Články / Recenze

Jednou nohou v cloudu (Future Brown)

Jednou nohou v cloudu (Future Brown)

David Šír | Články / Recenze | 18.06.2015

OHODNOŤTE DESKU

Jednou nohou ve fyzickém světě, druhou v cloudu. Život dneška je rozkročený mezi dvěma světy, kamkoli sahají neviditelné prsty Sítě. Je to dokonale globální, společný prostor, ve kterém se všechno, co dřív bylo pevně přikované k zemi, tekutě mísí. „Hnědá budoucnosti“ je podle futuristického konceptu Future Brown zatím neexistující odstín barevného spektra. Barva utopie, která prý vznikne, až se všechny barvy planety slijí v jednom totálně globalizovaném proudu bez hranic.

Future Brown je superskupina, kterou kromě přizvaných vokalistů tvoří duo Nguzunguzu z progresivně klubového labelu Fade to Mind, zakladatel labelu Lil City Trax Jamie Imanian-Friedman a původem kuvajtská producentka Fatima al Qadiri. Její typický styl (který Nguzunguzu dokáží klubově rozproudit) se na zvuku Future Brown silně podepsal. Přízračně internetovou, hypermoderní estetikou vaporwave prostupují duchové pouště, arabské harmonie a ozvěny bomb války v Perském zálivu.

S vaporwave pak Future Brown pojí i důraz na silný vizuální a grafický styl (ať už jde o klipy nebo třeba „avant-streetwear“ v módě), který je stejně hypermoderní jako zvuk. Budoucnost se po letech retro nostalgie znovu otevřela. Nová vlna je futuristická a Future Brown posouvají její étos z obskurních končin internetu zase o kousek blíž centru pozornosti. Nepotřebují se totiž krýt undergroundovou nepřístupností, vokály se často blíží mainstreamovému R'n'B.

Stejně tak bylo albu vytýkáno to, že je přehnaně konceptuální. Duch uměleckých škol se na něm vážně podepsal, Future Brown svým konceptem ale žijí. Všichni mají předky v zemích Třetího světa nebo odtud přímo pochází. Deska je globální skrz naskrz. To se týká i výběru hostů, z nichž každý dostal velkou tvůrčí volnost. Zazní styly latinské Ameriky, portugalské kudero, chicagský vocoderový bop, londýnský grime a další. Je zázrak, že při té rozmanitosti nezní materiál roztříštěně. Naopak působí přirozeně a otevřeně, styly se mísí harmonicky.

„Hnědá budoucnosti“ je totiž už dávno tady. Všudypřítomná hyperrealita, kterou Future Brown podchycují díky kořenům v tekutém internetovém undergroundu. Jednou nohou v cloudu, druhou ve fyzickém světě – na virtuální jádro nabalují měňavkovitou kouli lokálních stylů planety. V tom je deska unikátní. Na internetový globalismus se napojuje ten reálný, všechny styly se slévají do jednoho slibovaného proudu stylové nepolapitelnosti. Jediný problém je pak v nevyrovnanosti samotných tracků, z nichž některé jsou prostě slabší, což je škoda. Ale dá se to odpustit albu, kterým barvy dneška a budoucnosti přímo pulzují.

Info

Future Brown – s/t (Warp, 2015)
www.futurebrown.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.