Články / Recenze

Intimní rozjímavost Doran

Intimní rozjímavost Doran

Jiří Procházka | Články / Recenze | 21.01.2022

Ačkoliv jednotliví členové Doran pochází z různých koutů USA, jejich inspirace pramení ze středověkých britských ostrovů. Samotné jméno skupiny vychází z dětského fantasy románu Wise Child (Moudré dítě), kde označuje keltské mágy usilující o maximální splynutí s přírodními silami.

Folkově meditativní eponymní debut staví převážně na ženském vícehlasu. Výsledné polyfonie vokálů jsou dostatečně komplexní, a tak mnohdy zaznívají bez instrumentálního doprovodu. Skladby navozují dojem nevinně si prozpěvujících selských dívek, které na stráni pletou květinové věnce. Některé písně jsou hravé, jiné halí závoj neurčité melancholie či přímo smutku. Melodie se příliš nerozvíjí a negradují. Téměř každá skladba končí tak, jak začíná.

V tomto smyslu je nejdynamičtější výjimkou píseň And We Are Going, která za jemného kytarového vybrnkávání opakuje mantru „… and we are going where we wanted to…“. Ta překvapivě začíná mužským jednohlasem a postupně bobtná o ženské vokály do sborové podoby, než se v závěru zlomí do tichounkého broukání pod vousy. Skladba svým melodickým postupem evokuje chůzi do točitých schodů, z nichž se člověku až motá hlava. Spolu s instrumentálním intermezzem Arbegen, které celek oživuje čilou houslovou melodií, tvoří oba kusy to nejvýraznější, co deska nabízí.

Kromě toho se na albu často objevuje i ženský jednohlas, jehož bezelstnou přirozenost umocňuje využití výhradně akustických hudebních nástrojů. Kromě kytary a houslí je slyšet také banjo nebo horalský strunný nástroj dulcimer či harmonium. Tyto nástroje na debut vnáší tradiční rurální a místy až církevní zvuk, což dobře funguje i s charakterem textů. Ty se totiž pohybují v myticky obecné rovině základních elementů, jako jsou přírodní motivy, sny či cesty lidského osudu včetně jeho nezvratného konce. Tento minimalismus nechává posluchači dostatečný prostor domýšlet, projektovat a spirituálně prožít.

Debut tak láká na intimní rozjímavost, kterou podtrhuje instrumentální jednoduchostí. Kreace vícehlasé polyfonie přidávají jiskru, ale plamen nezažehnou. Příslib famózních Alt-J, kteří se pohybují v podobně relaxujících sférách vokálů i celkového songwritingu, tak nakonec zůstává nenaplněn. Na vině je, zdá se, nedostatek nápadů, které by základní nosné melodie – ač libozvučné – posunuly ještě o kus dál. Doran takto ustrnuli v mdlých repeticích, které sice posluchače uklidňují – některé zní až jako ukolébavky, avšak ve své délce tolik neosloví.

Info

Doran - s/t (Spinster Sounds, 2021)
Bandcamp

foto © se souhlasem Doran

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Třináct let života Kevina Whelana (Aeon Station)

Eva Mrázková 09.03.2022

Něžnost, intimita, ale také odhodlanost a rozjímání nad věcmi, které už nikdy nebudou jako dřív. To vytváří atmosféru provázející sólový debut Observatory od Aeon Station.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace