Články / Recenze

Iamme / Cermaque v naprosté rovnováze

Iamme / Cermaque v naprosté rovnováze

mArcElkrIz | Články / Recenze | 27.07.2016

Písničkářky, písničkáři, dvojice. Tyto dravé prameny, zdravé zdroje sil, poznamenaly letošní rok zatraceně znatelně. Ať z lokací prověřených - již takřka nečekaná sběrná kolekce Oldřicha Janoty nebo podkrovní klenoty Vladimíra Merty -, tak z míst čerstvých. A právě k druhým patří Gravitace, společné album Iamme Candlewick a Cermaquea. 

Střety originálních pohledů na svět ústící v autorská alba nejsou v písničkářském světě ničím zvláštním. Ovšem v případě Iamme (Andrea Čermák Knotková) a Cermaquea (Jakub Čermák) došlo k prolnutí ve vícero vrstvách. Za Gravitací totiž stojí nejen několikaleté setkávání hudební, ale v poslední době i partnerské soužití, rodičovství a především nedávné rozhodnutí přemístit svůj domov po dobu šesti měsíců na cestu napříč Evropou. Stará obytná kára, roční dcerka, nečekané události, setkání a rozhodnutí vše dokumentovat jak po stránce vizuální, tak písňové. A všescelující precizní studiová práce. Živly jsou v rovnováze.


Emocemi a nadšením napěchované písně a zvukové záznamy z cest se dostaly do rukou duší spřízněných a na zdejší hudební scéně směrodatných. Přístup Ondřeje Ježka zaručuje neobroušenost hran a životadárný tep, aranže dlouholetého pokrevního bratra Martina Evžena Kyšperského balancují na hraně nahodilé hravosti svérázného výrostka a do detailu promýšlejícího konstruktéra, Bonusův střet s Vladimírem Mertou je přirozenou známkou písničkářské evoluce a absorpcí toho nejzdařilejšího ze zdejšího folku obdařený Marek Doubrava a Kittchen se svými kulinářskými vůněmi přidávají další odstíny českého písničkářství. Obavy? Přílišná pestrost, tříštění sil jednotlivých osobností, nesoudržná rozevlátost? Kdepak. Gravitace funguje dokonale. Vše je v naprosté rovnováze.

Výsledný písňový zápisník je nejvydařenějším albem obou autorů, a tedy ideální tip na první setkání pro hledajícího posluchače. A shrnutí pro staré známé? Méně exprese a znatelná úspornost a přímočarost v Cermaqueových textech. Někdejší chrlení košatých, obrazotvorných veršů s poetikou mládím rozervaného romantika přešlo v glosy o stavu současného světa a postřehy z každodenního života. V případě Iamme se jedná o desku už oproštěnou od dívčího světa. Opar české hudební alternativy je tentokrát jen velmi lehounký, brány folkových festivalů se mohou zvolna otevírat.  

Info

Iamme / Cermaque – Gravitace (Indies Scope, 2016)
www.bandzone.cz/iammecandlewick

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace