Články / Reporty

Jak zajímavě strávit čas s přítelem (Deerhunter)

Jak zajímavě strávit čas s přítelem (Deerhunter)

Jitka Vodňanská | Články / Reporty | 26.06.2018

Já jsem ze začátku milovala, když jsem s přítelem mohla jen být, nezáleželo na tom, co jsme dělali, klidně jsme proleželi v posteli čtyři hodiny a povídali si. Pro někoho možná ztráta času, pro mě to byly hezké chvilky. Ale je fakt, že poslední dobou jen tak sedíme, jsme spolu každý den a nevíme coby. Občas jdeme na koncert, naposledy jsme si vyrazili na Deerhunter, ale to jsem moc spokojená tedy nebyla. Bradford hezky zpíval, to jsem ani nečekala, protože takhle čistě a přesně většinou zpěváci takových kapel nezpívají, ale nemělo to žádnou šťávu. Nudila jsem se.

Prosím tě, noisově psychedelické kapely jsou přece vždycky spíše o pečlivém stavění zvuku! Deerhunter navíc nikdy nehráli nějak moc divoce. Je radost poslechnout si takhle skvěle sehranou skupinu. Holt, kumštýři, to se pozná. Ale nemusíte chodit na koncerty, že jo. Mohly by se ti hodit další vychytávky: variace na hru Město, jméno, zvíře, vymýšlíme si jiné kategorie, např. sprosté slovo, nemoc, jídlo, významná osoba a tak. U téhle hry se většinou z legrace ještě pohádáme a tak je zábava zaručená.

Mě to nevyprávěj, já je viděla už potřetí a tentokrát to bylo zdaleka nejslabší. Profesorsky zahraná ušlechtilá nuda. To jsme opravdu mohli zůstat doma a kouknout se na YouTube na jejich vystoupení z Best Kept Secret. Ale to ti musím říct! Prý tam ten večer byli i dva z Arcade Fire a nevěděli, jak se s kluky z Deerhunter v zákulisí seznámit. Plaše říkali: „But we don’t know them and don’t know how to start.“ To jsou ale roztomilí asociálové, viď?

Ještě sem si vzpomněla, že v létě chodíme na houby nebo na borůvky - naštěstí je můj přítel nechutně soutěživý a fakt, že by nasbíral méně borůvek než já, by neskousl, takže sbírá rychleji než moje matka. Víš, že Win Butler pak později ten večer hrál jako DJ Windows 98 v Klubu FAMU? Pustil mi na přání Fuck the Pain Aways od Peaches, v to jsem ani nedoufala. Deerhunter a Arcade Fire v jeden večer, to je indierockové nebe!

Prosím tebe, nebe, možná tak v roce 2008, po vydání Microcastle a Neon Bible. Ještě řekni, že jsi přišla na koncert s tím, že uslyšíš Desire Lines, nejlepší rockovou píseň dekády, chacha. To se hned pozná, kolik ti je. Ta vaše generace! Chodí na kapely, co byly nejzajímavější před deseti lety, a dojímá se u toho, jako kdyby šli na Stouny. Tohle ale nejsou písničky na přání. Pro nás to byla zásadní experimentální kapela, pravý opak všech těch rockových dinosaurů, od kterých dostaneš přesně to, co očekáváš.

Možná že ti připadá, že Deerhunter stárnou tak rychle právě proto, že jejich publikum je tak mladý, ne? A jo, pro mě už to je instituce a jedna z nejlepších kapel dekády! Nemůžu za to, že ses narodila dřív. Ale už se o tom nechci bavit. Já si to užila. Ty na všem hledáš chyby. Navíc hráli i nové písničky z chystané desky.

Které si spíše jen tak zkoušeli a bylo poznat, že je ještě zdaleka nemají hotové. Ale nechme toho, dobře. Co ještě tak děláte?

Když už není zbytí a opravdu není co, tak ho začnu pošťuchovat. A není to tak dávno, co jsem na netu viděla erotické stolní hry pro dva, teda bylo tam i dost her pro skupinky, ale to asi není, co hledáš. Zkus mrknout na ty pro dva, taky jsem o nich přemýšlela. U sklenky něčeho dobrého by to mohla být prča.

Info

Deerhunter (us)
14. 6. 2018 MeetFactory, Praha

foto © MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 13.11.2021

Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu... No a co!

Hádanky z Utrechtu #2: The Rest Is Silence

Michal Pařízek 12.11.2021

Pár metrů od nás rozjíždějí na chodníku Irreversible Entanglements improvizovanou jam session a Camae Ayewa při recitaci stíhá ještě vesele podepisovat vinyly...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace