Články / Reporty

Jak hluboká je tvá láska? (Mitski)

Jak hluboká je tvá láska? (Mitski)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 27.09.2016

Ačkoliv Christiania, kodaňské epicentrum anarchismu a byznysu s marihuanou, ztratila po nedávném policejním zásahu prodejní stánky a spolu s nimi i dystopickou atmosféru, oslavy 45 let od jejího vzniku probíhaly celý víkend. Vycházející hvězdy dánské rapové a reggae scény měly pré, ale hlavní chod přiletěl do Kodaně z New Yorku a s psychedelií neměl nic společného. Mitski s sebou přivezla nové album Puberty 2 a britskou kapelu Trust Fund jako předskokany.

Bristolské duo hraje poprock s prvky punku a hlas frontmana Ellise Jonese připomíná Brandana Browna z (nechvalně) proslulé kapely Wheatus. Možná vás zaskočí bubeník hrající vestoje a to, že na pódiu vidíte tři hráče. Chlapci jsou na evropském turné doplněni o zpívající baskytaristku a dva doprovodné vokály skvěle vyvážily Jonesův místy atypický popunkový zpěv. Trust Fund oživují odkaz populární hudby začátku tisíciletí, otázkou zůstává, jestli to někdo ještě vůbec chce slyšet. S respektem a přimhouřenými očima se ale potenciální soundtrack k filmu Prci, prci, prcičky poslouchat dá. Kamarádům se s ní ale chlubit nebudete.

Naopak tvorbu japonsko-americké zpěvačky Mitski Miyawaki budete přátelům cpát do chřtánu. Příjemný rozsah žánrů od temného dreampopového nádechu skladby Once More to See You po uši rvoucí, násilný punk My Body’s Made of Crushed Little Stars. Mitski je vychvalována jako jedna z nejlepších současných indie zpěvaček a má kolem sebe hype srovnatelný s vítězkou Grammy za nejlepší alternativní album roku 2015, St. Vincent. Velká očekávání byla ale naplněna a jediné zaváhání přišlo v prvním singlu nového alba Your Best American Girl. Paradoxně v písni, kde zpívá “I guess I couldn’t help trying to be your best American girl”, byl vokál uspěchaný, snad jako by velice osobní, romantický track chtěla mít co nejrychleji za sebou. Během setu tasila z rukávu i starší skladby a fanoušci si tak mohli smlsnout na Townie, First Love/Late Spring nebo I Want You. Na závěr si jako přídavek sólově zahrála a zakřičela My Body’s Made… a kontrast hlasu v porovnání se zbytkem koncertu byl překvapující a pro mnohé možná i nepřitažlivý.

Nejzajímavějším momentem vystoupení byla jediná píseň, kterou Miyawaki nenapsala. Mitski je jednou z kapel, které do svých setů zařazují covery písní z Top 40. Ale zatímco Kwabs svou verzi Do I Wanna Know zpívá bez nějakého podstatného důvodu, slyšet v kontextu silně depresivního a sebeponižujícího alba Puberty 2 skladbu How Deep Is Your Love od Calvina Harrise představuje mrazení v zádech. Zatímco v Harrisově originále působí pochyby o hloubce lásky jako nadbytečný problém sedmnáctileté fanynky karamelového frappé, Mitski zpívá o lásce, jako by nevěřila, že si zaslouží být milována. Ale publikum jí dávalo najevo, že to tak není. Na její první dánské vystoupení dorazily na tři stovky lidí, aplaus se rozléhal malebným sálem Loppenu, a i když nejnovější singl Happy nezazněl, publikum šťastné rozhodně bylo.

Info

Mitski (us), Trust Fund (uk)
24. 9. 2016 Musik Loppen, Kodaň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.