Články / Recenze

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Lucie Tlustošová | Články / Recenze | 27.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dvojice Ohmme pochází z plodné hudební scény Chicaga. Zatímco Macie Stewart zpívala v kapele Kids These Days, ve které začínal také rapper Vic Mensa, Sima Cunningham se od patnácti věnovala vlastnímu folkovému písničkářství a režírovala muzikály na tamější střední škole. Společně se před šesti lety začaly se svými kytarovými improvizacemi potkávat na pódiu klubu Constellation, a přestože už nyní na deskách pracují se skladatelsky promyšlenější hudbou, prvky nespoutanosti a rebelie vůči pravidlům jsou pro ně stále typické.

Jejich debutové EP Ohmme a první desku Parts tvořily útržkovité postřehy nad mezilidskými vztahy, novou nahrávku Fantasize Your Ghost už spojuje jedno téma. Stewart a Cunningham si začínají uvědomovat nekonečné možnosti toho, kam mohou nasměrovat svůj život. Svým nerozhodným pokukováním po různých cestách připomínají hrdinku novely Pod skleněným zvonem od Sylvie Plath, která metaforicky seděla pod fíkovníkem, hladová ale paralyzovaná možnostmi si nedokázala žádný plod vybrat, až nakonec jen trpně sledovala, jak jeden po druhém uhnívají. Ohmme se ale snaží neustrnout, ve skladbách vyjednávají, co chtějí samy od sebe a od svých blízkých. Tematizují vztah k rodičům a vzpírají se vůči podmíněnosti, která pramení z prostředí, ze kterého pocházejí. Ohmme svoji pozici spíš ironizují, zůstávají nad věcí a razí myšlenku, že je v pořádku být někdy ztracený: „Some kind of calm is understandable, to fall asleep with a mind so full of holes, while the world is turning.“ (Some Kind of Calm)

Odlehčený přístup ke své situaci podtrhují Ohmme hravými vokály a kytarami, které vytváří dojem, že ani neposloucháte nahranou desku, ale spíš sedíte s kapelou ve zkušebně a sledujete, jak se spolu Stewart, Cunningham a jejich příležitostný bubeník Matt Carroll jen nezávisle baví. Macie Stewart ostatně v rozhovoru pro Vice řekla, že dětství strávila v kroužcích klasické hudby a v kapele alternativního rocku si teď nejvíce váží oné tvůrčí svobody a že právě bezprostřední zaznamenávání emocí skrze improvizaci je pro Ohmme stěžejní.

Fantasize Your Ghost je soundtrack k období, během kterého ještě nemáte žádné velké závazky, ale pokoušíte se sami sebe někam nasměrovat. Je to hudba k vašim posledním prázdninám, během kterých si hledáte práci. Je to deska, kterou budete poslouchat na letní brigádě v zahraničí, zatímco budete přemýšlet nad tím, jestli v té cizině nechcete vlastně nakonec zůstat. Ohmme vám pro tyhle situaci vzkazují, abyste se nenechali možnostmi ani zodpovědností za svoje rozhodnutí zbytečně ochromit: „It’s okay. Take a breath.“ (After All)

Info

Ohmme – Fantasize Your Ghost (Joyful Noise, 2020)
bandcamp kapely

foto © Alexa Viscius

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fantazijní krajiny denního snění (Ambar Lucid)

Jiří Akka Emaq 05.08.2020

Již pseudonym hudebnice s mexickými kořeny, vlastním jménem Ambar Cruz, napovídá, o co tady půjde. O bdělé snění a jeho přenos na posluchače.

BC Camplight nemocný, autentický, děsivý

Adéla Polka 03.08.2020

Chlápek vykládá na mikrofon, že je psychicky nemocný a publikum se až hystericky zajíká smíchy. Tohle je tak jednoduché a zároveň děsivé!

Přízrační chlapci aneb Amulet Roberta Bolaña

Libor Staněk 01.08.2020

Bolaño zde čerpá ze svých studentských let, kdy byl považován za buřiče, jenž v duchu infrarealismu házel kameny na přednášející autory a kradl knížky z knihkupectví.

Jeden kmen dvou větví (Jaye Jayle)

waghiss666 31.07.2020

Krátkozraká přirovnání či snad rovnou osočení z vykrádání se snažím přidusit, ale když se pomrkává po velikánech, co ovlivnili kdekoho, těžko se tomu ubránit.

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

Barbora Kadlíčková 30.07.2020

Na pomyslné mapě měst zcela zasvěcených hudbě by v Norsku určitě zářivě svítil Bergen, který dal světu jména jako Aurora, Kygo, Gorgoroth a mnohá další.

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Valentová 24.07.2020

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods.

Zvrácená mystika nasáklá popem (Amnesia Scanner)

Bára Jurašková 20.07.2020

Nezáleží tolik, jestli jde o rozchod lidstva s planetou, sbohem zemi, kterou nepřestáváme ničit, nebo rozchod s přírodou, které se snaží naše technologická společnost vymanit.

Greg Fox spíš hledá, než nachází

Jan Starý 18.07.2020

Foxovou specialitou je osobitý styl: frenetický, vágně tribální, polyrytmický, plný úderů o hrany bubnů a s výrazně organickým zvukem.

Svinčík zaběhlého pořádku (Slepé skvrny)

prof. Neutrino 12.07.2020

Anotace knihy uvádí, že jde o základní výbavu k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky, což se po jejím přečtení nezdá nadsazené.

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.