Články / Recenze

Intimní rozjímavost Doran

Intimní rozjímavost Doran

Jiří Procházka | Články / Recenze | 21.01.2022

Ačkoliv jednotliví členové Doran pochází z různých koutů USA, jejich inspirace pramení ze středověkých britských ostrovů. Samotné jméno skupiny vychází z dětského fantasy románu Wise Child (Moudré dítě), kde označuje keltské mágy usilující o maximální splynutí s přírodními silami.

Folkově meditativní eponymní debut staví převážně na ženském vícehlasu. Výsledné polyfonie vokálů jsou dostatečně komplexní, a tak mnohdy zaznívají bez instrumentálního doprovodu. Skladby navozují dojem nevinně si prozpěvujících selských dívek, které na stráni pletou květinové věnce. Některé písně jsou hravé, jiné halí závoj neurčité melancholie či přímo smutku. Melodie se příliš nerozvíjí a negradují. Téměř každá skladba končí tak, jak začíná.

V tomto smyslu je nejdynamičtější výjimkou píseň And We Are Going, která za jemného kytarového vybrnkávání opakuje mantru „… and we are going where we wanted to…“. Ta překvapivě začíná mužským jednohlasem a postupně bobtná o ženské vokály do sborové podoby, než se v závěru zlomí do tichounkého broukání pod vousy. Skladba svým melodickým postupem evokuje chůzi do točitých schodů, z nichž se člověku až motá hlava. Spolu s instrumentálním intermezzem Arbegen, které celek oživuje čilou houslovou melodií, tvoří oba kusy to nejvýraznější, co deska nabízí.

Kromě toho se na albu často objevuje i ženský jednohlas, jehož bezelstnou přirozenost umocňuje využití výhradně akustických hudebních nástrojů. Kromě kytary a houslí je slyšet také banjo nebo horalský strunný nástroj dulcimer či harmonium. Tyto nástroje na debut vnáší tradiční rurální a místy až církevní zvuk, což dobře funguje i s charakterem textů. Ty se totiž pohybují v myticky obecné rovině základních elementů, jako jsou přírodní motivy, sny či cesty lidského osudu včetně jeho nezvratného konce. Tento minimalismus nechává posluchači dostatečný prostor domýšlet, projektovat a spirituálně prožít.

Debut tak láká na intimní rozjímavost, kterou podtrhuje instrumentální jednoduchostí. Kreace vícehlasé polyfonie přidávají jiskru, ale plamen nezažehnou. Příslib famózních Alt-J, kteří se pohybují v podobně relaxujících sférách vokálů i celkového songwritingu, tak nakonec zůstává nenaplněn. Na vině je, zdá se, nedostatek nápadů, které by základní nosné melodie – ač libozvučné – posunuly ještě o kus dál. Doran takto ustrnuli v mdlých repeticích, které sice posluchače uklidňují – některé zní až jako ukolébavky, avšak ve své délce tolik neosloví.

Info

Doran - s/t (Spinster Sounds, 2021)
Bandcamp

foto © se souhlasem Doran

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková 10.05.2023

Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 07.05.2023

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace