Články / Reporty

Ji.hlava 20 #2

Ji.hlava 20 #2

Jakub Koumar | Články / Reporty | 27.10.2016

Mezinárodní festival dokumentárních filmů rozjel svůj nabitý program druhým dnem, v němž představil hlavní i doprovodný program.

V rámci něj odstartovala i kategorie domácího festivalu, v němž se lze podívat do všemožných bytů a prostorů, které jsou většině návštěvníků utajeny. Včerejšek nabídl experimentálního dokumentaristu Petra Skalu a autorské čtení Patrika Ouředníka. Rozjela se i divadelní představení dlouholetých partnerů festivalu VOSTO5 a hlavně započal hudební program, kdy se v jihlavském klubu Soul rozparádili Midi Lidi.

Hudební program je už několikátý rok v režii hudebního publicisty Pavla Klusáka, který zahájil nově zařazenou filmovou kategorii s názvem Zkouška sirén. Pozoruhodná sekce představující hudební dokumenty započala vizuálně neotřelým snímkem Zuzanny Solakiewicz o slavném skladateli elektroakustické hudby Eugeniuszovi Rudnikovi, který shodou smutných náhod zemřel před třemi dny. Snímek sleduje mistra magnetofonové pásky v jeho pracovním vypětí, kdy neustále přetáčí, hledá a modifikuje magnetofonové zvukové pásky, aby našel či vytvořil ten správný zvuk pro své spletité a divoké kompozice. Jeho vytížení střídají teoretické úvahy o povaze zvuku a jeho formování, nahlížejí do Rudnikových deníků a střídají herecké a taneční performance o možnostech vizualizace hudby i jejím formování v prostoru. Jedinou vadou na kráse bylo zařazení promítání do nočních hodin do poměrně zbytečně velkorysého sálu v Dělnickém domě. Řekněme si na rovinu, že asi nebyl důvod u snímku pro tak úzké obecenstvo k obavám, že si nebudou mít kam sednout. Když připočtu mučivé židle, vychází mi, že pro tuto projekci by byl ideální malý, komorní a pohodlný sál kina Dukla.

Do své tvůrčí kuchyně nechají umělci nahlédnout i skrze programovou sekci Masterclass. Světoví režiséři přijíždějí každoročně do Jihlavy, aby seznámili diváky se zákulisím své práce. Středeční Masterclass si odškrtl americký experimentální filmař Bill Morrison, který během dvou dechberoucích hodin představil ukázky i celé své filmy. Vrcholem přednášky bylo uvedení snímku Light Is Calling. Půvabně barevný film přepracovává fatálně poškozenou kopii němého filmu The Bells. Divák tak nahlížel romantický i smutný příběh o lásce, zatímco před jeho očima se rozvinula nebetyčná vizuální krása rozpadlých filmových políček, ztrácejících se v abstrakcích filmové destrukce. Masterclass Billa Morrisona demonstroval to, v čem je jihlavský festival nejkrásnější - neopakovatelné setkání s autory, které už zřejmě nikdy nepotkáte.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016 Jihlava
www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace