Články / Reporty

Hrobové ticho, rituály (Ahoi! The Full hit of Summer 2018)

Hrobové ticho, rituály (Ahoi! The Full hit of Summer 2018)

Jakub Béreš | Články / Reporty | 20.07.2018

Akce Ahoi! The Full Hit of Summer v rakouském Linci sice není tou největší z letní nabídky, přesto stojí za pozornost. Jednak přesně mířeným line-upem pěti kapel na jednom podiu a komorní afterparty ve foyer přilehlé koncertní síně Brucknerhaus v čele s Young Fathers, jednak lokalitou v centru města u vody. Mezi koncertní síní a moderní galerií a tak akorát rozlohou, pro deset tisích lidí. Navíc oproti minulému ročníku nebylo vyprodáno, areál byl zaplněný ze dvou třetin.

Moses Sumney zažil raketový rok. Jeho debut Aromanticism se stal jednou z nejlepších nahrávek loňského roku, naboural pár stereotypů o tom, jak by měla znít hudba afroamerických hlasů, po boku Sufjana Stevense zazpíval na předávání Oskarů. Jen málokdo dokáže vtáhnout posluchače do své tvorby tak hluboko. Přestože kolem byl ruch postupně se zaplňujícího areálu, pod podiem bylo hrobové ticho. Sumneyho doprovázela dvojice muzikantů, na svém místě byl i stojan na tři mikrofony, připomínající vesmírnou loď kříženou s vysavačem. Zazněl i remix Come to Me od Björk – i když Sumneyho vokál a projev je úplně jiný, svou originalitou a ryzí upřímností měl k Islanďance zatraceně blízko. A takových interpretů není mnoho.

Zato Chvrches tak nějak prošumněli. A to se zpěvačka Lauren Mayberry snažila, co to šlo. Halasila refrény, tancovala a točila se kolem dokola, kdykoliv zrovna nedržela mikrofon, mezi písněmi přátelsky klábosila s kapelou i diváky. Co skvěle funguje ve sluchátkách, nemusí naživo, a to si Chvrches přivezli i živého bubeníka. Jediným překvapením setu byla hostovačka Matta Berningera z The National, během níž spolu poprvé naživo zazpívali song My Enemy. Závěr denní části pak patřil právě headlinerům The National. To, že Berningere živě neuzpívá všechny písně, vlastně vůbec nevadí, protože to zachraňuje svou osobností a výlety mezi lidi. Co postupem času vadilo, byl Berningerův podnapilý stav a jeho neustálá tendence házet po někom kelímky s vínem a ledem. Set o dva songy kratší, než měl být, protože se už Berningerovi nechtělo, byl i tak strhující. Kdo The National zná, ví, že podobné excesy jejich frontman provozuje často.

Závěr dne pak patřil Young Fathers. Když jsou vaše koncerty tak živelné, že nakopnou k tanci i utahané fanoušky, je naprosto jedno, kde hrajete. Stačí hodit bílou plachtu na zeď, do lidí namířit pár bílých světel a rozjet rituál. Kdo nebyl zvědavý na trojici excentrických skotských hudebníků, si už dalších devatenáct euro nepřiplatil, a publikum tak bylo všechno jen ne neuzaujaté. Young Fathers to rozjeli jako na svých sólových vystoupeních, vyřvávali nám díru do hlavy, i ukolébávali melodickými refrény.

Postupně rostoucí Ahoi! sice sází na jednoho velkého indie headlinera typu Arcade Fire nebo Sigur Rós, do rakouského Lince se ale na jednodenní akci vyplatí přijet nejenom kvůli nim. Takhle útulný a poklidný podnik v okolí nenajdete.

Info

Ahoi! The Full Hit of Summer 2018
11. 7. 2018 Donaulände, Linec, Rakousko

foto © Posthof - Zeitkultur am Hafen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...