Články / Sloupky/Blogy

Je možné ukrást kariéru? (Mario Judah vs. Playboi Carti)

Je možné ukrást kariéru? (Mario Judah vs. Playboi Carti)

Zdeněk Kosík | Články / Sloupky/Blogy | 12.12.2020

Na současném rapovém trhu se o místo na výsluní bojuje tvrdě. Mladý rapper Mario Judah z americké Atlanty volí klasickou, ale svým způsobem bezprecedentní cestu. Ještě v létě byste se o něm na internetu příliš nedozvěděli. Singly by se daly spočítat na prstech jedné ruky, nezaujal ani kvalitou, zvukově se nelišil od tisícovek podobných, kteří napodobují aktuální mainstream s ostrými hajtkami a melodickým přednesem. Zlom přišel v říjnu, kdy se jeho singlu Die Very Rough chytnul TikTok a Mario Judah získal první větší čísla. Zatímco ostatní singly nasbíraly pár desítek až set tisíc zhlédnutí, Die Very Rough dosáhlo milionů.

Zhruba měsíc poté, na konci listopadu, se po dlouhé době ohlásil jiný atlantský rapper, Playboi Carti. Ten vstoupil na scénu mixtapem v roce 2017 a naplno se na ní usadil rok nato s albem Die Lit. To ohromilo velkou dávkou repetice a především zpopularizovalo tzv. baby voice, rapování v absurdně vysoké tónině a na hranici srozumitelnosti. Na další dva roky se ale Carti vypařil. Občas se objevil na sociálních sítích a naznačil, že nová deska je za rohem, ale tam taky zůstala. Z oznámení a následného nevydání další nahrávky se stal mem. Nutno dodat, že Whole Lotta Red, jak se má album jmenovat, bylo několikrát odloženo kvůli uniklým demům. Jedno z nich s neoficiálním názvem Pissy Pamper se dostalo dokonce na čelo žebříčku Viral 50 na Spotify. Pocit exkluzivity z poslechu uniklých tracků ve spojení s vlivem desky Die Lit a dlouhým čekáním na její pokračování vytvořil kolem Cartiho fanouškovskou základnu hraničící s kultem.

Ta byla vyšroubovaná na maximum v listopadu, kdy Carti oznámil, že album je – jak jinak – hotové. Ani tentokrát z toho nic nebylo. A v tento moment vstupuje do příběhu Mario Judah. Ten začíná bombardovat internet videi a livestreamy, kde Cartimu vyhrožuje. Nejde o konflikt v tradičním slova smyslu, Judah dává Cartimu týden na to, aby desku vydal, nebo to udělá za něj. Je to týden plný spekulací, na jehož konci se děje očekávatelné, tedy nic. Tedy až na Judahův nový videoklip Bih Ya, který po vizuální i zvukové stránce naprosto kopíruje estetiku Playboie Cartiho. (Pod videem je poznámka, že album Whola Lotta Red je na cestě.)

To, co by se jindy setkalo s opovržením, se tady v kombinaci nedočkavosti Cartiho fanoušků a marketingového a hudebního umu Judaha stává vítaným dílem. O něco vzdáleně podobného se kdysi snažil MF Doom, který za sebe na koncerty posílal náhradníka v masce. Tehdy to ovšem bylo plně v jeho režii a s pochopením příznivců se nesetkal. Mario Judah zkopíroval kromě jména vše. Z Playboie Cartiho se tak stala jen jakási role, mix zvukových, vizuálních a sociálních atributů. Jako člověk stále existoval, v pozici umělce byl zastoupen. Jakkoliv to dlouhodobě není únosná strategie, krátkodobě Judahovi ovoce přinesla. Videoklip nabral během čtyřiadvaceti hodin více jak milion zhlédnutí, což by byla velmi slušná čísla i pro áčkového rappera. Zda je to ale více hit Maria Judaha, nebo skutečného Playboie Cartiho, je otázkou.

Info

Mario Judah (us)
Facebook

Playboi Carti (us)
Instagram

foto © Irina Rozovsky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace