Články / Recenze

The Jams of Saddest Night Are (Saade vs Night)

The Jams of Saddest Night Are (Saade vs Night)

Jarmo Diehl | Články / Recenze | 17.01.2013

Ne, tohle není novinková nahrávka, ovšem sluší se jí připomenout z několika důvodů. Předně Saade vyjíždějí na pár koncertů v nové sestavě a s nachystanou novou deskou, Simona za bicími nahradil Regál z Priessnitz, takže tu máme jesenické duo. Za druhé Night. Táborská parta, která mixovala punk s elektronikou a jíž vévodil Amák, toho času vytížený producent. (Ano, kořeny v Sunshine.) A teď oslí můstek a velbloudí ohon – budeme se bavit o splitu Saade a Night, který vyšel v létě 2011. Coby volný stah a kazeta. MC. Magnetofonový pásek.

Zpátky v čase. Saade ještě hrají v sestavě Zakopal / Rozbořil (nomen omen) a v úsporné sestavě bicí vs hradba (bas)kytarového aparátu nechají čas od času vykrvácet ušní oddělení v místě koncertu, o jejich zvukovém valu jdou historky. Mají za sebou First Demo EP (2010), kde zúročili kontakty na japonské Boris, mají za sebou i velkou desku You Are Coming Home (rovněž 2010). Ta je zdánlivě jemnější a melodičtější. Baladická kombinace metalu i popíku chutná trochu bluesy, chutná trochu grunge, odkazuje ke starým metalům silně, nikoliv hloupě. Od té doby skoro nic.

Night jsou na tom podobně. Superskupina ze suprtáborské scény (hráči prošli Please The Trees, Veena, C, Waave, Sunshine), suprrok 2010, kdy vydali dlouhé album High End Low Liberation, vyjeli odehrát několik koncertů do Anglie, dost koncertovali i u nás. Od té doby skoro nic. Tedy až na kazetový split se Saade nazvaný Saddest Night. To znamená tři, resp. dvě nové skladby plus dva songy coby společný „jam“.

Saadistický stroj plný romantiky je postavený na několika hrubých riffech prohnaných přes basové potrubí (a nespočet bustrů), se zvukem si rádi hrají, takže od stonerové psychedelie se odrážíme ke corganovsky zkresleným bumerangům. Že jim jsou blízcí astro-popoví metalisti Boris dokazuje žánrová nenažranost a smysl pro noiseové momenty, stejně jako všudypřítomný baladický odér. O epigonství nemůže být řeč, přestože okleštěný nástrojový dualismus má v jejich podání plnotučná procenta. Příliš špinaví, příliš smirkoví zpěvem.

Špinaví jsou i Night, jejichž problém jsem už od debutu viděl v délce skladeb. Ne, Night neprodukují ten zasmrádlý elektro-rock, elektronika v souběhu s rockovou sestavou má kvalitu podivného industriálního post-punku, který sice nepracuje prvoplánově a má „poškozenou“ písňovou strukturu (klad), ale delší instrumentální pasáže vždycky dohoní zduřelý ocas refrénu. E-clash. Navzdory tomu, že šikovně zacházejí s velkou masou elektronických zvuků a umí klouzat melodickými tobogány, mají rádi noiseový mráz v zádech a zastřený zpěv. Navzdory tomu jsou nejméně přesvědčivé společné vály Saade a Night, tenhle „life sensation“ je jako osolené kafe. Jak hodně sladíte, zkuste sami, Election Records nabízejí free down, k.y.e.o. kazetový meteor.

Info

Saade / Night - Saddest Night (Election Records / k.y.e.o., 2011)
www.election-records.com/SADDESTNIGHT.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace