Články / Reporty

„Jestli dnes všichni ke konci usnete, budu zcela šťastný.” (Sam Lee)

„Jestli dnes všichni ke konci usnete, budu zcela šťastný.” (Sam Lee)

Barbora Števanka Kadlíčková | Články / Reporty | 13.10.2022

Folkový bard Sam Lee není publiku českých letních festivalů žádnou neznámou. O to více překvapí, že jeho pražská premiéra se odehrála teprve předevčírem před komorním publikem v Kasárnách Karlín. Jedinečnost večera odhalil už příchod kapely - očekávatelné „hnízdo” instrumentalistů vystřídalo trio nových hudebníků ve složení James Keay (klavír), Josh Green (bicí) a jako speciální host turné se přidal kytarista Bernard Butler (Suede), který produkoval Leeho poslední album Old Wow a nyní znova spolupracují na nové nahrávce.

Že se s příštím albem otevře nová kapitola sběratele lidové tvorby z britských ostrovů bylo znát z řady nových písní, které zazněly v premiéře. Melancholické balady prosvětlené Leeho mrazivě jasným vokálem, gradované intenzivními pasážemi klavíru, nekompromisními bicími a elektrickou kytarou zakusující se do kostí ukázaly nečekanou expresivitu a nové barvy. Že jsou sehranou čtveřicí a mají chuť experimentovat dokázali písní Meeting Is a Pleasant Place, na které spolu začali pracovat teprve při odpolední zvukovce.

fotogalerie z koncertu zde


Z vystoupení Sama Leeho vždy prýští radost z hudby a jejího předávání. Ani tento koncert nebyl výjimkou. Zpěvák ve velmi uvolněné atmosféře vtipkoval s kapelou i posluchači a s očima plnýma nadšení nás přenesl do atmosféry příjemného večera u ohně. Jeho vřelost a zaujaté vyprávění o významu starých polozapomenutých písní a jejich nadčasovosti v běhu lidského života i současné složité době, prokládala celý koncert. Prozradil také téma příští nahrávky, kterým bude poutnictví a vztah k osamocenému putování krajinou. Zpěvák a aktivista se netají svou láskou k České republice a zdejší přírodě a ve veselé atmosféře přidal i historku o své první návštěvě Prahy, kdy jako šestnáctiletý tajně přijel z Anglie na koncert Michaela Jacksona v roce 1996. Z fronty čekajících fanoušků, která tam byla už den předem, se vydal doprostřed nehlídané Letenské pláně, aby viděl Jacksona při generálce. Jak sám řekl, životní zážitek.

Tradici ústního předávání písní kočovníků Lee nabídl i všem v publiku při společném zpěvu jedné z romantických balad - a jak bylo vidět, půlka osazenstva měla natrénováno už od letního koncertu v Náměšti nad Oslavou. Ze známých písní nemohl nezaznít elektrizující bluesový kus Lay His Body Down s expresivní kytarou Bernarda Butlera a taky komorní verze The Moon Shines Bright. Večer ubíhal s písněmi o lásce, smutku, obdivu k anglické přírodě, o obavách o ni, až k meditativnímu zakončení posledními tóny Lovely Molly. Koncerty Sama Lee zkrátka bývají jako setkání starých přátel. Kéž jich bude ještě mnoho.

Info

Earth Music Concerts: Sam Lee (uk)
11. 10. 2022 Kasárna Karlín, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

ESNS 2023 – To nejlepší

redakce 23.01.2023

První dojmy od zástupců redakce a dalších kolegů či přátel najdete níže, podrobnější report čekejte v březnovém čísle Full Moonu.

Řešit skrze sebe víc to venku než se cyklit uvnitř (Galerie Průchod / Off Format)

Minka Dočkalová 14.01.2023

Dvě originální brněnské galerie si na stejný čas připravily otevření výstav, přičemž obě měly jednoznačně co nabídnout.

Když hodíš plechovku s rajskou polévkou na plátno (Ways of Freedom)

Jiří Přivřel 13.12.2022

Vídeňská Albertina Modern vystavuje abstraktní expresionismus. Od Jacksona Pollocka k Marii Lassnig.

Až do masa (Porridge Radio)

David Stoklas 12.12.2022

Vzhledem k úpěnlivosti, s jakou Porridge Radio podávali emotivně náročné písně, v nás museli něco zanechat – třeba otevřené rány.

Laskavý úsměv satanisty (Zeal & Ardor)

Václav Valtr 10.12.2022

Když se vepředu utvořil kotel, utrousil: „Pamatujte si, když někdo spadne, tak mu pomozte vstát, když to neuděláte, jste pěkný hovada.“

Člověk na rozcestí světla a temnoty (PAF Olomouc 2022)

Aneta Kohoutová, Šimon Macek 07.12.2022

Ty čtyři dny pod střechou Konviktu ve mně vyvolaly hluboký pocit mentální závratě. Stav, ve kterém se podpisu na smlouvě s ďáblem rovná náš tichý souhlas se stavem věcí současných.

Pod tíhou strun (Michael Gira & Kristof Hahn)

Jiří Procházka 07.12.2022

Swans mají rozpracovaný nový materiál, který začátkem roku vyšel ve strohých demoverzích na fundraisingovém albu Is There Really a Mind? Co z něj Gira zahrál?

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace