Články / Reporty

Krájení magických amarounů II.

Krájení magických amarounů II.

Jakub Šíma | Články / Reporty | 06.05.2013

Škatulka alternativního hip hopu skýtá různobarevnou směsici extenzí a fúzí rapu propojených jednou základní úběžnicí. A sice bonusovským „rap pro ty, co neposlouchaj rap“. A zároveň přitahuje velmi málo „tradičních“ posluchačů rapu. Skutečnost, která se nedá plně vysvětlit množstvím zažitých klišé o hip hopu, ani ochotou indie fanoušků k neotřelým fúzím. Skutečnost, která poukazuje na léty prověřené tvrzení o zbytečnosti škatulek. Ostatně zařadit například dívčí duo Čokovoko do alternativního hip hopu je asi stejně trefné, jako řadit bezdomovectví do kategorie alternativního bydlení. Ale dost úvah. Podstatné je, že středeční večer nabídl výživné hudební menu s hlavním chodem v podobě amerického hudebníka Andyho Bothwella aka Astronautalise a dvěma předkrmy z lokálních surovin.

První předkrm měl obstarat Prodavač, který mi však vzhledem k časnému začátku a přitažlivosti tankového piva unikl. Na začátek vystoupení slovenského poety a rapera Beneho v klávesovém doprovodu Rolanda Kánika jsem už přihlížel ze zadních řad početného obecenstva. Muzikanti jsou společně podepsáni pod deskou Spam Poetry a Bene má mimoto za sebou účast v projektu Modré Hory či společné album s Delikem z Mojí Reči, do nichž se promítá Beneho naturalisticky básnické vnímání světa. Na pódium vkročil klidně, v pruhované košili. Roland Kánik rozehrál první melancholickou melodii, zatímco se Bene chopil mikrofonu. Koncert plynul za pomalého pohupování a nesmělé odezvy publika. Bene rozvážně, ale procítěně vypouštěl do vzduchu netradičně stavěné rýmy spojující se do potemnělých příběhů a různorodých aluzí. Příjemně plynoucí set vytrvale nahlodával dojem, že by mu mnohem více svědčilo komorní prostředí zadní místnosti malého baru.

Zanedlouho se bez větších okolků na pódiu vynořil Astronautalis se skromným bandem sestávajícím z kytaristy a bubeníka. Zatímco kytarista se po celou dobu nenápadně usmíval a nesnažil se maskovat spokojený výraz, bubeník zběsile bušil do škopků. Ohlasy většinou vysoce hodnotí civilnost, nadšení a přirozenost, s jakou Astronautalis působí. A nelze než souhlasit. Rychlost pobíhání po pódiu demonstrovala takřka hmatatelný entuziasmus a sugerovala dojem, že si Andy chce užít jeho velikost. Ostatně jednalo se o největší pódium, na kterém v Evropě dosud hrál, a bylo velkou změnou oproti „Rožnov, where you got to hover and don’t touch anything“. Publikum se dostávalo do varu a nad hlavami všech se začala tvořit euforická atmosféra narušující tradiční vnímání času a prostoru. Zpěvné refrény hnaly ruce ke stropu, zatímco dynamické rapové spoilery způsobovaly křeče krčního svalstva. Andy se musel několikrát pořádně vydýchat, aby se napříště vydal ještě víc. Dojem naprosté bezprostřednosti korunoval moment, kdy neočekávaně skočil do davu v náruči tour managera. Mezi tracky navíc špikoval už tak dobrou atmosféru vtípky a průpovídkami z tour. Nic objevného, ale potěší. Kolektivním vrcholem večera byl nepostradatelný freestyle, který nejen zprostředkoval poznatek, že „magic food isn’t food“, ale ukázal umění freestylu na úrovni legendárních Scribble Jamů, jehož jeden ročník kdysi vyhrál. Vše pointovalo finále s „amarouny“ a jeho fascinující schopnost vtipného užití slova, které do té doby nemohl nikdy slyšet.

Kvalitu celého vystoupení lze vidět nejen v tom, že při hodnocení musíme nutně pracovat se superlativy. Astronautalis vymaňuje hip hop z nesmyslných předsudků, do kterých ho uvrhla znásilňující mainstreamová prezentace, i neochota posluchačů opouštět zažité modely. Dvakrát skvěle.

Info

Astronautalis (usa)
1. 5. 2013, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace