Články / Reporty

Ian William Craig: Nesnesitelný mainstream?

Ian William Craig: Nesnesitelný mainstream?

Jakub Béreš | Články / Reporty | 25.08.2016

Letošní devátá deska Centres kanadského hudebníka Iana Williamse Craiga se těší obří popularitě napříč anglosaskými médii. Chválou na ní nešetřily magazíny jako Rolling Stone nebo Pitchfork, když vyzvedávaly umělcovu schopnost pracovat s minimalistickou dronovou hudbou v popovém kontextu, v kombinaci zpěvných refrénů s jedinečnými zvuky opotřebovaných magnetofonových kazet. Ohlasy mluvící o jedné z nejunikátnějších desek roku daly Craigovy možnost vydat se na své první turné, v rámci kterého navštívil i Prahu.

Akce se konala Na Hollaru, tedy na nádvoří fakulty sociálních vět na Smetanově nábřeží. Letní klidná teplá noc spolu s místem dodaly jedinečnou atmosféru, která se vymykala té klubové. Kolem muzikantského pultu byly rozmístěny palety na sezení, takže si většina diváků užila koncert vsedě, velkou roli sehrál i hustý dým a uvážené stroboskopy. Třešničkou na dortu stage dizajnu pak byla pravidelně se pohybující zlatá japonská kočka štěstí, která podporovala hypnotické účinky celku.

Prvním vystupujícím byl domácí kytarový ambient - Obelisk of Light. Dlouhé táhnoucí se plochy byly ozvláštněny nenápadným sofistikovaným brnkáním na kytaru, které naznačovaly kousky melodií. Koncert byl ideálním supportem, který uklidnil příchozí, ale především navnadil na pokračování. O to se postaral druhý domácí zástupce Stanislav Abrahám, jehož set byl ovšem příliš dlouhý a únavný. Probuzení znamenala skladba samplující terénní materiál, tudy projel vlak, onde štěkal pes, který však v dlouhých, táhnoucích se linkách působil podivně komicky. Největší problém Abrahámova vystoupení spočíval v dramaturgii večera, když po Obelisk of Light spíše ukolébalo.

Ian William Craig se od začátku večera pohyboval mezi lidmi a společně s nimi sledoval české hudebníky. Na rozdíl od nich zapojil i svůj hlas, když jej nahrával a následně ve smyčkách deformované pouštěl skrze kazety. Krystalicky čistý zpěv si okamžitě podmanil celý prostor. Celý koncert byl tak tichý, že jste slyšeli, jak se na baru otevírají skleněné lahve nebo jak hučí kávovar. Nikdo z přítomných ani nedutal, většina se zavřenýma očima naslouchala očistnému vystoupení. Během intimní meditace se zastavil čas.

Craigovi je na nové desce vyčítáno, že občas příliš vypočítavě a sebejistě volí líbivé singly. Avšak i díky nim upoutal pozornost velkých médií a přilákal nové posluchače k malému dronovému žánru. V živé úpravě jejich veškerá podbízivost pomíjí, když popové refrény propojuje s táhnoucími se slokami. Vyjma přídavku neměly skladby jasné hranice a tvořily nepřetržitý melancholický hudební proud, který stále může být pro nezasvěceného posluchače příliš abstraktní až nesnesitelný.

Info

Ian William Craig (Ca) + Obelisk of Ligh + Stanislav Abrahám
23.8. 2016 Na Hollaru, Praha

foto © Zuzana Opletalová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mé dojetí se tady snadno ztratí (Low)

Jiří Přivřel 14.05.2022

Low na svém aktuálním turné srdce Evropy míjejí, já zase minul jejich pražský koncert před třemi roky v Meetku. Bylo to v létě, byl jiný program, dodnes lituji. Z letošní…

GusGus každému z nás

Tomáš Kouřil 10.05.2022

Zastávky na turné GusGus k poslednímu albu se brněnská Fléda dočkala skoro až rok poté, co deska Mobile Home vyšla. Stálo to za to?

Letmé, a intenzivní (Donaufestival)

Bára Jurašková 10.05.2022

Dvouhodinový dialog s publikem za sebou nechal kromě hudební vzpomínky hlavně chuť nepřehlédnutelné, bezpodmínečné laskavosti. Hyperpopová diva nutí publikum šílet...

Mnohorozměrná Róisín Murphy

Akana 05.05.2022

Myslím, že takhle komplexní, propracovanou a zároveň bezprostřední a oduševnělou show jsem naposledy zažil před čtyřmi lety u Davida Byrnea...

Zkrocený temperament Céu

Akana 01.05.2022

Písně, v nichž Céu kombinuje brazilské tradiční rytmy s popem, jazzem nebo elektronikou, nejsou stavěné pro hlučné arény.

Král pouštního blues (Mdou Moctar)

Jiří V. Matýsek 29.04.2022

Je to oprávněné, není to oprávněné, těžko říct. Našlápnuto Mdou Moctar vážně má. V MeetFactory hrál v české premiéře.

Sharpe 2022: O tom, co ti chci říct...

Michal Pařízek 25.04.2022

Skvělý songwriting, úžasný hlas a hlavně nefalšovaná radost z možnosti po několika velmi těžkých měsících být znovu před publikem. Silná místa, i ta slabší, rovnováha.

Tempo lidských strojů (Nitzer Ebb & co.)

Michal Smrčina 24.04.2022

McCarthy si v černém obleku, košili a brýlích udržuje výraz cynického kazatele, který neztrácí nadšení z dob, kdy začínali.

Nová zostava, rovnaké čaro (Billy Barman)

Ema Klubisová 23.04.2022

V sále zavládlo ticho a na tri a pol minúty publikum prevzalo rolu speváka, zatiaľ čo Juro hral.

Fanúšik je kamarát (Tommy Cash)

Ema Klubisová 10.04.2022

O pár minút na to sa rozsvietili červené svetlá a po krátkom potlesku a skandovaní sa ukázala aj estónska superstar...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace