Články / Recenze

The Jams of Saddest Night Are (Saade vs Night)

The Jams of Saddest Night Are (Saade vs Night)

Jarmo Diehl | Články / Recenze | 17.01.2013

Ne, tohle není novinková nahrávka, ovšem sluší se jí připomenout z několika důvodů. Předně Saade vyjíždějí na pár koncertů v nové sestavě a s nachystanou novou deskou, Simona za bicími nahradil Regál z Priessnitz, takže tu máme jesenické duo. Za druhé Night. Táborská parta, která mixovala punk s elektronikou a jíž vévodil Amák, toho času vytížený producent. (Ano, kořeny v Sunshine.) A teď oslí můstek a velbloudí ohon – budeme se bavit o splitu Saade a Night, který vyšel v létě 2011. Coby volný stah a kazeta. MC. Magnetofonový pásek.

Zpátky v čase. Saade ještě hrají v sestavě Zakopal / Rozbořil (nomen omen) a v úsporné sestavě bicí vs hradba (bas)kytarového aparátu nechají čas od času vykrvácet ušní oddělení v místě koncertu, o jejich zvukovém valu jdou historky. Mají za sebou First Demo EP (2010), kde zúročili kontakty na japonské Boris, mají za sebou i velkou desku You Are Coming Home (rovněž 2010). Ta je zdánlivě jemnější a melodičtější. Baladická kombinace metalu i popíku chutná trochu bluesy, chutná trochu grunge, odkazuje ke starým metalům silně, nikoliv hloupě. Od té doby skoro nic.

Night jsou na tom podobně. Superskupina ze suprtáborské scény (hráči prošli Please The Trees, Veena, C, Waave, Sunshine), suprrok 2010, kdy vydali dlouhé album High End Low Liberation, vyjeli odehrát několik koncertů do Anglie, dost koncertovali i u nás. Od té doby skoro nic. Tedy až na kazetový split se Saade nazvaný Saddest Night. To znamená tři, resp. dvě nové skladby plus dva songy coby společný „jam“.

Saadistický stroj plný romantiky je postavený na několika hrubých riffech prohnaných přes basové potrubí (a nespočet bustrů), se zvukem si rádi hrají, takže od stonerové psychedelie se odrážíme ke corganovsky zkresleným bumerangům. Že jim jsou blízcí astro-popoví metalisti Boris dokazuje žánrová nenažranost a smysl pro noiseové momenty, stejně jako všudypřítomný baladický odér. O epigonství nemůže být řeč, přestože okleštěný nástrojový dualismus má v jejich podání plnotučná procenta. Příliš špinaví, příliš smirkoví zpěvem.

Špinaví jsou i Night, jejichž problém jsem už od debutu viděl v délce skladeb. Ne, Night neprodukují ten zasmrádlý elektro-rock, elektronika v souběhu s rockovou sestavou má kvalitu podivného industriálního post-punku, který sice nepracuje prvoplánově a má „poškozenou“ písňovou strukturu (klad), ale delší instrumentální pasáže vždycky dohoní zduřelý ocas refrénu. E-clash. Navzdory tomu, že šikovně zacházejí s velkou masou elektronických zvuků a umí klouzat melodickými tobogány, mají rádi noiseový mráz v zádech a zastřený zpěv. Navzdory tomu jsou nejméně přesvědčivé společné vály Saade a Night, tenhle „life sensation“ je jako osolené kafe. Jak hodně sladíte, zkuste sami, Election Records nabízejí free down, k.y.e.o. kazetový meteor.

Info

Saade / Night - Saddest Night (Election Records / k.y.e.o., 2011)
www.election-records.com/SADDESTNIGHT.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.