Články / Sloupky/Blogy

Hudební žebříčky FMzine, model 2014

Hudební žebříčky FMzine, model 2014

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.01.2015

A je to tady. Žebříčky, zebřičky, žebříky a další příčky, mistrovství světa v ničem a ve všem aneb máme rádi muziku a na medaile nehrajeme. Rok 2014 a redakce Full Moon Zinu, každého baví něco jiného, ale na tom zásadním se shodneme. Na nejlepší muzice na světě. Shodnou se i Anna Mašátová, Waghiss a Jakub Šíma, tedy jazz-berberka, metla a hoper?

Anna Mašátová (Full Moon, FMzine, Kulturní magazín UNI, Radio Dixie)

Album (kompilace)
Little Barrie - Shadow
Čtvrtá řadovka britské party Little Barrie pod vedením kytaristy Barrieho Cadogana z Primal Scream je brilantní od první do poslední vteřiny. Wah-wah kytara, starej dobrej rock'n'roll, skvost, co se neomrzí.

Thurston Moore - Best Day
Se Sonic Youth i bez nich, Moore rozhodně ví, co dělá. Obal navíc patří nejen k těm nejpěknějším tohoto roku, ale směle se může řadit do žebříčků nejkrásnějších coverů vůbec.

Johannes Benz - One Way Road
Motoresty, osamělá odpočívadla, vidiny unavených řidičů kamionů, Benz a jeho truck. Konceptuální projekt filmaře Jana Foukala je tím nejlepším soundtrackem na dlouhé cesty.


Song
Little Barrie - Pauline
Už jen kvůli Cadoganovu riffu na začátku. Kytarový orgasmus.

Jorscan - Hot Cross Buns
Američan Jordan Scannella rapoval od dětství, vystudoval ale klasiku a jazz na Berklee. Hravost v textech zůstala, k tomu se přidala nezměrná dávka drzosti a vtipu v necudné oslavě ženských předností pomocí dětských říkanek.

Jaro Milko & The Cubalkanics - El Topo
Infantilní Krtečkovo žvatlání ve Večerníčku vyvolává kopřivku, ale Milkův Krtek by dokázal roztančit i nebožtíka.

Kapela
Little Barrie - viz výše i níže. Ať naživo, nebo z desky, nezklamou.

Söndörgő - Maďarská omladina má za sebou veleúspěšný rok. Koncerty po půlce zeměkoule i kritiky velebené album Tamburocket-Hungarian Fireworks. Zrodila se nová hvězda world music.

Koncert / festival
Little Barrie (Lucerna Music Bar)
Příchozí se pomalu dali spočítat na prstech ruky, škoda. To, že je Cadogan skvělý kytarista, je známo, ve spojení s kumpány, bubeníkem Virgilem Howem (ano, synem kytaristy Yes) a basákem Lewisem Whartonem, člověk jen žasnul.

Trutnoff Open Air Festival
Český „Woodstock“ opět spojil nespojitelné. Frodo za DJským pultem, Patti Smith komentující Ivana Krále s plackou ústeckého Činoheráku, inu, veselé ghetto, jak má být.

Colour Meeting Polička
Festival, kde se jí z porcelánu v malebné kulise středověkého města. Dramaturgie na jedničku.

Objev
Jaro Milko & The Cubalkanics
Milko je už nějaký ten rok kytaristou Firewater, vliv Toda A je znát i na jinak dosti uvolněném debutu Cigarros Explosivos!. Spojení kubánské muziky a balkánu funguje, aniž by to zavánělo lacinou rozjuchaností.

Spiro
Anglická čtveřice ze stáje Real World Records Petera Gabriela, ztvárňující instrumentální severoanglické lidovky i autorské skladby, nadchla na Folkových prázdninách v Náměšti stejně jako na Womexu v Santiago da Compostela.

The Wood Brothers
Člen jazzového tria Medeski, Martin & Wood a jeden z nejlepších basistů současnosti Chris Wood má stejně talentovaného staršího bráchu Olivera. Do tria přibrali multiinstrumentalistu Jana Rixe, inspiraci berou v americaně i blues. Na jaře odehráli fantastický koncert v pražském Jazz Docku a nezbývá než doufat, že Prahu nevynechají ani v roce 2015.


Guilty Pleasure
Brett Anderson - Někdo má rád vdolky, jinej zase holky, většina adoruje Davea Gahana, mě rozechvívá Brettův hlas.

Katarína Landlová - Její song Nejlepší holky. Upřímné a holčičí, blondýna s kytarou, co má talent.

Drink
Zelený čaj přes den, whiskey na noc, a když je nejhůř, kombinace obého.


****

Waghiss (Full Moon, FMzine, XPlaylist, Up Air)

Album (vně) [tohle bolelo]
Nejkrásnější: Damon Albarn - Everyday Robots
Nejoblíbenější: Every Time I Die - From Parts Unknown
Nejtemnější: Old Man Gloom - The Ape of God

Album (vni) [chybí moravská deska, o které se na internetech nepíše]
From Our Hands - Individuals
Dospělá kapela, co přerostla místní borce i blbce tím nejčistším a nejpřirozenějším způsobem. Suverénně nejlepší koncert doma za hranicema a nejvtipnější setkání tamtéž.

Prodavač - Malý ráje
Z hřiště za pult, od drzosti k melancholii. Krása nesmírná.

CityLights – Hydra / Donnie Darko – Supertramps
Nasraný trhač varlat / Přidrzlá kytááárová hravost. Bavil jsem se stejně, Sophiina volba. Asi to nejlepší, co jsem u nás slyšel za hodně dlouho. Obé!


Song [jen strhující hymny]
Brody Dalle - Don't Mess with Me
Sexy chraplák, protivná kytára a TEN hustej groove. JO!

Mastodon - The Motherload
Kdo dneska umí lepší refrény?

The Artifex Project - Temper Temper
Richard Boot není třasořitka, když předběhl No Machine. Třikrát hluboká studnice všeho, přebalená šelmou za úplňku. IT'S KILLING TIME!

Kapela [srdce naslouchá]
ΛRCHETYPE - Sequel k Noční můře v Hill of Doom měl nakonec čtyři další pokračování. Dvě dodávky, dva vlaky, jeden autobus. Mokrý sen každé groupie/roadie. Nic není víc než přátelství. Spím, bdím nebo si žiju svůj sen? Nemůžu se dočkat, až celý svět uslyší Beacon EP.

68' - Math-blues duo, old-skool postoje, přirozená živelnost, analog, jeskynní primitivnost.

Hanba - Čest napříč trendům, očekáváním a nastaveným laťkám. Duše a rozum nade vše.

Koncert / festival [na průměr není čas]
Queens of the Stone Age + Brody Dalle, Praha
Lepší než NIИ tamtéž (!), horší než Foo Fighters jinde (?). Zrzavej Elvis s manželkou a bandou pouštních pistolníků protančili střevíce. Rock neumřel.

FJØRT, Plan B, Ostrava
Ve třech s přehledem zvládnete zaplnit promrzlý klub temnotou, melancholií a špínou. Ohořelý diamant, improvizované rande, nejcharismatičtější Němec s kytarou a v publiku nejhodnější doktor. Oui, d’accord.

Kylesa, Lazer/Wülf, Barrák, Ostrava
Předehra: nahlas, ale beze slov, vyprstit basu, naplácat blanám, znásilnit kytaru. Vynásobte údiv každým příchozím a máte počet dokořán otevřených úst. Akt: statické napětí, láska a jizva až na kost. Vrchol nejeden. Nevěra jedině s Touché Amoré nebo Doomriders.

Objev [rok až deset za opicema]
Nice Hooves
UnArmed rock'n'roll.

Turbowolf
Lepším debutem jsem se takhle nesjel ani nepamatuju. Je to fakt, fakt prvotřídní zboží. Ale Králičí Hnáta, to je bomba. V cadillacu, přímo do žíly a pak už jen čekat, až se slétnou čarodějnice.

This Routine Is Hell
Vaše nová nejoblíbenější kapela, co vás něčím hrozně sere.


Guilty Pleasure [necítím se provinile]
Prince – Batman
Nejvíc superhrdina slaví tři čtvrtě století, album třetinu a konec roku za tři dny. Těsně!

Kontrafakt – Navždy
Deska, kterou jde brát vážně (oproti prvnímu nasrání a následujícímu úletu) teď i potom. Letní hit 2013 – Stokujeme vonku.

VelkaTlusta0 – Ty malá... "...PÍČO!!!"

Drink [přestat kouřit, tak čmárám si Xka]
Kafe - Namlít, přivonět, nevařit, press FRENCH a servírovat po litrech! Na sojové latté ještě zbývá čas a skořicové americano s měsícem na hladině piju jedině v tee-pee.

****

Jakub Šíma (Full Moon, FMzine)

Album (kompilace)
Run the Jewels - Run the Jewels 2
El-P se už dlouho trefuje přesně do frekvence mých mozkových vln a Killer Mike tomu ještě přitápí. První díl byl super, dvojka je ještě o kus dál. Nešlo jinak.

The Bug – Angels and Devils
Myslel jsem si, že London Zoo se bude jen těžko překonávat, ale Angels and Devils nepřipouští spekulace. První půlka desky je zadumaná a melancholická, druhá způsobuje epileptické záchvaty na tanečním parketu. Na pohled divné, na poslech funguje.

Flying Lotus - You Are Dead
Lotus nepřestal navazovat na zašmodrchané postupy jazzových legend a lakovat je do kabátu eklektické elektroniky. To vše samozřejmě s patřičnou úctou ke starším. A zvuk má šmrnc.

Shabbazz Palaces - Lese Majesty, Young Fathers – Dead, Souls of Mischief – There Is Only Now, Clipping – CLPPNG, Michael Chritmas – Is This Art?, Madlib a Fredie Gibbs - Piňata, Chester Watson – Tin Wooki, DJ Quik – The Midnight Life, Ghostface Killah – 36 Seasons, D'Angelo – Black Mesiah.


Song
NehruvianDoom - Om
Klasická Doomovina. Ale co – pořád super.

Shabazz Palaces - #CAKE
Nesnadno dešifrovatelný a neuvěřitelně chytlavý záchvěv africké budoucnosti, o které Afrika nikdy neslyšela.

Michael Christmas - Ya'll Trippin
Sranda musí bejt. Tečka.

Kapela
Run the Jewels - Strikce, cynismus, zodpovědnost. Už bylo napsáno dost.

Death Grips - Jedna z mála kapela, která člověka donutila přemýšlet o tom, co to vlastně hudební kapela je. Možná fascinace neznámem a možná jen nekrolog. Ale zaslouží si to.

Young Fathers - Dostali Mercury Prize? Dostali. (Ne, že by to byl argument.) Stojí deska za poslech? To se ví. Už měl někdo podobný zvuk? Nevybavuju si. Kluci ze Skotska jsou poněkud nezvyklá banda, ale možná i díky tomu jim to hraje super. Naživo platí dvojnásob.

Koncert / festival
Big Daddy Kane - Lucerna Music Bar, Praha
"Bylo to v něm jako v koze," jsem si opakoval ještě druhej den. Tenhle dědek je super. Návrat do minulosti, který nutí přítomnost zblednout. Nejsem ortodoxní staromilec, ale koule do mikrovlnky bych kvůli tomuhle koncertu strčil.

Madchild - Hip Hop Kemp, Hradec Králové
Démon... A přitom takovej sympaťák. Nečekal jsem to, nevěřil jsem, ale bylo to super.

Herbie Hancock - Hala Vodova, Brno
Decentní zážitek, ale z hlavy ho nemůžu dostat ještě teď. Původně sem jel, jelikož to mohla být poslední šance. A i kdyby nebyla, stálo to za to. Umí i po sedmdesátce.

Objev
Michael Christmas - Srandovní kluk, co mu věřim i nudli z nosu. A rapovat umí taky. Sympaťáků není nikdy dost.

Mick Jenkins - Chicago bude dost možná brzo hodně slyšet. A Mick u toho nebude chybět. (Řadí někdo Kanye Westa ještě k Chicagu?)

Jazz Cartier - Neortodoxní kluk z Toronta. Flow, co jsem ještě neslyšel. Ale poprvé v tomhle případě neznamená naposled. Nigga.


Guilty Pleasure
Zábavu i stud před sebou samým v největším množství přinášeli opět Elektrick Mann a Mike Jones - benzín i voda v jednom.

Drink
Bourbon – v poměru kvalita/cena vyhrál Medleys 6y.
Pivo – v litrech tradičně vede Braník a Prazdroj.
A na kocovinu voda s vitamínem C – koupil jsem ho celoroční zásobu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace