Články / Rozhovory

„Jarmusch je pro mě jako anděl.“ (Yasmine Hamdan)

Shaqualyck | Články / Rozhovory | 03.09.2014

V Paříži usazená Libanonka Yasmine Hamdan zažívá úspěšné období. Po tom, co na sebe upozornila v indie elektropopovém projektu Soapkills a získala status ikony arabského undergroundu, jí loni v reedici vyšlo skvělé sólové album Ya Nass, se kterým právě teď v doprovodu tříčlenné kapely obráží světová pódia. A aby toho nebylo málo, zjevila se i v krvesajné romanci Přežijí jen milenci legendárního Jima Jarmusche. Divoce gestikulující tmavovlásku jsme vyzpovídali před jejím vystoupením na budapešťském Szigetu.

Tvoje aktuální deska je celá nazpívaná v arabštině…
Což je super!

Ale taky dost neobvyklé, když uvážíš popularitu, jaké se album Ya Nass těší, i přesto že má málokdo šanci porozumět textům. Čím si to vysvětluješ?
To je dobrá otázka, ale nevím, jestli na ni dokážu odpovědět. Jazyk je jedna věc, ale na druhou stranu… hudba je srozumitelná všem a může tě oslovit, i když nerozumíš slovům. Tím nechci říct, že na textech nezáleží. Ale když máš něco rád, je jedno, jestli je to z Afriky, Španělska nebo Francie.

Takže souhlasíš s Damonem Albarnem, že termín „world music“ je vlastně nesmysl.
Přesně tak. Hudba je jen jedna. A zůstává pořád světová, ať je odkudkoliv. Pro mě je důležité, že deska je přesně taková, jakou jsem ji chtěla. A že se lidem líbí, to je odměna za čas a energii, které jsem práci věnovala.

Co chystáš dál, rýsuje se materiál pro další nahrávku?
Popravdě, teď jsem se dlouho nezastavila, hlavní jsou koncerty, užívám si živé hraní. Nějaké nápady mám, ale kdo ví, jestli z nich něco bude. Nová deska určitě ano, ale kdy, to je zatím ve hvězdách. Snažím se pořád poslouchat spoustu muziky, všude hledám inspiraci. Potom taky všichni ti lidé okolo a místa, kam člověka zavane osud, to všechno se v mé hudbě samozřejmě odráží.

A situace na Blízkém východě? Promiň, nechci se bavit o politice, ale s ohledem na tvůj původ předpokládám, že současnou situaci vnímáš velmi intenzivně.
To, co se teď děje, je katastrofa. Nejen pro arabské země, ale pro celý svět, a není příjemné se na to dívat. Pochopitelně se to na mě podepisuje. V hudbě, ve všem, co dělám.

Rozumím. Pocházíš z Libanonu, ale v současné době žiješ v Paříži. To asi taky udělá hodně…
Paříž je skvělá, ale začátky byly dost krušné. Setkala jsem se i s rasismem, tehdy to nebylo nic neobvyklého. Okolí mi dávalo najevo, že jsem jiná, nic příjemného. Ale nakonec mě to posílilo. Dnes už je to o něčem jiném. Svět se v tomhle pomalu mění, lidé se mění.

Nějakou dobu jsi prý žila i v Řecku, je to pravda?
Řecko jsou moje nejkrásnější vzpomínky, doba bezstarostného dětství. Teď ale oficiálně bydlím v Paříži. I když, abych byla upřímná, nechápu to tam jako domov. Jsem skoro pořád na cestě. Vlastně jsem doma všude a nikde.

Přiznám se, že mi teď automaticky naskakuje Jarmuschův Mrtvý muž, na kterého jsem se Tě chtěl za chvíli taky zeptat, máš ráda ten film?
Moc! Johnny Depp, skvělá hudba. Ta atmosféra…

Na Jima Jarmusche samozřejmě nenarážím náhodou. Loni jsi se mihla v jeho zatím posledním filmu Přežijí jen milenci. Jak se ti s věhlasným tvůrcem pracovalo?
Báječně. Na jednu stranu jsem byla nervózní, ale zároveň se hrozně těšila. On má velmi přesnou představu o tom, jak má film vypadat. S každým si hodně povídá, detailně popíše, co po tobě chce a proč. Dokáže povzbudit, dodat sebedůvěru, je neuvěřitelně inspirující. Fantastický člověk. Jako anděl.

Hal, píseň, kterou v tom filmu zpíváš, se objevila i na oficiálním soundtracku. Už dřív jsi napsala hudbu třeba k divadelní hře, neuvažovali jste o nějaké další spolupráci, případně o celém soundtracku?
Ne, Jim to má všechno pevně v rukou. Pro soundtrack si vybral právě tu jednu skladbu, protože mu to tak sedělo.

A máš nějaké přání do budoucna stran společné práce? Ať už s ním nebo s kýmkoliv jiným. Vím, že jsi spolupracovala s CocoRosie, s Marcem Collinem z Nouvelle Vague, který zároveň produkoval tvoje poslední album…
Asi ne. Víš, já takhle nepřemýšlím. Samozřejmě je spousta lidí, které obdivuju a vážila bych si možnosti spolupracovat s nimi. Ale pokud jde o mě, musím mít pocit, že to bude nejlepší pro hudbu, že to bude mít nějaký smysl. Dávám tomu volný průchod, nakonec to může dopadnout jakkoliv.

Zpátky k filmu. Jaký Jarmuschův snímek máš ještě v oblibě?
Těch je hodně. Kromě Mrtvého muže třeba Tajuplný vlak, Podivnější než ráj, Noc na zemi, všechno skvělé filmy. Já mám k filmům hodně blízko, baví mě to. Navíc můj muž Elia Suleiman je taky režisér. Mrkni na Boží zásah (Cena poroty na MFF Cannes 2002, pozn. aut.), stojí to za to.

To udělám. A když už jsme u těch pohyblivých obrázků, moc se mi líbil videoklip k písni Nediya. Zajímavý nápad, velmi nevšední. Asi je spousta cest, jak by se to celé dalo vyložit, ale je v tom nějaký skrytý význam, nějaká symbolika?
(usměje se) S režisérkou (Agathe Riedinger, pozn. aut.) jsme o tom hodně mluvili. Měla nápad, určitou vizi, která se mi líbila. Křehká dívka obklopena všemi těmi muži, dá se na to dívat různě…

Ale skončí to špatně, na konci přece umírá…
Vůbec ne, není to smutné, je to metafora.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Fred Madison

redakce 20.02.2020

V březnu Fred Madison pokřtí novou desku ve Valmezu, ale i jinde. Co si nechají donést do backstage, co je vyprudí?

Chelsea Wolfe: Budujem si svoju definíciu ženskosti

Lucia Banáková 19.02.2020

Byť na javisku sama a hrať prostý akustický song je náročné, ale je to pre mňa osobný rituál, príležitosť k rastu ako umelkyne i duchovnej bytosti, hovorí Chelsea.

Martin Mažári (Edison Filmhub): Tahle oscarová sezona byla perfektní

Jarmo Diehl 18.02.2020

Povídání s Martinem Mažárim o současné kinematografii, vnímání filmu jako takového i o tom, co ho dovedlo zrovna do filmhubu.

Pořadatelská: Kristýna Procházková (Spratek production)

redakce 17.02.2020

Dělat koncerty pro kamarády v sobě obnáší velkou dávku romantiky, ale taky spoustu práce. Kristýna Procházková vypráví o své Spratek Production.

Protokol: Scott Hansen (Tycho)

redakce 14.02.2020

Scott Hansen neboli Tycho si prošel cestu od tvrdých kytar až k snové elektronice a audiovizuálním světům, které dokáže vytvořit člověk doma s laptopem.

Tono Guth (La3nos): Hudba je rečou a rytmus jej kostrou

Daniel Hevier ml. 14.02.2020

Aký vplyv má hra na perkusie na vedomie, stres, úzkosť? Rytmus je pre Tóna Gutha prirodzeným vyjadrením tela aj mysle.

Vstupní prohlídka: Brains for Sale

redakce 13.02.2020

Brains for Sale nabízí citové výpovědi, hymny loserů i úvahy o současnosti a podobně vyznívají i jeho odpovědi níže v rámci vstupní prohlídky.

Protokol: Isaac Symonds (Half Moon Run)

redakce 11.02.2020

Kde se bere inspirace k éterické tvorbě Half Moon Run? Když vyrůstáte na heavy metalu, jde to samo.

Douška vydavatelská: Dominik Suchý (Weltschmerzen)

redakce 08.02.2020

Label Weltschmerzen se chce věnovat zajímavým a koncepčně zaměřeným nahrávkám současné hudby s dekadentním nádechem.

Protokol: Chris Stewart (Black Marble)

redakce 06.02.2020

Projekt Chrise Stewarta, podepsaný pod Sacred Bones, se poprvé představí v Praze. Při té příležitosti nahlížíme pod jeho pokličku.