Články / Reporty

Hudbu vidět, slyšet. Hidden Orchestra v Olomouci

Hudbu vidět, slyšet. Hidden Orchestra v Olomouci

Shaqualyck | Články / Reporty | 04.04.2014

„... no, ti, jak hrajou ty soundtracky k filmům, co nikdo nenatočil.“ Podle útržku konverzace jsme tu byli správně. Jazz Tibet Club je pojem a kde jinde by měli propagátoři ambientních fúzí elektroniky a roztodivných jazzových odnoží koncertovat, když ne ve stylovém olomouckém klubu. Sál se pozvolna plnil a nebylo pochyb, že popularita netradičního seskupení nabírá na intenzitě. Očekávání bylo velké. Minulý rok zanechali Hidden Orchestra v hanácké metropoli skvělý dojem a všichni byli zvědaví, kam se za tu dobu pozoruhodné těleso posunulo. Už při letmém pohledu na stage bylo jasné, že se u kapely odehrál viditelný progres. Bubeníci si prohodili místa, hostujícího trumpetistu nahradil VJ s noťasem, ale hlavně, většinu scény obsadila interesantní konstrukce propojených projekčních ploch, takže jeviště připomínalo spíš kokpit vesmírně lodi než pódium před koncertem. Jediné déjà vu představoval hoch s jednokolkou, který stejně jako loni opanoval první linii v naději, že bude mít dost místa, aby mohl rozbalit své gumové taneční kreace.

Předkapela nikomu nechyběla. Zhaslo se o půl deváté, pětice nenápadně vyklouzla ze zákulisí a zaujala pozice. Uprostřed mašinführer Joe Acheson s nedbale rozpustilou chotí Poppy Ackroyd, perkusisté Tim a Jamie na křídlech, zpoza nakousnutého Jabka vykukoval vizuální inženýr Lumen. Syté melodie si okamžitě podmanily dav, synergie dvou bicích souprav byla impozantní. Bezchybná souhra přešla z respektu ve vzájemné hecování. Joe tiskl basu k tělu, pohledem kontroloval spoluhráče a mezi tóny ještě stíhal štelovat mašinky. Machr. Poppy sběhla od kláves k housličkám, střídala smyčec s drnkáním a dodávala skladbám nenucený šmrnc. Před očima se rodil kolosální sound, který dýchal jako organismus. Dialog obou bubeníků osciloval mezi rozvážnou jam session a preludujícími indiány na válečné stezce. Těžiště setu tvořily košaté aranže prověřených kousků z mimořádně vyvedeného alba Night Walks a dva roky starého Archipelaga. Dostalo se ovšem i na novinku vzešlou ze spolupráce s Clarinet Factory. Škoda, že dechy, s výjimkou pozounu, běžely pouze ze záznamu, více živých nástrojů mohlo už tak vysoce nastavenou laťku postrčit ještě o kousek dál. Ovšem valcha byla milým překvapením.

Vizuální stránka je kapitola sama pro sebe. Na kruhových blánách se živelně střídaly motivy vody a ohně s roztěkanými geometrickými obrazci. Sem tam se objevilo i něco z kategorie samoúčelná úchylárna, ale vždy ruku v ruce s hudebním podkresem. V prostřizích jsme mohli koukat pod ruce jednotlivým muzikantům, které snímaly kolmo umístěné kamery přímo na pódiu. Obrazové přechody dynamicky korespondovaly s prací orchestru, celek působil neuvěřitelně lehce a samozřejmě. Obavy se nenaplnily, video art nebyl pouhou nadstavbou či okrasným doplňkem, funguje jako plnohodnotná součást kompletního projektu a dodává mu nový rozměr. Komunikace s publikem? Ukecaností v souboru nikdo netrpí, v pauzách Joe nanejvýš skromně poděkuje. Není v tom plachost ani ustrašenost, jen snaha nechat za sebe mluvit hudbu a dělat to, co Hidden Orchestra umí nejlíp. Když se při Tired & Awake housle opřely do rytmické hradby perkusí, naskočila mi husina jako už dlouho ne. A tak to bylo po celý zbytek úterního večera až do poslední noty nezbytného přídavku. Kolik kapel tohle dokáže?

Info

Hidden Orchestra (uk)
1. 4. 2014, Jazz Tibet Club, Olomouc

foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace