Články / Reporty

Hradecký slunovrat: v zámku a v podzámčí

Hradecký slunovrat: v zámku a v podzámčí

Martin Řezníček | Články / Reporty | 02.07.2017

Kromě krásných kulis klasicistního zámku láká festival Hradecký slunovrat především na hvězdy nezávislé rockové a folkové scény a také na přátelskou, takřka rodinnou atmosféru, kdy to působí, že se zná každý s každým, a kdo ne, ten se seznámí. První den čtvrtého ročníku nabídl jména jako Priessnitz či Please the Trees. Úplně první vystoupení na stagi pod Bílou věží patřilo Houpacím koním.

Ti sice museli odehrát svůj set, skládající se především z písní z loňského alba Kde jste mý přátelé dneska v noci, bez basáka, dojem to ale nijak nepokazilo. Kapelu mohlo jen trochu mrzet, že hráli pro posedávající a teprve se rozkoukávající obecenstvo. I tak došlo na přídavek, který všem kapelám halasně domlouval moderátor hlavní stage, což působilo poněkud úsměvně. Frontman Jiří Imlauf měl kromě toho ještě autorské čtení svých deníkových záznamů Ústí hlavně, nicméně to bylo v době koncertu Please the Trees.

Dilema, nebo jasná volba? Please The Trees jsou jednou z nejlepších českých kytarovek současnosti, což potvrzuje třeba účast na lublaňském MENTu, kde sklidili uznání i od britského serveru Louder Than War Magazine. Na slunovratu odehráli intenzivní set postavený na vypiplaných kytarových riffech Václava Havelky v souhře s bicími a basou jeho dvou kapelových kolegů Jana Svačiny a Míry Syrného. Přidejme civilní zpěv frontmana Havelky, který do celku harmonicky zapadá a neupozaďuje další nástroje, což potvrzují jak nahrávky, tak živá vystoupení.

Největším lákadlem prvního dne programu byli pro většinu lidí Priessnitz. I přes déšť, který se objevil v podstatě ve chvíli, kdy kapela dozvučila, a trval asi do půlky koncertu, se prostor před stagí na zahradě zámku slušně zaplnil. Stejně jako Houpací koně i Švejdíkova kapela vydala v loňském roce úspěšné album Beztíže (deska roku podle Full Moonu), které tvořilo podstatnou část setlistu. Kromě hitů jako Mrzáci, Žena nebo sladkobolných Kdosi mi říkal a Tam na poli samozřejmě došlo i na staré písně Neboli, Jaro či Děláže, které měly největší ohlasy. Stejně jako ostatní kapely vystupující na Stagi Pod Bílou věží Priessnitz svůj koncert odmakali se zápalem a grácií, Švejdík byl ale ze všech frontmanů přece jenom nejcharismatičtější – a koncert si společně s diváky evidentně velmi užíval.

Příjemným intermezzem mezi rockovými koncerty bylo odpolední vystoupení folk-jazzové písničkářky Martiny Trchové a jejího akustického tria, které navodilo houpavou barovou atmosféru a zakončilo vzpomínkou na Zuzanu Navarovou a její Cestu dom, což v danou chvíli a na daném místě přesně sedlo festivalové náladě.

Info

Hradecký Slunovrat 2017
30. 6. – 1. 7. 2017, Zámek Hradec nad Moravicí
foto © Jan Vrba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace