ze všech frontmanů přece jenom nejcharismatičtější – a koncert si společně s diváky evidentně velmi užíval.

Příjemným intermezzem mezi rockovými koncerty bylo odpolední vystoupení folk-jazzové písničkářky Martiny Trchové a jejího akustického tria, které navodilo houpavou barovou atmosféru a zakončilo vzpomínkou na Zuzanu Navarovou a její Cestu dom, což v danou chvíli a na daném místě přesně sedlo festivalové náladě.

Info

Hradecký Slunovrat 2017
30. 6. – 1. 7. 2017, Zámek Hradec nad Moravicí
foto © Jan Vrba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.