Články / Reporty

Jak je důležité míti Frosta, Bena

Jak je důležité míti Frosta, Bena

Zelenej | Články / Reporty | 26.05.2014

Jak je důležité míti masochisty/promotéry. Jak je důležité míti k.y.e.o., díky kterým nás v pátek v MeetFactory podruhé lapil Ben Frost pod krkem a asi hodinu různými postupy rdousil. Ve stejné sestavě jako předloni, ale s novou deskou A U R O R A uvedl do tranzu typickými, několikaminutovými ambientními nájezdy a ubíhající čas neuchopitelně lámal ve vzduchoprázdnu. Právě tyhle dlouhé gradace z absolutního ticha, části, které výjimečně nervou kusy mozku ven nosem, nedávají povel k hovoru. Ani o tak důležitých věcech, jako že už zase chčije. Filcky na ukecaný lidi na koncertech. Co v nás živí tu netrpělivost?

První mocná vlna zvuku projíždí napjatou MeetFactory, nadzvedává triko a žaludek, přesně tak, jak to chceme. Pro to jsme tady, potřebná dávka Frosta. Obrys postavy stroze cukající kytarou obemykají paprsky světla. Při prvních úderech už se orgány rozpomínají na ten pocit a protočí se na uvítanou. Potlačím nutkání zařvat, rezonance stejně vše pohltí. Po těle cestuje signál, který Ben vysílá do sálu. Z frostovské hypnózy párkrát za večer vytrhne výbuch nadšení, potlesku a pískotu. Ti na pódiu se ale nikdy vytrhnout nenechají a celý koncert odehrají se soustředěnou tváří. Shahzad Ismaily se před každým bubenickým výpadem tiše připravuje jako na nějaký rituál, bosá chodidla stočená do klubíčka.

A U R O R A je jiná než Frostovy předchozí desky. Bují energií a životem, je rytmicky intenzivnější, chybí prosté a táhle hluboké tóny. Prudké střídání smrště a klidu stále ovládá sál jako jeden z hlavních rysů. Nejvýrazněji znějí skladby Venter a Nolan s chytlavou melodií, jako kdyby ladil rádio mezi metalovou a disco stanicí. Hodně nahlas. Ještě víc. Jako například Haxan Cloak, Frost si jako jeden z mála nepomáhá projekcí a je to jedna z jeho velkých předností. Strohé osvětlení a stroboskopy mění na intenzitě a agresi a nutí zavřít oči, ztratit i ten poslední kontakt s realitou. Na co realita?

Leckdo se mi posledně vysmál, že mi Frost vehnal slzy do očí. Ne že by mě rozbrečel, spíš mi něco spadlo do oka. Možná poznání. Protože takovéhle koncerty jsou vždycky něco víc než jen koncerty a je těžké ten zážitek někomu předat. Chápu Shereskyho, že s Frostem objíždí svět jako zamilovaná fanynka. Jako by nějaký podvědomý lidský pud potřeboval vtáhnout do tornáda, nechat se zavalit sněhovou lavinou. Poddávám se tomu hlasitému násilí, odcházím jako zbitý, oddaný pes.

Info

Ben Frost (aus)
23. 5. 2014, MeetFactory, Praha

foto © Martin Rejsa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace