Články / Rozhovory

Jan Faix (Signals from Arkaim): Přísun nových zážitků a radost z komunikace

Jan Faix (Signals from Arkaim): Přísun nových zážitků a radost z komunikace

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 25.02.2016

Nikdy je neuspokojoval kulturní mainstream a chyběl jim tu taky netlabel, který by nebyl úzce spjatý s určitou komunitou nebo hudebním stylem. Bratři Jan a Martin Faixovi tak v roce 2012 zakládají Signals from Arkaim jako vydavatelskou platformu pro co nejširší okruh umělců, kapel a projektů napříč okrajovými žánry a hranice si nekladou ani co se týče zeměpisných údajů. Dnes jde o jeden z nejsilnějších a nejzajímavějších tuzemských labelů, který se pyšní více jak padesáti vydanými tituly. O tom všem rozprávíme v dalším díle seriálu o labelech, s labely a pro labely s Janem Faixem.

Proč mít v době, kdy lidi stále méně kupují klasické nosiče a nejsou ani příliš ochotni kupovat si hudbu z placených downloadů, label? Proč provozujete ten svůj?
Label jsme v roce 2012 spolu s bratrem Martinem založili částečně i kvůli uvědomění si právě této situace, a soustředíme se proto na materiály, jejichž volnému sdílení nebrání většinou žádné otázky finanční ani autorskoprávní. Na české hudební scéně nám podobná platforma zkrátka chyběla. Dnes je už situace jiná. Ale netlabely starší než je Signals from Arkaim, jsou nebo byly obsahově sice velmi zajímavé, ale většinou žánrově úzkoprofilové, navíc občas ještě spojené jen s uzavřenější komunitou. Nikdy nás neuspokojoval kulturní mainstream a ze svého moderně jazzového rodinného zázemí jsme se naučili respektovat mnoho alternativních uměleckých cest napříč žánry i kontinenty. Naším netlabelem se sice snažíme především přispět k bohatší komunikaci napříč celou domácí uměleckou scénou, ale do hudebně estetického konceptu už zapadly i nahrávky ze zahraničí, takže teď musíme reprezentativně komunikovat i mezinárodně. Naznačují nám to i například statistiky blogspotu. Vlastně ještě jinak - komunikovat mezinárodně jsme byli nuceni hned po založení labelu, například základnu archive.org provozují opravdu veselí lidé. Přísun nových hudebních zážitků a radost z komunikace? To bude asi ten důvod, proč Signals from Arkaim provozujeme.


Myslíš, že přijde čas, kdy labely zaniknou a hudbu si budou vydávat kapely samy s tím, že naprostá většina produkce bude na internetu?
Pokud nevznikne lepší věc než internet, tak by asi bylo dobré použít ho právě ve prospěch toho, aby se hudba, a nejen ona, sdílela mezi lidmi co nejsnáze. Funkce labelu se v budoucnosti možná bude označovat třeba nějak jinak, ale právě naopak ještě obsažnější internetová komunikace bude nabízet větší prostor pro pozice či role nějakého toho dramaturga, někoho, kdo je pro někoho dalšího citlivým usměrňovatelem informačních toků. Pokud by potřeba tohoto typu lidské činnosti zanikla, tak bude více ohroženo asi už mnoho životně důležitějších věcí. Sdílení informací pokládáme za jeden ze základních principů lidského vývoje.

Jaký je u vás poměr vinyly/CD/kazety? Měnil se v průběhu let? A pokud klasické nosiče ani nevydáváte a děláte jen downloady, proč a jaký to má pro label význam?
Možnost free downloadů nás inspirovala k založení labelu. Já jsem už delší dobu registroval v Čechách řadu různých alternativně-hudebních komunit, které si nebyly například žánrově příliš vzdálené, ale ti lidé si navzájem jen velmi výjimečně chodili na koncerty, nebo o sobě vůbec nevěděli. Chtěli jsme i s nulovým rozpočtem začít přispívat ke vzájemné komunikaci umělců, takže s fyzickými médii se původně vůbec nepočítalo. Každý label se ale vyvíjí, takže některé naše tituly se distribuují na různých CD-Rkách a mně například Signály posloužily pro zaštítění mé vlastní desetikusové limitované edice kazet sešroubovaných mezi kusy dřevořísky. Logický vývoj v tom nevidím, na to asi existujeme krátkou dobu, volné downloady ale budeme vydávat vždy a fyzické nosiče pro nás budou až sekundární záležitostí. To je koncept našeho labelu. Nesnažíme se tím ale maskovat, že jsme s bratrem oba vášniví sběratelé všech možných fyzických hudebnin, literatury a dalšího umění.


Jak se labelu vedlo poslední dobou a co všechno jste vydali?
Vede se nám stále lépe, tzn. máme větší návštěvnost, stahovanost, sdílenost, recenze a další ohlasy, jsou nám nabízeny další materiály k možnému vydání, stále nás nepřemohl démon komerce. Samozřejmě víme, že při spolupráci s nějakým mecenášem či sponzorem bychom uměli udělat mnohem větší věci, ale obejdeme se bez něj stejně, jako jsme se obešli doposud. Za rok 2015 jsme vydali šestnáct titulů, všechny jsou volně ke stažení z našeho webu.

Která z vámi vydaných desek je ti nejbližší, pokud se to dá říct?
Nechtěl bych žádnou z nahrávek nějak povyšovat, všechny doufám obsahují silné sdělení, ale třeba k větším ohlasům v poslední době přispěla nahrávka Psychedelic Hallucinogen Michala Kořána a za nejraritnější pokládám nahrávku koncertu úžasné brněnské syntezátorové komunity Bastl Orchestra, kterou jsem čirou náhodou měl tu čest zaznamenat. Z dlouhodobě nejsledovanějších umělců z našeho katalogu je nutno zmínit saxofonistu Pavla Hrubého, experimentátora Járu Tarnovského nebo duo Michael Jackson Pollock. Potěšilo mne také úspěšné sestavení a šíření kompilace české no-input scény.

Co chystáte na rok 2016?
Reagovat na to, co si ten rok uchystá na nás. Řada nahrávek je v různých fázích příprav, dokončují se také nahrávky různých mých projektů a nová série titulů vyjde brzy, nechte se překvapit. Prozradit mohu třeba videooperu Miroslava Tótha, jehož dvě improvizační nahrávky u zdobí náš katalog. Na to se těším, formát videoopery jsem v netlabelové sféře ještě nepotkal, navíc v této by mělo jít také o obsah výchovný, namířený proti středoevropským populistickým, xenofobním, totalitárním nebo militaristickým tendencím, což osobně pokládám za velmi záslužné. Také je již připraveno precizní psychedelické album, které jsme stvořili společně s kytaristou Martinem Peřinou.


Sleduješ produkci dalších českých labelů? Máš mezi nimi nějaký oblíbený? Funguje na tak malém písečku něco jako řevnivost?
Produkci českých labelů stejně jako těch ostatních sleduji, seč mohu, především kvůli své pedagogické a publicistické činnosti. Díky mému účinkování v kapele Skrytý půvab byrokracie sleduji zblízka činnost labelu Polí5 Josefa Jindráka, jako jacísi parťáci si připadáme společně s netlabelem Meteorismo Tomáše Procházky, několikrát ročně si procházím novinky na netlabelu Chyba Records, kde je spousta skvělého českého hiphopu, jenž oproti většině zdejších komunit netrpí komplexem ze západních vzorů a na současnou společnost umí nahlížet ze zdravých a inspirativních anarchistických východisek.

3 české a 3 zahraniční desky roku 2015?
České: Kyklos Galaktikos - Mezi lovci mezer, kompilace Shut Up and Play Your Ocarina, B4 - Die Mitternachtsmaus. Zahraniční: Oneohtrix Point Never - Garden of Delete, Body Count - Manslaughter, Weber: zwei. Napsal jsem první tři, které mne jako relevantní napadly a nijak jsem nad tím nepřemýšlel, to by nemělo smysl.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cash Savage: To, že jsem žena, neznamená, že jsem máslo

redakce 18.06.2019

V diáři australských The Last Drinks, kteří jsou známí divokými koncerty, jsou tři neobvyklé tuzemské štace. Rychlé otázky a ještě rychlejší odpovědi Cash Savage.

Jiří Moravčík (Czech Music Crossroads, Colours of Ostrava): Příběhy přibývají každý den II.

redakce 17.06.2019

V první části rozhovoru jsme se s ním bavili zejména o showcasech obecně a jejich vnímání v tuzemském prostoru, v druhé části se rozletíme po world music.

Jiří Moravčík (Czech Music Crossroads, Colours of Ostrava): Příběhy přibývají každý den (část první)

redakce 10.06.2019

S Jirkou Moravčíkem nejen o festivalech, africké hudbě či relevanci termínu world music, ale také o tom, že „duši hladící hudby“ se jen tak nezbavíme.

Pořadatelská: Jan Bartoš (Prague Music Performance)

redakce 07.06.2019

Prague Music Performance je mezinárodní festival a institut zaměřující se na organizování koncertů i interpretačních kurzů sólové hry i komorní hudby. Zpovídáme zakladatele a šéfa Jana Bartoše.

Tonda Kocábek (Boskovice, Kaštan): Mám své jistoty

redakce 03.06.2019

Na Bílou horu si znovu našly cestu kapely z temných sklepů i popového výsluní, a to zdaleka nejen ty domácí. Tradiční klub Kaštan proživá obrození, Tonda Kocábek je u toho.

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Vystavovat divadelní zážitky a neztratit přitom identitu

redakce 31.05.2019

Rozhovor s uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale o vystavování současné scénografie a udržování identity scénografické profese. Živé umění, živý prostor.

Protokol: Anna Calvi

redakce 28.05.2019

V protokolu Anna Calvi nepřekvapí jmény jako David Bowie nebo Grace Jones. Kvitujeme nominaci londýnského obchodu Fopp.

Pořadatelská: Adam Svoboda (Kavárna Potrvá)

redakce 27.05.2019

Malý prostor, velké koncerty. Kavárna potrvá oslavila prvních deset let a i letos se podílí na programu festivalu v Boskovicích.

Vstupní prohlídka: Walter Schnitzelsson

redakce 24.05.2019

Slovenští indie rockeři Walter Schnitzelsson vydali začátkem roku nové album a už se chystají na festivalovou sezonu.

Moimir Papalescu (United Islands): Hlavně pomoci novým a zajímavým projektům

redakce 22.05.2019

Letošní ročník multižánrového festivalu United Islands of Prague se odehraje pod taktovkou nového ředitele Moimira Papalescua.