Články / Recenze

Islaja jako Tarrantulla

Islaja jako Tarrantulla

Milan Holeček | Články / Recenze | 16.12.2017

Islaja, dříve finská freak-folkařka, v posledních letech spíše berlínská elektronická písničkářka, je tu s novým, v pořadí šestým studiovým albem Tarrantulla.

Label Svart uvádí, že je podobně eklektické, jako její předchozí tvorba, ona sama říká, že každá její nahrávka je jiná. Tak jednoduché to ale není. Samozřejmě: Islaja mění barvy, alba mají různá pojetí, nicméně rozdíly mezi nimi připomínají rozdíly mezi různými kolekcemi jednoho malíře, s vědomím jeho vnitřní umělecké jednoty. A v případě Islaji to není dáno jen nezaměnitelným zpěvem, ona je vlastně taky malířkou (jako mnoho hudebníků-malířů a malířů-hudebníků) a jako taková zvládá dokonale kompozici. Její písně se nikdy neztrácí v mlze, což je častým problémem instrumentalistů ovládajících hru, ale neschopných rozvinout píseň nebo ji ukončit v pravou chvíli. Islaja je ovšem uměřená a citlivá skladatelka.


Tarrantulla zní jako kompilace oblíbených Islajiných písniček, kterou jste si sami vytvořili, postavená na minimalistické elektronice, tu ambientní, tu taneční. Prací s vokály, harmoniemi a drony připomíná své rané nahrávky vydané Fonalem, což pramení převážně z melodiky finštiny, vracející se po posledním albu SUU, které bylo celé anglicky. V písních jako Sa╠łvel mun suussa nebo Sun luona taas zpívá neskonale něžně, v Emosein zní vokální harmonie spíše jako ze střední Afriky než Skandinávie. Taneční potenciál vykazuje Tactile Material, osmdesátkový hit, který jako by vypadl z tehdejší MTV (viz ujetý videoklip s titulky pro hluché).

Tahle skladba je vůbec jedna z Islajiných nejlepších, navíc její sdělnost posiluje použitá angličtina. Taktilní materiál je obecně srozumitelnější než slova z úvodní písně Ghost from the Future: „Duchu z budoucnosti, dej nám, prosím, znamení! Dotkni se našich rukou a ramen! Dej nám vědět, že jsi!“ Jestli se ozvou duchové, je otázka, ale že máme Islaju, to víme dobře.

Info

Islaja – Tarrantulla (Svart Records, 2017)
www.islaja.com

foto © Hertta Kiiski

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Intimní rozjímavost Doran

Jiří Procházka 21.01.2022

Ačkoliv jednotliví členové Doran pochází z různých koutů USA, jejich inspirace pramení ze středověkých britských ostrovů.

Melancholická psychedelie Dirty Old Dogs

Veronika Jastrzembská 20.01.2022

Dirty Old Dogs se podařilo vytvořit album s jasně daným konceptem a tématem. Vše, co je s ním spojené, zanechává dojem, že má svůj důvod, své místo.

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace