Články / Reporty

Ječel jsem taky. (Bulp i Jimmy Pé)

Ječel jsem taky. (Bulp i Jimmy Pé)

David Čajčík | Články / Reporty | 20.04.2017

Za kulturou přes hranice, za kúlturou do Trenčína. Turné slovenských elektrizujících žárovek Bulp a kšiltovkového gurua taneční hudby Jimmyho Pé se do Prahy evidentně nechystá, nastal tedy čas opustit sociální bublinu kapitolu a vydat se po ose E50. Bulp křtí debutové elpíčko Yrsa a Jimmy má nové épéčko Masika. Turné má název Myrsaka, pun intended. Reference znalců na Klub Lúč, kde se oslava slovenské elektro scény odehrává, oscilují mezi „je to taký starý kulturák, ale vždy je tam mega party“ a „také trenčianske MeetFactory“. Taký, také… v Regiojetu som taký netrpezlivý. Web prozrazuje dosti vydařenou hudební dramaturgii (aneb žít v Trenčíně, mám platinovou členskou kartičku), samotný klub pak naživo působí neutrálním a příjemně prostorným dojmem. Nakonec se shodujeme na trenčínském Neone, ale spíš kvůli poměru posluchačů vevnitř a venku na schodech než čemukoliv jinému. Pryč od pragocentrismu, zpět k trenčianske veci.

Vchod zdobí stánek s vinyly Deadred, potěšení pro uši plus srdce plus oči, package deal bez poštovného, nákupy začínají. Limitovaná edice Yrsy s oboustrannou slipmatkou dekorovanou žárovkou je trefa do černého i bílého. Záleží jen, jak obrátíte. Ale kartu neobracejme, točený Staropramen tři sta kilometrů od Prahy lze přejít s pobaveným úsměvem, Bulp začínají titulní Yrsou a není čas na nesmysly. Klub se hustě naplnil, pokračujeme v linii nové desky, kterou nejsympatičtější sourozenecká dvojice na scéně přehraje skoro celou. Občas změní aranžmá, spojí dvě skladby v jednu. Na hitovky z Endian dojde taky, je to už dlouho, co jsem před HVOB slyšel poprvé naživo a nyní vidím mnohem větší jistotu. Jestli se něco naopak nezměnilo, je to nepředstíraná skromnost. Samo střídá synťáky za pady nebo za klávesy, podle toho, co je zrovna v dané skladbě zábavnější hrát. Bluma získává grády, které se daly čekat, ale stejně jsem vyčkával. Naživo se Jana do skladeb opírá více než na desce a oba si start turné užívají na 120 % i 120 bpm. Tančí, klub tančí s nimi. Zároveň se ukazuje klasický neduh těchto „společenských“ akcí. Krstný otec Martin Staňo z Rádia_FM sice správně podotýká, že všichni v klubu spolužáci z gymplu být nemůžou, ale i tak se zdá, že ne všechny hudba zajímá. Decentní hlasitost situaci dvakrát nepomáhá - (otevřená) okna do ulice, co naplat. Staňo zmiňuje i třicetipětiprocentní kvóty na slovenskou hudbu v rádiích: „Keby sa na Slovensku robila len taká hudba, ako je ta vaša, tak by sme ty kvóty ani nepotrebovali.“ Nemůžu souhlasit víc. Křtí se vyhořelými žárovkami z klipu On the Run, Martin Turzík z Deadred krátce poděkuje, k vydání to byla dlouhá cesta. A stála za to.

Jimmy Pé hned zkraje setu ukazuje svou velkou variabilitu a subtilně taneční tracky jen velmi zvolna a nenásilně přesouvají publikum od melodických dálav Bulp k Jimmyho dropxtázi. Tohle spojení má smysl, Jana z Bulp k tomu v dalším čísle Full Moonu dodá: „My ich predpripravíme a Jimmy ich rozbije.“ Novinky z Masiky potvrzují alternativnější směřování bratislavského producenta, čím dále více se etablujícího na evropské scéně. Live vložky v porovnání s Bulp působí poněkud chudě, ale nesrovnávejme bez kontextu. Vzhledem k nízkému věku všech na této scéně se snad můžeme těšit na mnohé kolaborace. Bulp, Jimmy, Fallgrapp, Stratasoul, FVLCRVM a další a další. Jimmy Pé se zdá být průsečíkem hned několika scén, pořád hledám pražské paralely, nemůžu si pomoct a nenacházím nic. Aid Kid s NobodyListen dohromady možná, ale stále jsme dva metry před pódiem. Hudson River byla, k jekotu publika. Ječel jsem taky, jak jinak.

Info

Bulp (sk) + Jimmy Pé (sk)
15. 4. 2017, Klub Lúč, Trenčín

foto © Branislav Koža

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová 08.08.2022

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší.

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Pop (Messe) na správném místě (2022)

Dominik Polívka, Václav Valtr 04.08.2022

Promo vypadalo od samé přípravy druhého ročníku brněnského festivalu přehledně a kvalitně. Zdálo se, že původní ambice z let před covidem pomalu ožívá. Jak to dopadlo?

Film a živá hudba: Sedm smrtelných hříchů: Lakomství vs. Franzie

keša 04.08.2022

Franzie se filmem baví, komunikují mezi sebou, hází na sebe ksichty, odpočítávají starty jednotlivých scén. Takhle by měla znít jejich další deska!

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 03.08.2022

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury... Filmovka vrcholí za prudkého slunečního svitu.

Radost ze setkání (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 02.08.2022

Tempo festivalu je rozjeté, film střídá další, jednotlivé položky programu se rvou o diváky. A to nejen v kinosálech.

Setkání v sadu deváté: Budiž světlo… (a tma), Pelhřimovy 2022

Václav 02.08.2022

Stále stejný, pořád jiný, tajný/netajný komunitní festival/nefestival v kostele sadu/nesadu.

V rytmu davu (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 01.08.2022

Déšť opouští Hradiště a místo něj do srdce Slovácka přichází noví návštěvníci.

V rytmu deště (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 31.07.2022

Procházím kapkami deště a rojem pláštěnek, zatímco začíná druhý den Letní filmové školy, akce, která už za dva roky oslaví půlstoletí své existence.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace