Články / Recenze

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Lucie Tlustošová | Články / Recenze | 27.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dvojice Ohmme pochází z plodné hudební scény Chicaga. Zatímco Macie Stewart zpívala v kapele Kids These Days, ve které začínal také rapper Vic Mensa, Sima Cunningham se od patnácti věnovala vlastnímu folkovému písničkářství a režírovala muzikály na tamější střední škole. Společně se před šesti lety začaly se svými kytarovými improvizacemi potkávat na pódiu klubu Constellation, a přestože už nyní na deskách pracují se skladatelsky promyšlenější hudbou, prvky nespoutanosti a rebelie vůči pravidlům jsou pro ně stále typické.

Jejich debutové EP Ohmme a první desku Parts tvořily útržkovité postřehy nad mezilidskými vztahy, novou nahrávku Fantasize Your Ghost už spojuje jedno téma. Stewart a Cunningham si začínají uvědomovat nekonečné možnosti toho, kam mohou nasměrovat svůj život. Svým nerozhodným pokukováním po různých cestách připomínají hrdinku novely Pod skleněným zvonem od Sylvie Plath, která metaforicky seděla pod fíkovníkem, hladová ale paralyzovaná možnostmi si nedokázala žádný plod vybrat, až nakonec jen trpně sledovala, jak jeden po druhém uhnívají. Ohmme se ale snaží neustrnout, ve skladbách vyjednávají, co chtějí samy od sebe a od svých blízkých. Tematizují vztah k rodičům a vzpírají se vůči podmíněnosti, která pramení z prostředí, ze kterého pocházejí. Ohmme svoji pozici spíš ironizují, zůstávají nad věcí a razí myšlenku, že je v pořádku být někdy ztracený: „Some kind of calm is understandable, to fall asleep with a mind so full of holes, while the world is turning.“ (Some Kind of Calm)

Odlehčený přístup ke své situaci podtrhují Ohmme hravými vokály a kytarami, které vytváří dojem, že ani neposloucháte nahranou desku, ale spíš sedíte s kapelou ve zkušebně a sledujete, jak se spolu Stewart, Cunningham a jejich příležitostný bubeník Matt Carroll jen nezávisle baví. Macie Stewart ostatně v rozhovoru pro Vice řekla, že dětství strávila v kroužcích klasické hudby a v kapele alternativního rocku si teď nejvíce váží oné tvůrčí svobody a že právě bezprostřední zaznamenávání emocí skrze improvizaci je pro Ohmme stěžejní.

Fantasize Your Ghost je soundtrack k období, během kterého ještě nemáte žádné velké závazky, ale pokoušíte se sami sebe někam nasměrovat. Je to hudba k vašim posledním prázdninám, během kterých si hledáte práci. Je to deska, kterou budete poslouchat na letní brigádě v zahraničí, zatímco budete přemýšlet nad tím, jestli v té cizině nechcete vlastně nakonec zůstat. Ohmme vám pro tyhle situaci vzkazují, abyste se nenechali možnostmi ani zodpovědností za svoje rozhodnutí zbytečně ochromit: „It’s okay. Take a breath.“ (After All)

Info

Ohmme – Fantasize Your Ghost (Joyful Noise, 2020)
bandcamp kapely

foto © Alexa Viscius

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.