Články / Recenze

Jednou nohou v cloudu (Future Brown)

Jednou nohou v cloudu (Future Brown)

David Šír | Články / Recenze | 18.06.2015

OHODNOŤTE DESKU

Jednou nohou ve fyzickém světě, druhou v cloudu. Život dneška je rozkročený mezi dvěma světy, kamkoli sahají neviditelné prsty Sítě. Je to dokonale globální, společný prostor, ve kterém se všechno, co dřív bylo pevně přikované k zemi, tekutě mísí. „Hnědá budoucnosti“ je podle futuristického konceptu Future Brown zatím neexistující odstín barevného spektra. Barva utopie, která prý vznikne, až se všechny barvy planety slijí v jednom totálně globalizovaném proudu bez hranic.

Future Brown je superskupina, kterou kromě přizvaných vokalistů tvoří duo Nguzunguzu z progresivně klubového labelu Fade to Mind, zakladatel labelu Lil City Trax Jamie Imanian-Friedman a původem kuvajtská producentka Fatima al Qadiri. Její typický styl (který Nguzunguzu dokáží klubově rozproudit) se na zvuku Future Brown silně podepsal. Přízračně internetovou, hypermoderní estetikou vaporwave prostupují duchové pouště, arabské harmonie a ozvěny bomb války v Perském zálivu.

S vaporwave pak Future Brown pojí i důraz na silný vizuální a grafický styl (ať už jde o klipy nebo třeba „avant-streetwear“ v módě), který je stejně hypermoderní jako zvuk. Budoucnost se po letech retro nostalgie znovu otevřela. Nová vlna je futuristická a Future Brown posouvají její étos z obskurních končin internetu zase o kousek blíž centru pozornosti. Nepotřebují se totiž krýt undergroundovou nepřístupností, vokály se často blíží mainstreamovému R'n'B.

Stejně tak bylo albu vytýkáno to, že je přehnaně konceptuální. Duch uměleckých škol se na něm vážně podepsal, Future Brown svým konceptem ale žijí. Všichni mají předky v zemích Třetího světa nebo odtud přímo pochází. Deska je globální skrz naskrz. To se týká i výběru hostů, z nichž každý dostal velkou tvůrčí volnost. Zazní styly latinské Ameriky, portugalské kudero, chicagský vocoderový bop, londýnský grime a další. Je zázrak, že při té rozmanitosti nezní materiál roztříštěně. Naopak působí přirozeně a otevřeně, styly se mísí harmonicky.

„Hnědá budoucnosti“ je totiž už dávno tady. Všudypřítomná hyperrealita, kterou Future Brown podchycují díky kořenům v tekutém internetovém undergroundu. Jednou nohou v cloudu, druhou ve fyzickém světě – na virtuální jádro nabalují měňavkovitou kouli lokálních stylů planety. V tom je deska unikátní. Na internetový globalismus se napojuje ten reálný, všechny styly se slévají do jednoho slibovaného proudu stylové nepolapitelnosti. Jediný problém je pak v nevyrovnanosti samotných tracků, z nichž některé jsou prostě slabší, což je škoda. Ale dá se to odpustit albu, kterým barvy dneška a budoucnosti přímo pulzují.

Info

Future Brown – s/t (Warp, 2015)
www.futurebrown.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace