Články / Reporty

Invaze, přešívky a stage diving - Against Me!

Invaze, přešívky a stage diving - Against Me!

David Vo Tien | Články / Reporty | 04.06.2014

„The fact that trans roles always, always, always go to cisgender people but you have never, never, never seen a cis role go to a trans person.“ Nevypovídá skutečnost, že herci a herečky bez přešívky hrajou transgender role, spíš o empatii vůči transsexuálům? Jared Leto si v Dallas Buyers Club nepochybně prošel proměnou, i když možná jen symbolickou, ale nejsou to právě tyhle role, které narušují heteronormativní schéma? Na rozdíl třeba od filmů, které se tváří „teple“, ale přitom utužují stereotypy a předsudky typu „i lesba ho tam občas potřebuje“? To možná není ani tak řečnická. Klip We Exist od Arcade Fire není ani tak o transgender ženě, jako spíš o mladém muži, který zkoumá ne vlastní gender identitu, ale identitu transsexuálů. Tak alespoň obsah We Exist interpretuje Our Lady J, se kterou Andrew Garfield konzultoval svojí roli. Fakt, že se Laura Jane Grace na svém twitteru od některých Arcade Fire fanoušků dočkala transfobních nadávek, nevypovídá o selhání poselství klipu, jako spíš o internetu. Už od roku 2002 víme, že internetová diskuze hovno svede. Videoklip otevřel dialog, a to se počítá.

Odpověď na úvodní citaci zpěvačky Against Me! mi přijde nasnadě. Proč by se transsexuální člověk měl vrátit ke svému biologickému pohlaví, byť jen v rámci filmové role, když značnou část života strávil tím, že si připadal „nepohodlně“ v těle, se kterým se narodil? Nechci výše uvedeným tvrdit, že stačí, aby se Spider-Man oblékl do šatů a koná se gender fuck revoluce, ale tohle je ještě pořád report z koncertu a ne článek do Kvéru nebo Bloody Mary.

Večer odstartovala invaze INVSN. Power pop kvintet v čele s Dennisem Lyxzénem z Refused. Křičí z toho ozvěny osmdesátek, bych tak řekl. Post-punk, akorát zahraný s živelnou energií. Když slyším kytarovou vyhrávku v Inheritence, mám chuť zavolat Ianu Curtisovi a říct mu, že mu kradou písničky a tváří se, že jde o původní tvorbu. Vlastně je to od začátku do konce vykrádačka Disorder od Joy Division. A kdykoliv slyším kapelu mluvit o tom, co je důležitý a co ne, o revolucích a podobných věcičkách, z pódia, mám se na pozoru. Pro zbylých 399 lidí v klubu to byly ale očividně žně. Několik nadšených hlasů druhý den ráno tvrdilo, že nešlo o support, ale rovnocenný headliner. Možná na tom něco bude, až na nedostatek invence, což není žádný zločin - vystoupení INVSN nebylo co vytknout.

Mám chuť napsat, že Against Me! šli naprosto proti mně, ale takhle levný slovní hříčky si chci nechat, až opravdu nebudu vědět, co napsat. Nemá cenu lhát, šlo o zážitek ze seriálu „Nejlepší koncert na světě“, ale já u toho zrovna nebyl. Zazněl průřez tvorbou Against Me!, ze stage se skákalo jak z Nuseláku, Laura dokonce dostala pusinku na čelíčko, takže pak hrála s překvapeným, leč upřímným úsměvem od ucha k uchu snad až do konce večera. A i když se jí pochopitelně mění hlas, staré věci dokáže zařvat stejně nasraně jako dříve. Člověk ale nasraně řve, ne protože je žena nebo muž, ale protože je naštvaný. Na sdělení „I used to be a man“ existuje pouze jedna odpověď, a to: „I don’t care. It doesn’t bother me at all.“

Info

Against Me! (usa) + INVSN (swe)
3. 6. 2014, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Zdena Sýkorová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace