Články / Recenze

Jak dobrý může být průměr? (Pixies)

Jak dobrý může být průměr? (Pixies)

Lucie Poskočilová | Články / Recenze | 21.02.2014

Více než dvacet let po vydání alba Trompe le Monde přišli Pixies s novým uceleným materiálem. Vyšla dvě EP ve čtyřskladbovém formátu s prozaickým názvem EP1 a EP2. Oba počiny provázely personální změny v kapele: Nejprve v červnu 2013 ohlásila svůj odchod z kapely oblíbená basačka Kim Deal a její náhradou na turné se stala Kim Shattuck, baskytaristka kapely The Muffs. Ta ale zůstala členkou Pixies jen krátce a basovou linku na obou nahrávkách nakonec zastává Simon 'Dingo' Archer.

První EP vydané v září 2013 je výzvou k navázání nového dialogu mezi kapelou a publikem. Tuto roli připisuje Francis Black především písni Indie Cindy, která vyjadřuje vzájemná očekávání a pochybnosti. Pixies jsou stále Pixies a po zvukové stránce si můžeme oddechnout, jakkoliv musíme přiznat, že po počáteční euforii přišlo zklamání. První song Andro Queen je sice melodicky i harmonicky jednoduchý a monotónní - chybí jakékoliv napětí -, nicméně neuráží. Největší rozčarování přináší následující, naprosto průměrný poprockový song Another Toe in the Ocean. Vrcholem EP je zmiňovaný lovesong Indie Cindy, který reflektuje obavy z opětovného “svádění” publika - je dynamický jak v hudební struktuře, tak i díky Francisovým vokálům, má chytlavý riff i melodii. Poslední What Goes Boom je nejtvrdší písní a dokládá, že přímočarost nemusí být ani v případě Pixies na úkor kvality, i když celkově je první EP v rámci diskografie Pixies spíše průměrné.

Na druhém EP jako by Pixies odhalovali čtyři tváře. Blue-Eyed Hexe, až oldschoolově rockový song, stojí na jednoduchém rytmu a rozmanitém hudebním materiálu propojeném sborovým refrénem. S naprosto rozdílnou atmosférou přichází jemná, zvukomalebná a progresivní Magdalena, zatímco Greens and Blues pak odkazuje na staré Pixies: song je odkazem na píseň Gigatic a doplňuje ji jak po hudební, tak emocionální stránce. Poslední skladba Snakes vznikala ve studiu z jamového materiálu: předehru obstarává rafinované proplétání dvou kytar, které má, jak podotkl kytarista Joey Santiago, až reichovský charakter.

Pixies sice prošli mnoha životními změnami, které ovlivnily jejich tvorbu, přesto jsou stále hudebně invenční a jejich nový materiál vzbuzuje očekávání. Tím spíš, že obě EP mají být součástí plánované série.

Info

Pixies - EP-1 (self-released, 2013)
Pixies - EP-2 (self-released, 2014)
http://www.pixiesmusic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.

Obžerná radost (Kvelertak)

Jiří Vladimír Matýsek 13.05.2020

Melodií od starších desek přibylo, díky tomu je i Splid o něco barevnější deskou, která nemá slabých míst.

Karneval bizarností a absolutní nevázanosti (Igorrr)

Tomáš Kouřil 10.05.2020

Na minulých dvou albech jsme už sice slyšeli grindové řezanice, novinka je však v rámci tvrdé kytarové hudby čitelnější.

Ucelený monument (Recondite)

Jiří Akka Emaq 09.05.2020

Na předchozích deskách se Recondite zabýval pomalejšími tempy, ambientnějšími náladami a rozkrytými znepokojivými strukturami. Novinka Dwell je ale uceleným monumentem.

Nedbalá elegance se sarkastickým úsměvem (Container)

weru000 06.05.2020

Neortodoxní a neustále obratná rytmická smršť v každé skladbě upozorňuje na jeho vlastní verzi důmyslného hardcore či minimal techna.

Prolínání hudebních jazyků (Zuzana Mojžišová)

Akana 05.05.2020

Klíčové jsou svoboda a otevřenost, s nimiž se tu z různých žánrových přísad rodí smysluplný, barevný celek.