Články / Reporty

Jak si otevřít pusu (Riff Raff)

Jak si otevřít pusu (Riff Raff)

Jakub Šíma | Články / Reporty | 06.06.2017

Co si myslet o umělci, který si nechá vytetovat obrovské logo MTV ihned poté, co mu oznámí, že jej angažovali do televizního pořadu? Řečnická otázka. Řeč je o Riff Raffovi, vlastním jménem Horst Christian Simco, a jeho angažmá v pořadu From G's to Gents, které trvalo pouze jednu epizodu. Ale abych byl spravedlivý - Riff Raff není archetyp lůzra, ale showmana, který se snaží prorazit stůj co stůj a následuje svůj sen, jehož emblémem je popularita. A jak víme, tak cesty k ní jsou křivolaké. Obecně platí, že pokud byste se chtěli stát slavným rapperem, tak byste měli umět rapovat. Tep doby však ukazuje, že logika hudebního průmyslu je často jinde a Riff Raff umí být v tomto ohledu vynalézavý. Ne snad že by neuměl vůbec rapovat, ale na žádné z nahrávek nemá pasáž, kde o tom dokázal přesvědčit. Na druhou stranu zaujme originální vizualita, množství svítivých barev, neonů, copánků, tetování, koupelové pěny a kokainu, který je v pozadí jako nezbytný suplement. Na Riff Raffa jsem šel ze zvědavosti, ale odhodlán nechat se přesvědčit o tom, že rapovat umí.

Místo toho se však už v prvních minutách show naplnily playbackové noční můry. První řady křepčily pod přívalem euforie, hloučky postávající pod sloupovím se na sebe otáčely s výrazy plnými zklamání. Opticky bylo přitom všechno v nejlepším pořádku. Riff Raff neúnavně pobíhal po stagi, předváděl medově tažené taneční kreace, krůpěje potu se na mu na těle objevily takřka okamžitě a nikoho nenechal na pochybách, že motor jeho pódiového vrtulníku má dost výkonu, aby vyhnal ruce přihlížejících střelhbitě ke stropu. Všemu napomáhala zásoba chytlavých hudebních momentů, které sice nepatří do zlatého fondu žánru, ale společně dokáží namíchat výbušný koktejl. Tracky na sebe bezprostředně navazovaly, aniž by dávali prostor k proslovům na pódiu nebo vydechnutí pod ním. Až dosud vše v pořádku. Problém byl jinde. Horst Simco odkláněl mikrofon od úst už v polovině posledního slova verše a vyleštěná studiová podoba hlasu zjevně neodpovídala tomu, co se odehrávalo na jevišti. Někdy se zdálo, že mikrofon používá zdatněji DJ zdvojující některé party. Dojem se postupem času mírně zlepšoval a několikrát zazněl i skutečný hlas hlavního aktéra, naživo odrapovaných částí byl přesto jen zlomek. Chvíli jsem se tak upínal k představě nekonvenční komunikace s publikem nebo pódiových výstředností, ani na jedno se však nedostavilo.

fotogalerie ze show tuto

Když zhruba po hodině zmizel Riff Raff bez rozloučení do zákulisí, zůstala na patře jen nevýrazná chuť profesionálně splněné povinnosti. Zajímavé je srovnání s nedávným koncertem nejstarších rapových velikánů Sugarhill Gang, kterým byla často vytýkána neoriginalita a komerční přístup. A přesto byli tito rapoví šedesátníci o několik řádů přesvědčivější než Riff Raff. Jen otvírat pusu prostě nestačí.

Info

Riff Raff (us)
29. 5. 2017 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace