Články / Reporty

Ječel jsem taky. (Bulp i Jimmy Pé)

Ječel jsem taky. (Bulp i Jimmy Pé)

David Čajčík | Články / Reporty | 20.04.2017

Za kulturou přes hranice, za kúlturou do Trenčína. Turné slovenských elektrizujících žárovek Bulp a kšiltovkového gurua taneční hudby Jimmyho Pé se do Prahy evidentně nechystá, nastal tedy čas opustit sociální bublinu kapitolu a vydat se po ose E50. Bulp křtí debutové elpíčko Yrsa a Jimmy má nové épéčko Masika. Turné má název Myrsaka, pun intended. Reference znalců na Klub Lúč, kde se oslava slovenské elektro scény odehrává, oscilují mezi „je to taký starý kulturák, ale vždy je tam mega party“ a „také trenčianske MeetFactory“. Taký, také… v Regiojetu som taký netrpezlivý. Web prozrazuje dosti vydařenou hudební dramaturgii (aneb žít v Trenčíně, mám platinovou členskou kartičku), samotný klub pak naživo působí neutrálním a příjemně prostorným dojmem. Nakonec se shodujeme na trenčínském Neone, ale spíš kvůli poměru posluchačů vevnitř a venku na schodech než čemukoliv jinému. Pryč od pragocentrismu, zpět k trenčianske veci.

Vchod zdobí stánek s vinyly Deadred, potěšení pro uši plus srdce plus oči, package deal bez poštovného, nákupy začínají. Limitovaná edice Yrsy s oboustrannou slipmatkou dekorovanou žárovkou je trefa do černého i bílého. Záleží jen, jak obrátíte. Ale kartu neobracejme, točený Staropramen tři sta kilometrů od Prahy lze přejít s pobaveným úsměvem, Bulp začínají titulní Yrsou a není čas na nesmysly. Klub se hustě naplnil, pokračujeme v linii nové desky, kterou nejsympatičtější sourozenecká dvojice na scéně přehraje skoro celou. Občas změní aranžmá, spojí dvě skladby v jednu. Na hitovky z Endian dojde taky, je to už dlouho, co jsem před HVOB slyšel poprvé naživo a nyní vidím mnohem větší jistotu. Jestli se něco naopak nezměnilo, je to nepředstíraná skromnost. Samo střídá synťáky za pady nebo za klávesy, podle toho, co je zrovna v dané skladbě zábavnější hrát. Bluma získává grády, které se daly čekat, ale stejně jsem vyčkával. Naživo se Jana do skladeb opírá více než na desce a oba si start turné užívají na 120 % i 120 bpm. Tančí, klub tančí s nimi. Zároveň se ukazuje klasický neduh těchto „společenských“ akcí. Krstný otec Martin Staňo z Rádia_FM sice správně podotýká, že všichni v klubu spolužáci z gymplu být nemůžou, ale i tak se zdá, že ne všechny hudba zajímá. Decentní hlasitost situaci dvakrát nepomáhá - (otevřená) okna do ulice, co naplat. Staňo zmiňuje i třicetipětiprocentní kvóty na slovenskou hudbu v rádiích: „Keby sa na Slovensku robila len taká hudba, ako je ta vaša, tak by sme ty kvóty ani nepotrebovali.“ Nemůžu souhlasit víc. Křtí se vyhořelými žárovkami z klipu On the Run, Martin Turzík z Deadred krátce poděkuje, k vydání to byla dlouhá cesta. A stála za to.

Jimmy Pé hned zkraje setu ukazuje svou velkou variabilitu a subtilně taneční tracky jen velmi zvolna a nenásilně přesouvají publikum od melodických dálav Bulp k Jimmyho dropxtázi. Tohle spojení má smysl, Jana z Bulp k tomu v dalším čísle Full Moonu dodá: „My ich predpripravíme a Jimmy ich rozbije.“ Novinky z Masiky potvrzují alternativnější směřování bratislavského producenta, čím dále více se etablujícího na evropské scéně. Live vložky v porovnání s Bulp působí poněkud chudě, ale nesrovnávejme bez kontextu. Vzhledem k nízkému věku všech na této scéně se snad můžeme těšit na mnohé kolaborace. Bulp, Jimmy, Fallgrapp, Stratasoul, FVLCRVM a další a další. Jimmy Pé se zdá být průsečíkem hned několika scén, pořád hledám pražské paralely, nemůžu si pomoct a nenacházím nic. Aid Kid s NobodyListen dohromady možná, ale stále jsme dva metry před pódiem. Hudson River byla, k jekotu publika. Ječel jsem taky, jak jinak.

Info

Bulp (sk) + Jimmy Pé (sk)
15. 4. 2017, Klub Lúč, Trenčín

foto © Branislav Koža

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace