Články / Reporty

Jazzového piana je na scéně třeba

Jazzového piana je na scéně třeba

Anna Mašátová | Články / Reporty | 20.12.2015

Již dvacet let pořádá agentura Jazz Meets World v tuzemsku ojedinělý festival jazzového piana. Ačkoliv se pozornost veřejnosti upírá většinou spíše ke koncertům vážné hudby a klasických pianistů, jazzmani mají rozhodně co nabídnout. Ať už je to autorská tvorba, čistá improvizace či netradiční pojetí jazzových standardů.

Festival jazzového piana navíc dbá na programovou pestrost - do Prahy se tak každý rok sjíždějí klavíristé z celého světa. Letos zahájil květnovým prologem slavný Jacky Terrason, světoběžník s americko-francouzskými kořeny, kterého dokonce New York Times zařadili roku 1994 do žebříčku 30 under 30, tedy třicítky nejzajímavějších mladých lidí, ovlivňujících americkou kulturu. V pražském Rudolfinu doslova propotil košili, set složený z autorských kompozic i předělávek slavných skladeb - Over the Rainbow, La vie en rose či Chaplinova Smile, byl strhující.

Samotný festival proběhl na přelomu listopadu a prosince na několika adresách - v pražském Jazz Time, v Muzeu Antonína Dvořáka či v Nuselské radnici.Slovenský jazzový objev, Pavel Morochovič, představil převážně debut z roku 2013, Awakening, pustil se však i do Beatles. Švýcar Leo Tardin byl jeho protiváhou. Značně expresivní a živelné vystoupení, by se mohlo stát synonymem pojmu „moderní jazzové piano".

Druhým zastavením festivalové cesty se stalo vystoupení Rakušana Martina Reitera a Chorvata Matije Dediće. Osmatřicetiletý Reiter procestoval kus světa, vyzkoušel si evropská, americká i čínská pódia, inspiroval se svými učitely Fredem Herschem či Brucem Barthem, stejně jako Mozartem. Záhřebský hudebník, Dedić, se na klavírní stoličku posadil už ve velmi útlém věku. Nebyl divu, oba jeho rodiče, Arsen Dedić a Gabi Novak, byli uznávanými hudebníky. Muzeum Antonína Dvořáka hostiloo týden později českou zástupkyni, vynikající Pavlu Schönovou a mladého Španěla, Marca Mezquida. Závěrečný koncert patřil hostům ze sousedství. Marc Schmolling vystoupil v Praze již po létě v rámci Free jazz festivalu, syn slavné české básnířky Inky Machulkové je originálním a vyzrálým hráčem, zaměřujícím se spíše na náročného posluchače. Osmadvacetiletý Krakovan, Kuba Płużek, předvedl stále živý Chopinovský odkaz. Melodické skladby udivovaly technickou dokonalostí a citem, odměnou byl dlouhotrvající potlesk.

V přemíře turistických koncertů nevalné kvality i mainstreamových akcí, je festivalů, jako je tento, třeba jak sůl. Předvedení pestré škály způsoby hry na klavír a seznámení diváka s novými trendy i světově proslulými hudebníky v komorním prostředí, by si zasloužilo přinejmenším metál.

Info

Mezinárodní festival jazzového piana 2015
Photo (c) Olga Staňková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace