Články / Reporty

Hřebík do experimentální rakve (KontrA2punkt festival)

Hřebík do experimentální rakve (KontrA2punkt festival)

David Loch | Články / Reporty | 18.12.2013

Dvě čáry na zdi a je to obraz. Nebo dvě čáry jakože druhý ročník festivalu experimentální hudby Kontra2punkt pod hlavičkou bratří v triku z čtrnáctideníku A2? Nedělní osazenstvo HooDoo baru už ví, jak se rozkládá melodie na fragmenty a vážnost mění v kostky z písku.

Stavět hlukovou zeď začala nejdřív ostravská trojice At Bona Fide. Kutilové, kterým ke štěstí stačí kytara, basa a bicí osekané na to nejnutnější. Ačkoli by se tady chtělo volat po příměru k shoegazeovým veličinám, blíž mají k Ty Segallovi. Majákem rytmus bicích, jinak hurikán Katrina. Jako by ovšem publikum čekalo na něco jiného, u předposlední skladby nikdo nezatleskal. Nejlepší představení večera.

Následující performance se daly zjednodušeně charakterizovat jako vystoupení propadnuvších z hudebky či naoko hozené neuchopitelnosti. Francouzské duo Ilill působilo jako při vaření dortu pro císaře pána. Vokálně leckde nepřiměřené, přesto byla na strukturách skladeb znatelná snaha o stavbu ve stylu Cocteau Twins. Tu postrádal švýcarský Joke Lanz. Vševypovídající scéna z jeho vystoupení: Soustředěné publikum, které je soustředěné snad jen proto, aby vysosalo, co chce básník říci. Temnotu celého prostoru prozařují zelená a červená světla. Skladba končí. Do ticha se náhle ozývá dívčí „ano“, které však patří příchozímu hovoru. Dosud vážné publikum se rozesměje a v tom jako by někdo strhl oponu. Zbytek vystoupení už Lanz jen glosoval sám sebe.

Rumpeln z Mnichova sebou zas plácal o zem jako ryba na suchu, rozdíl mezi ním a Lanzem byl ale ve vědomé parodičnosti. Propojení hudby s videoprojekcí bylo náhlé a budilo pocit neklidu, možná i z nepředvídatelnosti Rumpelnových pohybů, kdy prostor před podiem mu byl malý a téměř kopal do obvodů první řady. Přestože si odbyl jen patnáct minut, energie byla cítit ještě na Urbanfailure. Ten se ke slovu dostal hluboko v noci, což se podepsalo na počtu vědomě přítomných. Možná kdyby byl na programu jeho tanečnější set o dvě hodiny dříve, sklidil větší ohlas.

Pro mě z festivalu bohužel nic nevyplynulo, možná zklamání. Necítím se obohacen o nový světonázor, ani o krůček víc nakloněn tvorbě následovníků musique concrète či Johna Cage. Ano, má smysl ukazovat i tuhle tvář hudby. Jen bych příště uvítal méně ledabylou produkci, aby festival oslovil více než jen hrstku statečných.

Info

KontrA2punkt - Festival postžánrové experimentální hudby
15. 12. 2013, HooDoo, Praha

http://kontra2punkt.klangundkrach.net

foto © Jiří Volejník

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace