Ondřej Rudel | Články / Recenze | 28.08.2020
Místo ve studiu, doma v obýváku. Po několika singlech a jednom EP jsou tady Fur se svým debutovým albem. Nese název Facing Home Mixtape a celé vzniklo v improvizovaném domácím studiu zpěváka Williama Murrayho během nucené izolace. Čtyřčlenná indierocková skupina z Brightonu inspirovaná hudbou šedesátých let se vyznačuje melancholickými tóny, sladce laděnými kytarami a při jejich poslechu budete mít pocit, jako by vás unášel proud lehce pochmurných, a zároveň líbivých melodií. A právě v tomto duchu se nese i celý dlouhohrající materiál.
Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees. Album skupina vystavěla na zpěvu, náladových kytarách a podobně jako u předešlých singlů If You Know I’m Lonely (2017) nebo Not Enough (2017) se texty točí kolem osobních nejistot, izolace a odloučení. Dokonalou ukázkou jsou skladby Waiting on You nebo Existencional Crisis in G Major, které popisují nekonečnou samotu, myšlenky uzavřené mezi čtyřmi stěnami, doprovázené pocitem zoufalství, nebo úvahy o životě a smrti. Už od první melodie je cítit nádech minulosti, kalhoty do zvonu, nespoutané účesy a slušňácká decentnost. Fur si pohrávají s rockem a popem a míchají ho dohromady do zvláštně lenivé, podzimní nálady.
Najít rovnováhu mezi přítomností a minulostí, a navíc znít současně, to je hlavní cíl zpěváka a textaře Williama Murrayho. Dvorním pomocníkem mu je kytarista Josh Buchanan, dodávající svěží kytarovou energii. „Naše první album není dokonalé, ve skutečnosti má k dokonalosti opravdu daleko, ale je autentické a my chtěli, aby to každý slyšel,“ napsala poněkud nejistě kapela na svém Instagramu. Ano jedná se o první regulérní desku britského kvarteta a nároky jsou vysoké, zejména ty vlastní. Kvalitou jsou ale aktuální skladby nerozeznatelné od těch předešlých, zvuk je čistý, bez rušivých prvků. Na druhou stranu zní monotónně, slévají se do jedné dlouhé písně, což po chvíli omrzí.
Na Facing Home Mixtape se stěží najde výraznější hit, adeptem může být Waiting on You (Coming Back Home), ale i na ten se po chvíli zapomene. Sedm skladeb uteče jako voda a pocit prázdnoty je na místě. Určitě by nebylo na škodu, kdyby alespoň jedna písnička sjela z vlny utrápených šedesátek.
Fur - Facing Home Mixtape (vlastní náklad, 2020)
album na Spotify
Valentýna Žišková 23.01.2021
Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.
Jiří Přivřel 20.01.2021
Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.
Zuzana Krišková 08.01.2021
Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.
Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021
Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.
Kristína Valachová 31.12.2020
Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.
Jonáš Sudakov 30.12.2020
Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.
Anna Valentová 29.12.2020
Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.
František Knuth 28.12.2020
Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.
Filip Zrno 26.12.2020
Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.
3DDI3 26.12.2020
Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.