Články / Recenze

Je vám smutno po Boards of Canada?

Je vám smutno po Boards of Canada?

Aitcher Clark | Články / Recenze | 03.12.2012

Zaznamenali jste, že Boards of Canada ohlásili nové album? Je vám smutno po jejich nepřeslechnutelném, experimentálním, triphopovém zvuku, ambientních náladách, které se střídaly s pochmurnými, melancholickými melodiemi a nakřáplými hiphopovými beaty? Snad se někdy dočkáme. Bohužel se tomu tak ještě nestalo, ale čekání si můžete zkrátit soundtrackem k japonskému animovanému filmu Cathexis. Není to jen tak, že Christopher Horne aka Christ. je svým zvukem přirovnáván k Boards of Canada. Podílel se na albu Twoism a přibližně do roku 1995 byl členem projektu Hexagon Sun, o kterém kolují mýty, že právě z tohoto seskupení vzešli BoC. Ale kdo ví. Jejich první oficiální album vyšlo už v roce 1987, což nic nemění na tom, že právě Christ. nás může zavést do chladných kanadských lesů a krajin.

S úvodními skladbami Eternity in Our Lips and Eyes a I Have No Mouth se projdeme ambientními plochami a továrními halami, kde se v dáli ozývají industriální ruchy, jako když do sebe narážejí železné tyče a řetězy. Sci-fi hororová nálada na nás dýchá. Prozkoumáváme obrovskou vesmírnou loď. Přes mnoho schodišť, trubek a želez, někde v dálce pulzuje život, nějaký šum. Slyšíme dech a pak z ničeho nic přijde ten zvuk. Downtempové hiphopové beaty, basová linka a melancholická melodie náladově plynou, aby navázaly na další rytmické skladby, až se nám z toho ve skladbě Twynned zrychlí krev. A právě tracky Zeroth Law a závěrečný Kardashev Type One jsou přesně tím známým BoC zvukem, který se neodmyslitelně zapsal do našich srdcí, toto je Horneův rukopis, který nastínil už na albu Distance Lends Enchantment To The View.

Rozhodně se vyplatí nejdříve si pustit film na pořádném stereu a pak poslechnout hudbu. Nečekejte princeznu Mononoke nebo Zámek v oblacích a podobné klasické japonské animáky, ale připravte se na pořádný audio-visual future úlet.

Info

Christ. – Cathexis Motion Picture Soundtrack (Parallax Sounds, 2012)
www.christmusic.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace