Články / Reporty

Ji.hlava 20 #3

Ji.hlava 20 #3

Jakub Koumar | Články / Reporty | 28.10.2016

Třetí den festivalu znamená přeřazení na nejvyšší rychlostní stupeň. Je třeba dobře rozmýšlet, jak skloubit doprovodný a filmový program, a není moc času na rozjímání. Obzvlášť když do vás pořadatelé perou prožitky vlastně úplně všude. Například když vám hned po ránu hraje v trolejbuse místní performer Matěj Kolář na skřipky, tedy strunný nástroj typický právě pro Horácko. V trolejbuse ale bylo možné potkat i Toma Vtípila s Kateřinou Šedou.

Experimentální instalaci Laboratorium doplnila i možnost vyzkoušet si virtuální realitu na vlastní kůži. Kdo ještě neměl možnost podívat se do abstraktního světa interaktivních tvarů, mohl si ji vyzkoušet právě na jihlavském festivalu, nicméně zvolený program, kdy jste rukama mohli rozhrnovat a převracet volně poletující obdélníky, byl pro náročnější uživatele drobným zklamáním.

Promítala se kvanta snímků. Obloha modrá od bolesti je observačním dokumentem o detenčních táborech. Syrová kontaktní kamera představuje mučivé podmínky uvězněných uprchlíků a film je posmutnělým svědectvím málo vnímané stránky uprchlické krize. Navazuje až krutě názorný dokument Tadmor, oživující týrané vězně jedné z nejhorších syrských věznic. Rekonstrukce krutého zacházení s lidmi přemalovala příjemně teplé podzimní ráno krutými barvami.

To česká dokumentaristka Dagmar Smržová přistupuje k těžkému sexuálnímu životu postižených lidí s nadsázkou a odstupem. Český hořkovtipný film Miluj mě, jestli to dokážeš a Ryšavého Slepý Gulliver byl umístěn do nejmenšího sálu a ne každý byl ochoten čekat, nabízel se alternativní program. Gulistan, země růží zobrazuje roli žen v kurdské guerillové skupině. Přestože je film plný záběrů terénního výcviku, zvláštní roli žen ve válce příliš nerozebírá a nahlíží do každodenního života i názorů bojovnic. Ovšem je utopen ve spoustě slov a vyprchává do ztracena, nemá potřebnou sílu a intenzitu.

Ta rozhodně nechybí Punkové zpěvačce ze sekce Zkouška sirén. Příznačně k punkové divokosti a provokativnosti riot grrrlz se snaží o rychlý střih a prolínání dobových záběrů se spoustou rozhovorů o vzniku a průběhu třetí vlny feminismu. Dokumentem provádí především Kathleen Hanna z legendárních Bikini Kill a její kolegové z kapel, samozřejmostí je i její vztah s Kurtem Cobainem. Dokument promlouvá o emancipaci žen nejen na punkové scéně, upozorňuje na ponižování, sexismus a znásilnění. Punková zpěvačka je svižný snímek, který překvapí hlavně tím, s jakou čistotou představuje vznik nejdivočejšího ženského hnutí devadesátých let.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016 Jihlava
www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodky, esa, polské trumfy (Nowa Muzyka 2021)

Radka Bednarzová 03.08.2021

Jako z jiného světa působí sportovní hala Spodek ve tvaru disku, těžko uvěřit tomu, že brutalistní budova oslavila padesát let. Na co se tančilo, kde byl chill?

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace