Články / Reporty

Jak hluboká je tvá láska? (Mitski)

Jak hluboká je tvá láska? (Mitski)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 27.09.2016

Ačkoliv Christiania, kodaňské epicentrum anarchismu a byznysu s marihuanou, ztratila po nedávném policejním zásahu prodejní stánky a spolu s nimi i dystopickou atmosféru, oslavy 45 let od jejího vzniku probíhaly celý víkend. Vycházející hvězdy dánské rapové a reggae scény měly pré, ale hlavní chod přiletěl do Kodaně z New Yorku a s psychedelií neměl nic společného. Mitski s sebou přivezla nové album Puberty 2 a britskou kapelu Trust Fund jako předskokany.

Bristolské duo hraje poprock s prvky punku a hlas frontmana Ellise Jonese připomíná Brandana Browna z (nechvalně) proslulé kapely Wheatus. Možná vás zaskočí bubeník hrající vestoje a to, že na pódiu vidíte tři hráče. Chlapci jsou na evropském turné doplněni o zpívající baskytaristku a dva doprovodné vokály skvěle vyvážily Jonesův místy atypický popunkový zpěv. Trust Fund oživují odkaz populární hudby začátku tisíciletí, otázkou zůstává, jestli to někdo ještě vůbec chce slyšet. S respektem a přimhouřenými očima se ale potenciální soundtrack k filmu Prci, prci, prcičky poslouchat dá. Kamarádům se s ní ale chlubit nebudete.

Naopak tvorbu japonsko-americké zpěvačky Mitski Miyawaki budete přátelům cpát do chřtánu. Příjemný rozsah žánrů od temného dreampopového nádechu skladby Once More to See You po uši rvoucí, násilný punk My Body’s Made of Crushed Little Stars. Mitski je vychvalována jako jedna z nejlepších současných indie zpěvaček a má kolem sebe hype srovnatelný s vítězkou Grammy za nejlepší alternativní album roku 2015, St. Vincent. Velká očekávání byla ale naplněna a jediné zaváhání přišlo v prvním singlu nového alba Your Best American Girl. Paradoxně v písni, kde zpívá “I guess I couldn’t help trying to be your best American girl”, byl vokál uspěchaný, snad jako by velice osobní, romantický track chtěla mít co nejrychleji za sebou. Během setu tasila z rukávu i starší skladby a fanoušci si tak mohli smlsnout na Townie, First Love/Late Spring nebo I Want You. Na závěr si jako přídavek sólově zahrála a zakřičela My Body’s Made… a kontrast hlasu v porovnání se zbytkem koncertu byl překvapující a pro mnohé možná i nepřitažlivý.

Nejzajímavějším momentem vystoupení byla jediná píseň, kterou Miyawaki nenapsala. Mitski je jednou z kapel, které do svých setů zařazují covery písní z Top 40. Ale zatímco Kwabs svou verzi Do I Wanna Know zpívá bez nějakého podstatného důvodu, slyšet v kontextu silně depresivního a sebeponižujícího alba Puberty 2 skladbu How Deep Is Your Love od Calvina Harrise představuje mrazení v zádech. Zatímco v Harrisově originále působí pochyby o hloubce lásky jako nadbytečný problém sedmnáctileté fanynky karamelového frappé, Mitski zpívá o lásce, jako by nevěřila, že si zaslouží být milována. Ale publikum jí dávalo najevo, že to tak není. Na její první dánské vystoupení dorazily na tři stovky lidí, aplaus se rozléhal malebným sálem Loppenu, a i když nejnovější singl Happy nezazněl, publikum šťastné rozhodně bylo.

Info

Mitski (us), Trust Fund (uk)
24. 9. 2016 Musik Loppen, Kodaň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace