Články / Recenze

Hudba z magického těžítka Darkside

Hudba z magického těžítka Darkside

Anna Pleslová | Články / Recenze | 28.01.2014

Tohle se vám stane párkrát za život. Procházím si tak vinyly v jednom berlínském record storu a zaujme mě LP s věšteckou koulí na obale. Kouknu, co to je, a zase odložím. Později se tenhle obrázek objeví na mé facebookové zdi a já s pocitem "To musí být znamení!" rozklikávám odkaz a přecházím na temnou stranu.

Darkside tvoří dva mladíci, kterým bylo souzeno dát se dohromady. Elektronický multiinstrumentalista Nicolas Jaar a kytarista Dave Harrington. Oba spolu hráli už předtím na turné s Jaarovým předchozím projektem a často si jen tak jamovali v hotelovém pokoji. Jednou jim zkratoval kontakt na repráku, všude byl kouř a jiskry a v tom se zrodil první song prvního EP, tentokrát už pod názvem Darkside.

Dalo by se říci, že atmosféra kouře, temnoty a jiskření vystihuje i jejich hudbu. Asi to bylo další znamení, že vzniká něco nového a výjimečného. Sloučily se tu dva zdánlivě nesourodé světy, Jaarův minimalistický elektro-jazz-house-ambient a Harringtonovy těžké bluesové kytary nebo naopak pozitivní funkové riffy. Jako bychom byli v té magické kouli plné těžké ektoplazmy, vše začíná jen tichým šuměním a analogovým jiskřením, přidají se dlouhé synthové tóny. Několik zvukových vrstev se táhne přes sebe, ale jsou zároveň natolik nekonkrétní, aby zůstalo místo na pomyslné koření... Harringtonova kytarová sóla. A když tam není sexy vysoká funková kytara, je tam jeho falset. Není nic více vzrušujícího než vysoký mužský zpěv do temné melodie.

Album má neuvěřitelně hutnou atmosféru, přesto vás nezahltí zvuky. Úvodní jedenáctiminutový epos Golden Arrow začíná vibrující violou mísící se s vesmírným noisem. Něco, co zní jako bohoslužba na kosmické lodi, vás nemůže nechat chladnými. The Only Shrine I've Seen zase spojuje pochodový rytmus tleskání, cinkající perkuse, tajemné chórové zvuky, završeno téměř taneční rytmem kytary. Ze všeho je cítit pach kovu, drátů a střídavého proudu, ale také mlhy, lesů a duchovna. Jaar s Harringtonem skvěle kombinují analogové a elektronické nástroje a s nimi i jednotlivé styly, vytvářejí podivné, strašidelné retro-futuristické nálady. Využívají nadpřirozené zvuky moderních technických vynálezů, ale přidávají trochu pozemského života klasickými nástroji.

Na desce je znát, jak si oba hudebně rozumí a skvěle se doplňují. Občas se jen vkrádá pocit, jako by byly některé skladby teprve připraveny na něco většího a tvořily základ k pozdějšímu jamování, které se plně rozvine až na koncertech. Zejména Nicolas Jaar je znám svým improvizováním, i když proto je nutné vidět Darkside naživo. Na konci února zavítají do Evropy, ale naše republika zatím na seznamu není, tak kdoví. Takový půlnoční set na Colours of Ostrava mezi těžebními věžemi by jim seděl dokonale.

Info

Darkside - Psychic (Matador, 2013)

http://www.darksideusa.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace