Články / Offtopic / / Přežít

Jak hluboko dokáže klesnout umělec: Kid Cudi

Jak hluboko dokáže klesnout umělec: Kid Cudi

Jakub Béreš | Články / Offtopic / / Přežít | 29.01.2016

OHODNOŤTE DESKU

Pop-hiphopová dráha Kida Cudiho byla nastartována Kanyem Westem v roce 2008, kdy byl zapsán na jeho label GOOD music. Následný debut Man on the Moon: The End of Day byl kritikou označen za propadák a nebýt hitu Pursuit of Happiness, kde mu kryli záda MGMT a Ratatat, tak by se jeho retrospektivní pomalý hiphop nejspíš nikdy neprosadil. Reputaci si vylepšil druhým pokračováním měsíčního muže (2010). Na něm nechal vykvést svoji lásku k trávě a připravil místy osobitou psychedelickou desku, které bohužel chybělo jakékoliv vymezení a generační ukotvení. Příliš vlivů a masivní produkce se mlátily s niterními pochody umělce, a tak nakonec opustil domovský label.

Kid Cudi začal postupně ztrácet soudnost a každý další počin, včetně bočního rockového projektu WZRD, byl průser. Pomyslným posledním hřebíkem do rakve kariéry je prosincová novinka Speedin' Bullet 2 Heaven, když kladné kredity dostává jen za řemeslně kvalitní produkci. Všechno ostatní je definicí průšvihu a charakteristikou jedné z nejhorších desek roku.

Kid Cudi tady naplno povoluje uzdu své fantazie. Bez zábran i sebereflexe se vrhá do zdrogovaného vesmíru, kde místo planet naleznete špatně naladěné kytary, které podporují rozmlžené vnímaní obrysů. Animální pěvecký projev po chvíli přestane být pouze nezábavný a začne být silně otravný. Obzvláště v chraplavých momentech pronikne za hranici únosnosti a působí fyzickou bolest.

Na celé desce nenaleznete náznak něčeho originálního nebo příjemně překvapujícího. Všechny emoce vycházejí ze zuřivého projevu a tam také zůstávají - slepě víří kolem zpěváka místo toho, aby směřovaly k posluchačům, působí jako izolované zvíře, které se škube ve vlastní kleci. Kamenem úrazu je i destruktivní devadesátiminutová stopáž. Po osmnácti skladbách totiž přichází dalších osm demo nahrávek, které se marně snaží přesvědčit posluchače, že předešlý dlouhý výplach byl honosným uměním.

Je zarážející, jak hluboko dokáže klesnout umělec, který byl ještě před pár lety v centru dění a v tracích mu hostovali St. Vincent nebo Kendrick Lamar. Speedin' Bullet 2 Heaven je důkazem toho, že pouštět se do věcí na vlastní pěst bez střízlivého týmu si opravdu nemůže dovolit každý.


Info

Kid Cudi - Speedin' Bullet 2 Heaven (Wicked Awesome, 2015)
www.kidcudi.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z deníku dezorientované pouštní krysy aneb Junktown festival 2017

Anna Baštýřová 13.07.2017

Kromě kostýmů a úmorného vedra se mi při vzpomínce na Junktown vybaví všudypřítomné burácení motorů. Krásy života na postapo festivalu anebo Jak ho přežít.

Hudebníci nejsou herci - Russian Circles

waghiss666 18.11.2016

Trio krásných chlapů si své místo hledalo a nacházelo dlouho, tady u nás je milujeme a oni se nestydí hrdě hlásat světu, kam odlétají z teplejších krajin.

Přežít: Pripjať

Anna Baštýřová 29.10.2016

Reakce lidí na mé sdělení, že jedu do Černobylu a Pripjati, by se daly rozdělit do tří kategorií: První: „Super, tam chci taky!“ Druhá: „A proč?!“

Přežít: Cosa nostra na streche Banátu

Tereza Kunderová 11.09.2016

Kalendářní rok uvnitř mého časoprostoru zpravidla končí v druhé polovině srpna. Alespoň od té doby, co mi do života vtrhnul festival Banát.

Přežít: Sever (Oder-Neiße-Radweg)

Tereza Kunderová 20.08.2016

„Tak pěkná cesta a cíl úplně na hovno,“ povídá zničehonic zadumaně Marie na samém konci cyklostezky v Ahlbecku. To mi utkvělo v hlavě.

V pyžámku s kočičkami (den třetí)

redakce 16.06.2013

Chystáte se na Creepy Teepee? Možná vás nastartuje jiný hipsterský festival, novozélandský Camp a Low Hum. Nebo?

Přežít v Rusku: Válka není, všude mír

apx 22.12.2012

Pane učiteli pane učiteli, že jste byl doopravdickej voják a partyzán? Jinak byste to tak krásně nemohl složit!

San Francisco: You're gonna meet some gentle people there

redakce 14.10.2012

Frisco si dnes sice hraje na „slušňáka“, ale nálepku jednoho z nejliberálnějších měst USA už mu nikdo neodpáře.

Of all the gin joints in all the towns in all the world...

apx 10.08.2012

"Moonlight and love songs/ never out of date/ hearts full of passion/ jealousy and hate..." Vítejte v Rickově kavárně.

Přežít na třech kontinentech: vítejte v Maroku, vítejte v Turecku

apx 07.08.2012

Jdu na sever, jdu na jih. Jdu do Afriky, jdu do Asie. "Brána Orientu" a "brána Západu". Thinking with portals.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace