Články / Profily/retro

Jako drahý parfém (Bee and Flower)

Jako drahý parfém (Bee and Flower)

Michal Pařízek | Články / Profily/retro | 05.07.2014

Bee and Flower jsou jako drahý parfém. Delikátní, ušlechtilý a rozhodně ne pro každého. Omamné melodie, uhrančivá atmosféra a medový vokál Dany Schechter. Jejich skladby mohou připomenout hudbu Portishead, Calexico nebo Marka Lanegana, ve světě Bee and Flower se přirozeně mísí zastřená světla vykřičených šantánů s dekadentní atmosférou výmarské republiky a opotřebovaností jazzových klubů New Orleans. Dana založila Bee and Flower v roce 2000, první nahrávky skupiny doprovázely nízkorozpočtové snímky Dead Dogs Lie a A Good Night to Die. Debutové album What’s Mine Is Yours vychází v roce 2003 na značce Neurot, kterou vlastní a spravují členové legendárních Neurosis, druhé album Last Sight of Land vznikalo v Berlíně za účasti Thomase Wydlera (Nick Cave & The Bad Seeds) nebo Tobyho Dammita (Swans, Iggy Pop). Vyrovnaná kolekce okouzlila šansonovou náladou a vtahující vnitřní energií.

Na Colours of Ostrava představí Bee and Flower stále ještě aktuální album Suspension, které vyšlo v roce 2012. Album se zrodilo na pomezí obou světů Bee and Flower: Berlína a New Yorku. Dana Schechter je tentokrát ve svých melodiích i přednesu mnohem sebevědomější a dravější, album je intenzivní a razantní. Bee and Flower sálají živočišnou silou, aniž by ztratili šarm a eleganci. Světlo, které vždy probleskovalo mezi těžkými mraky, je nyní mnohem silnější a bolestně oslňuje. Na Suspension najdeme znovu Tobyho Dammita a další staré známé, tentokrát se přidali také třeba Martin Venk z Calexico nebo Paul Watson (mj. Sparklehorse), smyčcové aranžmá obstaral démonický Foetus.

Bee and Flower v současnosti pracují na nové desce, ale díky velkému pracovnímu vytížení všech členů si ještě nějaký čas musíme počkat. Dana Schechter vystupuje také sólově jako Insect Ark, můžete si ji pamatovat také z Angels of Lights Michaela Giry (Swans) nebo z kapely Botanica, která vystoupila na Colours of Ostrava vloni. Kytarista Lynn Wright má vlastní skupinu And the Wiremen a píše hudbu k filmům a divadelním představením, navíc se proslýchá, že právě tito dva chystají nový projekt s dalšími zajímavými hosty.

Info

Bee And Flower (usa)
www.beeandflower.com
www.facebook.com/BeeAndFlowerMusic

Live: Colours of Ostrava, 17. - 20. 7. 2014, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vizuální cesta Einstürzende Neubauten

Jan Škop 22.04.2020

Einstürzende Neubauten a jejich vztah k videoklipům a vůbec pohyblivým obrázkům aneb doplňující materiál k hlavnímu tématu aktuálního vydání Full Moonu.

Track týdne: Soccer96 - I Was Gonna Fight Fascism (ft. Alabaster dePlume)

Jiří Špičák 02.04.2020

Jako správný politický track má groove: vzpomeňte si na kultovní revolucionářský motorik Crest milovaných Stereolab a hned vám bude jasné, kde se pohybujeme a kde skončíme.

Ngoni pro třetí tisíciletí (Bassekou Kouyaté)

Akana 25.02.2020

Brilantní instrumentalista se nijak netají snahou oslovit co nejširší spektrum posluchačů a myslí přitom jak na své krajany, tak na západní publikum.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Ženy v angažovaném popu

Aneta Martínková 02.01.2020

V mainstreamovém vnímání bylo boření stereotypů pořád vnímané trochu jako padlé na hlavu. A umělkyně, které se o něj pokoušely... Jeden z nejlepších loňských textů Full Moonu nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Kde se vzal sad boy? (Depresivní pop)

Jiří Špičák 02.01.2020

Citlivý chlapec, plachý introvert. Sad boy. A jeden z nej-textů roku 2019, který vyšel v magazínu Full Moon, nyní online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Padesát let narušování vašeho klidu (Yoko Ono)

Jiří Špičák 02.01.2020

Nevídanou kreativní erupci první poloviny sedmdesátek zakončila Yoko Ono deskou Feeling the Space, píše se v článku, který vybíráme v rámci best of textů Full Moonu. Teď online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Bez růžových brýlí (Ženy v beat generation)

Anna Mašátová 02.01.2020

Své místo v učebnicích literatury si ženy beat generation zatím zcela nenašly a těžko říct, zda se tak stane. Vybraný text z loňského ročníku tištěného Full Moonu online.

Full Moon Stage 2019: The Kill Devil Hills

redakce 14.04.2019

Australský Divoký západ v Ostravě? The Kill Devil Hills představí na Full Moon Stage svou aktuální desku.

Full Moon Stage 2019: Holy Motors

redakce 12.04.2019

Čarovnou náladu a cinematické westernové motivy násobí mohutný zvuk tří kytar, zkreslený spoustou efektů a reverbu.

Full Moon Stage 2019: Uniform

redakce 11.04.2019

O nejtvrdší koncert letošního festivalového programu, jak Full Moon Stage, tak celých Colours, se postarají američtí Uniform.