Články / Reporty

Hrobové ticho, rituály (Ahoi! The Full hit of Summer 2018)

Hrobové ticho, rituály (Ahoi! The Full hit of Summer 2018)

Jakub Béreš | Články / Reporty | 20.07.2018

Akce Ahoi! The Full Hit of Summer v rakouském Linci sice není tou největší z letní nabídky, přesto stojí za pozornost. Jednak přesně mířeným line-upem pěti kapel na jednom podiu a komorní afterparty ve foyer přilehlé koncertní síně Brucknerhaus v čele s Young Fathers, jednak lokalitou v centru města u vody. Mezi koncertní síní a moderní galerií a tak akorát rozlohou, pro deset tisích lidí. Navíc oproti minulému ročníku nebylo vyprodáno, areál byl zaplněný ze dvou třetin.

Moses Sumney zažil raketový rok. Jeho debut Aromanticism se stal jednou z nejlepších nahrávek loňského roku, naboural pár stereotypů o tom, jak by měla znít hudba afroamerických hlasů, po boku Sufjana Stevense zazpíval na předávání Oskarů. Jen málokdo dokáže vtáhnout posluchače do své tvorby tak hluboko. Přestože kolem byl ruch postupně se zaplňujícího areálu, pod podiem bylo hrobové ticho. Sumneyho doprovázela dvojice muzikantů, na svém místě byl i stojan na tři mikrofony, připomínající vesmírnou loď kříženou s vysavačem. Zazněl i remix Come to Me od Björk – i když Sumneyho vokál a projev je úplně jiný, svou originalitou a ryzí upřímností měl k Islanďance zatraceně blízko. A takových interpretů není mnoho.

Zato Chvrches tak nějak prošumněli. A to se zpěvačka Lauren Mayberry snažila, co to šlo. Halasila refrény, tancovala a točila se kolem dokola, kdykoliv zrovna nedržela mikrofon, mezi písněmi přátelsky klábosila s kapelou i diváky. Co skvěle funguje ve sluchátkách, nemusí naživo, a to si Chvrches přivezli i živého bubeníka. Jediným překvapením setu byla hostovačka Matta Berningera z The National, během níž spolu poprvé naživo zazpívali song My Enemy. Závěr denní části pak patřil právě headlinerům The National. To, že Berningere živě neuzpívá všechny písně, vlastně vůbec nevadí, protože to zachraňuje svou osobností a výlety mezi lidi. Co postupem času vadilo, byl Berningerův podnapilý stav a jeho neustálá tendence házet po někom kelímky s vínem a ledem. Set o dva songy kratší, než měl být, protože se už Berningerovi nechtělo, byl i tak strhující. Kdo The National zná, ví, že podobné excesy jejich frontman provozuje často.

Závěr dne pak patřil Young Fathers. Když jsou vaše koncerty tak živelné, že nakopnou k tanci i utahané fanoušky, je naprosto jedno, kde hrajete. Stačí hodit bílou plachtu na zeď, do lidí namířit pár bílých světel a rozjet rituál. Kdo nebyl zvědavý na trojici excentrických skotských hudebníků, si už dalších devatenáct euro nepřiplatil, a publikum tak bylo všechno jen ne neuzaujaté. Young Fathers to rozjeli jako na svých sólových vystoupeních, vyřvávali nám díru do hlavy, i ukolébávali melodickými refrény.

Postupně rostoucí Ahoi! sice sází na jednoho velkého indie headlinera typu Arcade Fire nebo Sigur Rós, do rakouského Lince se ale na jednodenní akci vyplatí přijet nejenom kvůli nim. Takhle útulný a poklidný podnik v okolí nenajdete.

Info

Ahoi! The Full Hit of Summer 2018
11. 7. 2018 Donaulände, Linec, Rakousko

foto © Posthof - Zeitkultur am Hafen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace