Články / Sloupky/Blogy

Hudební žebříčky FMzine, model 2014 (outside II.)

Hudební žebříčky FMzine, model 2014 (outside II.)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 09.01.2015

Abychom nezůstali v bludném kruhu domácí redakce, poslechněme si, co našeptávají přespolní a kamarádi z dalších sajtů, rádií a labelů, chytří a povolaní, stejně jako úchylní a nemístní. Takové rozpětí aby jeden pohledal a druhý přečetl. Přehulený dav dezorientovaný basovými nálety v zatemnění, stejně jako avantgardní a temný pop s ozvěnou českého undergroundu. Malé a velké ráje, tipy a triky podle Viktora Paláka z Aardvarku, Jardy Petříka z Rádia Wave, Jakuba Ďuraška ze Stoned to Death a Loomerara, kurátora transsexuálních srdcí.

Viktor Palák (Aardvark, Full Moon, Spike)

Album (kompilace)
Thurston Moore - The Best Day
aneb ten radostný moment, kdy se objeví deska a okouzlí, aniž by se dostavila chuť analyzovat, čím je tak přitažlivá.

Earth - Primitive and Deadly
aneb radost z pozitivní mízy Dylana Carlsona (blahopřání ke svatbě!) a toho, jak báječně funguje spolupráce se starým známým Markem Laneganem i čerstvou krví – Rabií Shaheen Qazi z rovněž kouzelných Rose Windows.

Kayo Dot - Coffins on Io
aneb deska, která zastupuje satisfakci z poslechu hudebníka, který prostě nedokáže stát na místě – Toby Driver je nenápadný živel, tentokrát v lehce gotickém kostýmku.


Song
Einstürzende Neubauten - Der 1. Weltkrieg (Percussion Version)
z nové, hravé desky o první světové válce, kterou kapela „omlouvá" jako záznam koncertní performance, a přitom to není třeba.

Master's Hammer - Panuška
z alba o znechuceném putování moderním světem rozšiřuje panteon oblíbenců Františka Štorma tak, jak to dokáže málokdo – zcela nenuceně. To zas bude v metalových pivnicích veselo.

Nod Nod - Irene's Boy
z debutového LP, které spojuje tvůrčí síly, jaké na české scéně tvrdých kytar nemají příliš obdoby.

Kapela
Swans
Jak se psalo v koncertní reportáži časopisu Rock-A-Rolla: "V současnosti jsou nedotknutelní." Enough said.

Philm
Dave Lombardo se osvobodil z hradu zlé královny Slayer a na druhém albu Philm podal další důkaz, že metal není ani ve svých tradičních podobách ohraný a že není důvod stydět se za to býti metalistou.

Pontiak
Jediné slovo: spontánnost.

Objev
Kalle
Žádná jiná česká kapela nešla za poslední rok takhle nahoru a žádné jiné bych tak nevěřil, že z toho vytěží to nejlepší (čti: nejvíce smysluplné). Hudba k velmi osobnímu sdílení i navozování univerzálních pocitů.

Wrekmeister Harmonies
J. R. Robinson se spolčil s bezpočtem muzikantů z domovské scény v Chicagu a navázal na svůj debut neméně sevřeným a skličujícím albem o nepěkných věcech.

USA out of Vietnam
"Chytrá a zábavná hudba" – smí se to tak říkat? Chválí je i portál Cvltnation, který se nebál vyzdvihnout též našince Nod Nod.


Guilty Pleasure
twitterové beefy @jrejzek s leckým

Koncert/festival
Eyehategod (Trutnov, 18.7.) – je stagediving na nejpomalejší kapelu festivalu Obscene Extreme pózou? Zničující koncert.

Nod Nod (Hořice, 23.8.) – druhý ročník Psy-High se možná potýkal s leckterými neduhy, koncert Nod Nod byl ale dechberoucí. Naprosté splynutí.

Oranssi Pazuzu (Off, Katowice, 2.8.) – Model koncertu, který vás s prvním hrábnutím do strun vcucne, a proberete se, až když jste v koncertním stanu skoro sám. Věštím jim velkou budoucnost – pokud budou chtít.


****

Jarda Petřík (Radio Wave)

Album (kompilace)
Celer - Sky Limits
Pastorální ambient nejen pro věřící.

Bibio - The Green EP
Warpovský folk, verze pokřivení 2.0.

SHXCXCHCXSH - Linear S Decoded
(sonická černá díra roku)


Song
Bibio - Down to the Sound
Můžeš si myslet, že jsme blázni, kteří si hrají na naivní svět. Asi máš pravdu, pokud blázen je láska lidí prostá jako květ...

Grouper - Call Across Rooms
Člověk je beznadějně vosamělej. Kurva!

Kangding Ray - Amber Decay
Neboj, zajedeš se.

Lee Gamble - Motor System
Já už hergot nevim, to je asi šmidra.

Moodymann - No
Yes!

Kapela
Kapely jsou buržoazní přežitek.

Koncert / festival
Erik Truffaz & Murcof & Philippe Pipon Garcia v Paláci Akropolis // Jazzíček.
Rødhåd v MeetFactory // Mlha, stroboskopy, temnotechno.
Blondes na Unsoundu // Analogová taneční extáze bez extáze.


Objev
Že měsíc bez muziky jde přežít až překvapivě snadno, když má člověk jiné radosti na práci.

Guilty Pleasure
Marián Labuda – Pichni

Drink
Na starý kolena mi začalo chutnat červený víno. Nenaděláte nic. Ale 12tiletá Metaxa taky neni špatný pití. Touch the sun, touch the ground.


****

Jakub Ďuraško (Stoned to Death, FMzine)

Album (kompilace)
The Pharmacy - Spells
Kazeta, kterou jsem letos točil téměř nonstop, často i několikrát za sebou. Kytarovka ze Seattlu s nebývalou energií, ozvěnou sedmdesátkových dylanovských jednohubek a maximálně sympatickou sestavou. Když se letos v srpnu po jejich posledním evropském turné rozpadli, musel jsem zatlačit slzu. Po více jak deseti letech to Pharmacy zatáhli se slovy "pokud budeme v The Pharmacy hrát i nadále, tak nikdy nedospějeme" a po několika setkáních a koncertech musím uznat, že měli pravdu.

D'Angelo - Black Messiah
Krátce před koncem roku se po téměř deseti letech vrátila r’n’b legenda D'Angelo s natolik propracovanou deskou, že nelze než spustit pant a donekonečna se opájet naprosto omračujícím zvukem. Tomuhle říkám návrat, Shuggie Otis musí zářit radostí.

Prodavač - Malý ráje
Vynikající popová deska, která by si nejspíš získala více pozornosti, kdyby ji jen Prodavač složil před třiceti lety po boku Combo FH a Dr. Maxe, jinak nechápu, proč neboduje v každém žebříčku, soutěži a cenách. Hit vedle hitu, špičková produkce, absolutní nasazení a hlavně ty texty!!! Oči bestie!


Song
Peleton - Trnky /ze splitu s Bezbolestná/
Circuit Des Yeus - Acarina + Lithonia /z desky Overdue/
Prodavač - Oči bestia /z desky Malý ráje/
Sítě - Svatojánská Noc

Kapela
Sítě
Tahle kapela tady strašně chyběla. Avantgardní a temný pop s ozvěnou českého undergroundu, kterému ale fouknuli svěží vítr pod sukeň o čtyři dekády mladší muzikanti, než bývá zvykem.

Peleton
Když jsem viděl v lednu 2014 Peleton poprvé naživo, bylo to až úsměvně kostrbaté. S každým dalším koncertem mě ale trio začalo přesvědčovalo o tom (kromě toho, že byli a jsou s každým koncertem lepší), v čem tkví jejich hlavní síla: ve schopnosti napsat jednoduchou, ale chytlavou písničku, skvěle ji otextovat a zahrát ji "s koulema".

Koncert / festival
Dean Blunt – PAF, Olomouc
Olomouckému PAFu se povedl husarský kousek, a to když nám přivezli Deana Blunta naživo a ve chvíli, kdy je jeho muzika na vrcholu a maximálně relevantní. A od samého začátku koncertu bylo jasné, že se nespletli. Blunt prezentoval svoji hudbou s takovou samozřejmostí, sebejistotou a přesvědčením, že by na jeho koncerty mělo spoustu muzikantů (včetně předkapely Slowmotiondancer) chodit povinně a učit se. Už hodněkrát jsem viděl koncert servírovaný stylem „tohle je moje muzika, a pokuď tě to nebaví, tak můžeš klidně jít“, ale často to smrdělo lacinou pózou. Nikoliv u Blunta. Mimochodem práce se světlem na pódiu a v sále byla fantastická.

Tomáš Palucha Orchestra – Psych Tent III.
Rozšířená sestava Tomáš Palucha – radost a maximální energie.

Circuit Des Yeux – Kampnagel, Hamburg

PSY-HIGH festival
Slabší lineup, ale vyvážený přístupem, zpracováním a originálním pojetím, včetně zasazení do unikátního prostoru Hořických lomů.

Microvomit + Guerilla Toss – Kredance, České Budějovice


Vydavatelský počin/zločin
Loňské kazety na Obsedante!: Sound of Biblical Violence, Massola, Dead Neaderthals + Nick Milevoi split
Magazín CROOK
Visuální stránka prvních dvou kazet na labelu TAPE-TY, kazeta Laura Luna na BABA VANGA.

Objev roku
Mikin z TJ Praha si založil "kapelu" = MOLLY!!!!


****

Loomerar (nezávislá kulturní referentka, Full Moon, A2 etc.)

Album (kompilace)
Lust for Youth - International
Travelogue baličů, kteří jsou doslova nejdál. Výpravná, sebevědomá i introspektivní deska, která ovšem není tak přefouknutá jako Plowing into the Fields of Love od spřízněných Iceage.

Vessel - Punish, Honey
První versus druhá příroda, živé nástroje v barvách chorobných - industriálních. Organismus hostěný soundsystemem.

The Body - I Shall Die Here
Rearanžérství Haxan Cloak(a) mi na jinak zemitém koncertě v Chapiteau Růž chybělo. Španělská čižma utahovaná obdobně, jako se letos napínaly kožené rukavice Pharmakon nebo rovnou Under the Skin – tedy soundtrack od Micy Levi.


Song
Hymny bez kterých by můj 2014 nemohl funkovat:
Bones feat. Chris Travis - SearchingForService
Travis Scott - Don't Play
Tinashe - 2 on
milionkrát převrácený beat Bobby Shmurda - Hot Nigga

Fennesz - Liminality
K usazení vzpomínek z Gallery víkentu ve Vídně.

Dizzcock - AL
Systém, šok.

Koncert / festival
Cheechaakova rocková nálož v ostravském Provozu Hlubina – next big thang. Ostrava nepatří Světlíkovi, Bakalovi, ani Zlatě Holušové.

Přehlídka animovaného filmu Olomouc:
Bla bluh Blunt. – Jak teď žít svůj i jiný život? "Than I gotta hold the hit." Ze sekce kurátorované Markem Fellem – David Ferrando Giraut & Ryoko Akama a jejich Second Nature. Zvuk vlnové délky, na které i Stanislav Grof odkládá blejzr. Renderování pojaté jako fluidní proces bez začátku i konce. Mimochodem Giraut stvořil mnohovrstevnatý vizuál nové desky HTRK – Body Lotion. Jemně vmasírujte, neoplachujte.

BLACK RVIDXR KLVN feat. SpaceGhostPurrp & Yung Simmie - Rock Café
"Jsem ten, ke kterému vzhlíží tihle negři" (překlad Honza Vedral) Přehulený dav dezorientovaný basovými nálety v zatemnění. Nešlo než se ztotožnit s kódem – BRK, SGP, Dark R&B. Purrpova nenapodobitelná plíživá produkce a perverzní hlášky vytváří návyk jak na Robitussin se zahraniční recepturou. Straight from the underground, v džísce a mikině Iron Maiden. Někdo z ústeckého YZO gangu se na facebooku pokoušel vyrývat, že AM180 a Goldmine nejsou dostatečně pravověrný thrill shit pro pořádání takového koncertu. Odpověď via SGP: Why this n’gg‘s talkin‘ shi‘? Letos tu bude Yung Simmie znova a snad prý ještě jeden neoznámený tučko, co se čte stejně jak DJ Antoine...

Vydavatelský počin/zločin
Lokke Rahbek z Lust for Youth (dřív blinkal v Sexdrome – groovy black/screamo/boogie) inicioval v projektu Croatian Amor vydání kazety Wild Palms coby experiment s intimitou zprostředkovanou technologiemi. Cenou za kopii byla „full frontal naked selfie“ spojená se slibem, že zúčastnění kazetu nikde neuploadujou a budou ji poslouchat o samotě. Deska Wild Palms se sice brzo objevila na Youtube, nicméně fotky neleakly... Kazetu vlastním. Bílá magie vykroužená mezi Dirty Beaches, když je v rauši, a Burzum, když byl v base.

Přes blog Generation Bass a label Danse Noire jsem se intenzivně electrofikoval lisabonským kolektivem Photonz/One Eyed Jacks (IVVVO, Lake Haze). Díky takovým informátorům jsem konečně najel na stopu afrických žánrů jako kuduro a batida – ty pouští a rozpouští třeba DJ Nigga Fox, na kterého jsem se byl pokusit zatancovat ve Vídni na vydatné akci BLISS.

Z českých "počinů" utkvěly "záležitosti", které mají co dělat s nízkonákladovým a nejdemogratičtějším médiem kazety. Pražský Cassette Store Day uspořádaný úběžníkem Stoned to Death Records dal dobrý vhled. Bohužel jsem si tam koupil jenom kazetu Oceán - 2½ ze sekáčové přepravky a z trosek AMDiscs vyprostil kazetu Walter TV (stará kapela Maca DeMarca). České objevy a nálezy: Marianskohorsk od Lesa z odbytového družstva TapeT a cokoliv z evidence metastazované hauziny Bükko Tapes.

Objev roku
Se zpožděním bílého muže objeveny chicagské rap game mordy díky dokumentu The Field a Welcome the Chiraq z produkce Noisey.

Díky pozvání a seznámení s tvorbou i srdíčkem - Martin Kohout v roli TOLE nekompromisní set pro rozptýlený dav ve veletržním Café Jedna. Pak ještě v rámci Chalupeckého s taksykama v Brně, ale to jsem žel neviděl.

Nomenklaturou hejtovaný Slowmotiondancer. Life is fine, bitch.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace