Články / Sloupky/Blogy

Hudební žebříčky FMzine, model 2014 (outside II.)

Hudební žebříčky FMzine, model 2014 (outside II.)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 09.01.2015

Abychom nezůstali v bludném kruhu domácí redakce, poslechněme si, co našeptávají přespolní a kamarádi z dalších sajtů, rádií a labelů, chytří a povolaní, stejně jako úchylní a nemístní. Takové rozpětí aby jeden pohledal a druhý přečetl. Přehulený dav dezorientovaný basovými nálety v zatemnění, stejně jako avantgardní a temný pop s ozvěnou českého undergroundu. Malé a velké ráje, tipy a triky podle Viktora Paláka z Aardvarku, Jardy Petříka z Rádia Wave, Jakuba Ďuraška ze Stoned to Death a Loomerara, kurátora transsexuálních srdcí.

Viktor Palák (Aardvark, Full Moon, Spike)

Album (kompilace)
Thurston Moore - The Best Day
aneb ten radostný moment, kdy se objeví deska a okouzlí, aniž by se dostavila chuť analyzovat, čím je tak přitažlivá.

Earth - Primitive and Deadly
aneb radost z pozitivní mízy Dylana Carlsona (blahopřání ke svatbě!) a toho, jak báječně funguje spolupráce se starým známým Markem Laneganem i čerstvou krví – Rabií Shaheen Qazi z rovněž kouzelných Rose Windows.

Kayo Dot - Coffins on Io
aneb deska, která zastupuje satisfakci z poslechu hudebníka, který prostě nedokáže stát na místě – Toby Driver je nenápadný živel, tentokrát v lehce gotickém kostýmku.


Song
Einstürzende Neubauten - Der 1. Weltkrieg (Percussion Version)
z nové, hravé desky o první světové válce, kterou kapela „omlouvá" jako záznam koncertní performance, a přitom to není třeba.

Master's Hammer - Panuška
z alba o znechuceném putování moderním světem rozšiřuje panteon oblíbenců Františka Štorma tak, jak to dokáže málokdo – zcela nenuceně. To zas bude v metalových pivnicích veselo.

Nod Nod - Irene's Boy
z debutového LP, které spojuje tvůrčí síly, jaké na české scéně tvrdých kytar nemají příliš obdoby.

Kapela
Swans
Jak se psalo v koncertní reportáži časopisu Rock-A-Rolla: "V současnosti jsou nedotknutelní." Enough said.

Philm
Dave Lombardo se osvobodil z hradu zlé královny Slayer a na druhém albu Philm podal další důkaz, že metal není ani ve svých tradičních podobách ohraný a že není důvod stydět se za to býti metalistou.

Pontiak
Jediné slovo: spontánnost.

Objev
Kalle
Žádná jiná česká kapela nešla za poslední rok takhle nahoru a žádné jiné bych tak nevěřil, že z toho vytěží to nejlepší (čti: nejvíce smysluplné). Hudba k velmi osobnímu sdílení i navozování univerzálních pocitů.

Wrekmeister Harmonies
J. R. Robinson se spolčil s bezpočtem muzikantů z domovské scény v Chicagu a navázal na svůj debut neméně sevřeným a skličujícím albem o nepěkných věcech.

USA out of Vietnam
"Chytrá a zábavná hudba" – smí se to tak říkat? Chválí je i portál Cvltnation, který se nebál vyzdvihnout též našince Nod Nod.


Guilty Pleasure
twitterové beefy @jrejzek s leckým

Koncert/festival
Eyehategod (Trutnov, 18.7.) – je stagediving na nejpomalejší kapelu festivalu Obscene Extreme pózou? Zničující koncert.

Nod Nod (Hořice, 23.8.) – druhý ročník Psy-High se možná potýkal s leckterými neduhy, koncert Nod Nod byl ale dechberoucí. Naprosté splynutí.

Oranssi Pazuzu (Off, Katowice, 2.8.) – Model koncertu, který vás s prvním hrábnutím do strun vcucne, a proberete se, až když jste v koncertním stanu skoro sám. Věštím jim velkou budoucnost – pokud budou chtít.


****

Jarda Petřík (Radio Wave)

Album (kompilace)
Celer - Sky Limits
Pastorální ambient nejen pro věřící.

Bibio - The Green EP
Warpovský folk, verze pokřivení 2.0.

SHXCXCHCXSH - Linear S Decoded
(sonická černá díra roku)


Song
Bibio - Down to the Sound
Můžeš si myslet, že jsme blázni, kteří si hrají na naivní svět. Asi máš pravdu, pokud blázen je láska lidí prostá jako květ...

Grouper - Call Across Rooms
Člověk je beznadějně vosamělej. Kurva!

Kangding Ray - Amber Decay
Neboj, zajedeš se.

Lee Gamble - Motor System
Já už hergot nevim, to je asi šmidra.

Moodymann - No
Yes!

Kapela
Kapely jsou buržoazní přežitek.

Koncert / festival
Erik Truffaz & Murcof & Philippe Pipon Garcia v Paláci Akropolis // Jazzíček.
Rødhåd v MeetFactory // Mlha, stroboskopy, temnotechno.
Blondes na Unsoundu // Analogová taneční extáze bez extáze.


Objev
Že měsíc bez muziky jde přežít až překvapivě snadno, když má člověk jiné radosti na práci.

Guilty Pleasure
Marián Labuda – Pichni

Drink
Na starý kolena mi začalo chutnat červený víno. Nenaděláte nic. Ale 12tiletá Metaxa taky neni špatný pití. Touch the sun, touch the ground.


****

Jakub Ďuraško (Stoned to Death, FMzine)

Album (kompilace)
The Pharmacy - Spells
Kazeta, kterou jsem letos točil téměř nonstop, často i několikrát za sebou. Kytarovka ze Seattlu s nebývalou energií, ozvěnou sedmdesátkových dylanovských jednohubek a maximálně sympatickou sestavou. Když se letos v srpnu po jejich posledním evropském turné rozpadli, musel jsem zatlačit slzu. Po více jak deseti letech to Pharmacy zatáhli se slovy "pokud budeme v The Pharmacy hrát i nadále, tak nikdy nedospějeme" a po několika setkáních a koncertech musím uznat, že měli pravdu.

D'Angelo - Black Messiah
Krátce před koncem roku se po téměř deseti letech vrátila r’n’b legenda D'Angelo s natolik propracovanou deskou, že nelze než spustit pant a donekonečna se opájet naprosto omračujícím zvukem. Tomuhle říkám návrat, Shuggie Otis musí zářit radostí.

Prodavač - Malý ráje
Vynikající popová deska, která by si nejspíš získala více pozornosti, kdyby ji jen Prodavač složil před třiceti lety po boku Combo FH a Dr. Maxe, jinak nechápu, proč neboduje v každém žebříčku, soutěži a cenách. Hit vedle hitu, špičková produkce, absolutní nasazení a hlavně ty texty!!! Oči bestie!


Song
Peleton - Trnky /ze splitu s Bezbolestná/
Circuit Des Yeus - Acarina + Lithonia /z desky Overdue/
Prodavač - Oči bestia /z desky Malý ráje/
Sítě - Svatojánská Noc

Kapela
Sítě
Tahle kapela tady strašně chyběla. Avantgardní a temný pop s ozvěnou českého undergroundu, kterému ale fouknuli svěží vítr pod sukeň o čtyři dekády mladší muzikanti, než bývá zvykem.

Peleton
Když jsem viděl v lednu 2014 Peleton poprvé naživo, bylo to až úsměvně kostrbaté. S každým dalším koncertem mě ale trio začalo přesvědčovalo o tom (kromě toho, že byli a jsou s každým koncertem lepší), v čem tkví jejich hlavní síla: ve schopnosti napsat jednoduchou, ale chytlavou písničku, skvěle ji otextovat a zahrát ji "s koulema".

Koncert / festival
Dean Blunt – PAF, Olomouc
Olomouckému PAFu se povedl husarský kousek, a to když nám přivezli Deana Blunta naživo a ve chvíli, kdy je jeho muzika na vrcholu a maximálně relevantní. A od samého začátku koncertu bylo jasné, že se nespletli. Blunt prezentoval svoji hudbou s takovou samozřejmostí, sebejistotou a přesvědčením, že by na jeho koncerty mělo spoustu muzikantů (včetně předkapely Slowmotiondancer) chodit povinně a učit se. Už hodněkrát jsem viděl koncert servírovaný stylem „tohle je moje muzika, a pokuď tě to nebaví, tak můžeš klidně jít“, ale často to smrdělo lacinou pózou. Nikoliv u Blunta. Mimochodem práce se světlem na pódiu a v sále byla fantastická.

Tomáš Palucha Orchestra – Psych Tent III.
Rozšířená sestava Tomáš Palucha – radost a maximální energie.

Circuit Des Yeux – Kampnagel, Hamburg

PSY-HIGH festival
Slabší lineup, ale vyvážený přístupem, zpracováním a originálním pojetím, včetně zasazení do unikátního prostoru Hořických lomů.

Microvomit + Guerilla Toss – Kredance, České Budějovice


Vydavatelský počin/zločin
Loňské kazety na Obsedante!: Sound of Biblical Violence, Massola, Dead Neaderthals + Nick Milevoi split
Magazín CROOK
Visuální stránka prvních dvou kazet na labelu TAPE-TY, kazeta Laura Luna na BABA VANGA.

Objev roku
Mikin z TJ Praha si založil "kapelu" = MOLLY!!!!


****

Loomerar (nezávislá kulturní referentka, Full Moon, A2 etc.)

Album (kompilace)
Lust for Youth - International
Travelogue baličů, kteří jsou doslova nejdál. Výpravná, sebevědomá i introspektivní deska, která ovšem není tak přefouknutá jako Plowing into the Fields of Love od spřízněných Iceage.

Vessel - Punish, Honey
První versus druhá příroda, živé nástroje v barvách chorobných - industriálních. Organismus hostěný soundsystemem.

The Body - I Shall Die Here
Rearanžérství Haxan Cloak(a) mi na jinak zemitém koncertě v Chapiteau Růž chybělo. Španělská čižma utahovaná obdobně, jako se letos napínaly kožené rukavice Pharmakon nebo rovnou Under the Skin – tedy soundtrack od Micy Levi.


Song
Hymny bez kterých by můj 2014 nemohl funkovat:
Bones feat. Chris Travis - SearchingForService
Travis Scott - Don't Play
Tinashe - 2 on
milionkrát převrácený beat Bobby Shmurda - Hot Nigga

Fennesz - Liminality
K usazení vzpomínek z Gallery víkentu ve Vídně.

Dizzcock - AL
Systém, šok.

Koncert / festival
Cheechaakova rocková nálož v ostravském Provozu Hlubina – next big thang. Ostrava nepatří Světlíkovi, Bakalovi, ani Zlatě Holušové.

Přehlídka animovaného filmu Olomouc:
Bla bluh Blunt. – Jak teď žít svůj i jiný život? "Than I gotta hold the hit." Ze sekce kurátorované Markem Fellem – David Ferrando Giraut & Ryoko Akama a jejich Second Nature. Zvuk vlnové délky, na které i Stanislav Grof odkládá blejzr. Renderování pojaté jako fluidní proces bez začátku i konce. Mimochodem Giraut stvořil mnohovrstevnatý vizuál nové desky HTRK – Body Lotion. Jemně vmasírujte, neoplachujte.

BLACK RVIDXR KLVN feat. SpaceGhostPurrp & Yung Simmie - Rock Café
"Jsem ten, ke kterému vzhlíží tihle negři" (překlad Honza Vedral) Přehulený dav dezorientovaný basovými nálety v zatemnění. Nešlo než se ztotožnit s kódem – BRK, SGP, Dark R&B. Purrpova nenapodobitelná plíživá produkce a perverzní hlášky vytváří návyk jak na Robitussin se zahraniční recepturou. Straight from the underground, v džísce a mikině Iron Maiden. Někdo z ústeckého YZO gangu se na facebooku pokoušel vyrývat, že AM180 a Goldmine nejsou dostatečně pravověrný thrill shit pro pořádání takového koncertu. Odpověď via SGP: Why this n’gg‘s talkin‘ shi‘? Letos tu bude Yung Simmie znova a snad prý ještě jeden neoznámený tučko, co se čte stejně jak DJ Antoine...

Vydavatelský počin/zločin
Lokke Rahbek z Lust for Youth (dřív blinkal v Sexdrome – groovy black/screamo/boogie) inicioval v projektu Croatian Amor vydání kazety Wild Palms coby experiment s intimitou zprostředkovanou technologiemi. Cenou za kopii byla „full frontal naked selfie“ spojená se slibem, že zúčastnění kazetu nikde neuploadujou a budou ji poslouchat o samotě. Deska Wild Palms se sice brzo objevila na Youtube, nicméně fotky neleakly... Kazetu vlastním. Bílá magie vykroužená mezi Dirty Beaches, když je v rauši, a Burzum, když byl v base.

Přes blog Generation Bass a label Danse Noire jsem se intenzivně electrofikoval lisabonským kolektivem Photonz/One Eyed Jacks (IVVVO, Lake Haze). Díky takovým informátorům jsem konečně najel na stopu afrických žánrů jako kuduro a batida – ty pouští a rozpouští třeba DJ Nigga Fox, na kterého jsem se byl pokusit zatancovat ve Vídni na vydatné akci BLISS.

Z českých "počinů" utkvěly "záležitosti", které mají co dělat s nízkonákladovým a nejdemogratičtějším médiem kazety. Pražský Cassette Store Day uspořádaný úběžníkem Stoned to Death Records dal dobrý vhled. Bohužel jsem si tam koupil jenom kazetu Oceán - 2½ ze sekáčové přepravky a z trosek AMDiscs vyprostil kazetu Walter TV (stará kapela Maca DeMarca). České objevy a nálezy: Marianskohorsk od Lesa z odbytového družstva TapeT a cokoliv z evidence metastazované hauziny Bükko Tapes.

Objev roku
Se zpožděním bílého muže objeveny chicagské rap game mordy díky dokumentu The Field a Welcome the Chiraq z produkce Noisey.

Díky pozvání a seznámení s tvorbou i srdíčkem - Martin Kohout v roli TOLE nekompromisní set pro rozptýlený dav ve veletržním Café Jedna. Pak ještě v rámci Chalupeckého s taksykama v Brně, ale to jsem žel neviděl.

Nomenklaturou hejtovaný Slowmotiondancer. Life is fine, bitch.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek 08.09.2023

Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek 25.08.2023

Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo jen postávat opodál a vstřebávat atmosféru.

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek 16.06.2023

Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace