Články / Recenze

Hudba z magického těžítka Darkside

Hudba z magického těžítka Darkside

Anna Pleslová | Články / Recenze | 28.01.2014

Tohle se vám stane párkrát za život. Procházím si tak vinyly v jednom berlínském record storu a zaujme mě LP s věšteckou koulí na obale. Kouknu, co to je, a zase odložím. Později se tenhle obrázek objeví na mé facebookové zdi a já s pocitem "To musí být znamení!" rozklikávám odkaz a přecházím na temnou stranu.

Darkside tvoří dva mladíci, kterým bylo souzeno dát se dohromady. Elektronický multiinstrumentalista Nicolas Jaar a kytarista Dave Harrington. Oba spolu hráli už předtím na turné s Jaarovým předchozím projektem a často si jen tak jamovali v hotelovém pokoji. Jednou jim zkratoval kontakt na repráku, všude byl kouř a jiskry a v tom se zrodil první song prvního EP, tentokrát už pod názvem Darkside.

Dalo by se říci, že atmosféra kouře, temnoty a jiskření vystihuje i jejich hudbu. Asi to bylo další znamení, že vzniká něco nového a výjimečného. Sloučily se tu dva zdánlivě nesourodé světy, Jaarův minimalistický elektro-jazz-house-ambient a Harringtonovy těžké bluesové kytary nebo naopak pozitivní funkové riffy. Jako bychom byli v té magické kouli plné těžké ektoplazmy, vše začíná jen tichým šuměním a analogovým jiskřením, přidají se dlouhé synthové tóny. Několik zvukových vrstev se táhne přes sebe, ale jsou zároveň natolik nekonkrétní, aby zůstalo místo na pomyslné koření... Harringtonova kytarová sóla. A když tam není sexy vysoká funková kytara, je tam jeho falset. Není nic více vzrušujícího než vysoký mužský zpěv do temné melodie.

Album má neuvěřitelně hutnou atmosféru, přesto vás nezahltí zvuky. Úvodní jedenáctiminutový epos Golden Arrow začíná vibrující violou mísící se s vesmírným noisem. Něco, co zní jako bohoslužba na kosmické lodi, vás nemůže nechat chladnými. The Only Shrine I've Seen zase spojuje pochodový rytmus tleskání, cinkající perkuse, tajemné chórové zvuky, završeno téměř taneční rytmem kytary. Ze všeho je cítit pach kovu, drátů a střídavého proudu, ale také mlhy, lesů a duchovna. Jaar s Harringtonem skvěle kombinují analogové a elektronické nástroje a s nimi i jednotlivé styly, vytvářejí podivné, strašidelné retro-futuristické nálady. Využívají nadpřirozené zvuky moderních technických vynálezů, ale přidávají trochu pozemského života klasickými nástroji.

Na desce je znát, jak si oba hudebně rozumí a skvěle se doplňují. Občas se jen vkrádá pocit, jako by byly některé skladby teprve připraveny na něco většího a tvořily základ k pozdějšímu jamování, které se plně rozvine až na koncertech. Zejména Nicolas Jaar je znám svým improvizováním, i když proto je nutné vidět Darkside naživo. Na konci února zavítají do Evropy, ale naše republika zatím na seznamu není, tak kdoví. Takový půlnoční set na Colours of Ostrava mezi těžebními věžemi by jim seděl dokonale.

Info

Darkside - Psychic (Matador, 2013)

http://www.darksideusa.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace