Články / Reporty

Jasná páka, tradičně na Mikuláše

Jasná páka, tradičně na Mikuláše

Ladislav Tajovský | Články / Reporty | 06.12.2016

Tradice se mají ctít, obzvlášť takhle ke konci roku, navíc když je jeden křesťan, že… A jednou z takových pěkný tradic je Hudba Praha v Akropoli na Mikuláše. A když už to teď nemůže být Hudba Praha, tak určitě Jasná páka.

Logickým pojítkem obou zmíněných formací je samozřejmě Michal Ambrož. Na něm tyto koncerty vždy stály a tak nějak jeden očekává, že tomu tak bude napořád. Bylo to tentokrát trošku jinak – Ambrož samozřejmě přítomen byl, ale celý koncert trochu po frippovsku proseděl po straně pódia a rozhodně byl vše jen ne frontmanem kapely. Hodně zdraví, Michale.

Každopádně, i kdyby Ambrož neuměl už nikdy nic jiného, než sezvat na pódium svoji partu, pořád by mu bylo zač děkovat. Protože kdo jiný má v kapele tak odlišné – a po všech stránkách plně funkční - persony, jako je novodobý pákovský frontman Petr Váša a příležitostný zpívající bubeník David Koller. Ten od úvodních Špinavejch zad až po úplné finále neslezl z pódia a jednomu opět dochází, že tenhle pán má i jinou tvář. Dominantní postavou pódia byl ale po všech stránkách Váša. Neznalým do značné míry nelze popsat, co všechno Vášovo působení znamená, ale ať už jde o Jasnou páku nebo o jeho domovskou skupinu Ty syčáci, asi to ani nemůže fungovat jinak, než že vše ostatní zastíní – i vzhledem ke svému „vizuálu“. Kromě zpěvu a, dejme tomu, pohybů je navíc velmi vtipný.

Jak bývá u Ambrožových part zvykem, sestavu doplňovaly dvě atraktivní sboristky. Už jich Hudbou Praha/Jasnou pákou prošly davy, ale ty současné se povedly – a to i v té nejaktuálnější podobě, kdy Magdalénu Krištofekovou zastoupila Tereza Kopáčková. Druhou byla jedna z nejzajímavějších postav mladého českého bigbítu Pája Táboříková, která toho stíhá na několika frontách požehnaně (PayaNoia, 5P, Jasná páka, Uširváč, Krausberry). Obě dámy v šatečkách krátkých a kratších perfektně seděly k živelně mužskému Vášovi a každý z narvané Akropole si tak mohl vybrat, co mu vyhovuje.

Ad Akropole: koncert měl vynikající zvuk, který byl skoro až nepákovsky čistý. Jestli Jasná páka nikdy nestála na instrumentálním hračičkovství, tak v současné podobě má na všech postech skutečné osobnosti. Kromě výše zmíněných to je kytara Michala Pelanta, basa Marty Minárika a druhá kytara Radovana Jelínka, který vzal občas i vykastrované housle nebo se pěkně osmdesátkově pustil do kláves. Zvuk stál na ostrých kytarách, a když ty několikrát za večer sabbathovsky zahučely, člověk jen a zíral.

Co se hrálo? Přesně to, co se od Jasné páky na Mikuláše očekává – Ambrož poměrně důsledně odděluje své dvě srdeční kapely, takže tentokrát to byla skutečně primárně Páka, od raných 80. let až po aktuální současnost v podobě dva roky staré Černé desky. Ta zazněla celá a zejména Krosnička nebo Konec nočních toulek v Kollerově podání jsou vrcholem aktuálního playlistu.

Info

Jasná páka
5. 12. 2016 Palác Akropolis, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace