Články / Reporty

Ji.hlava 20 #4

Ji.hlava 20 #4

Jakub Koumar | Články / Reporty | 29.10.2016

Čtvrtý den Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů začínají ti návštěvníci, kteří procházejí program poctivě, pociťovat únavu a jednotlivé dny se slévají v poněkud nepřehlednou změť zážitků a událostí. V Domě kultury se v sedacích pytlích povalují zmožení hosté a většina z nich bez většího zájmu jen okukuje obrazovky s experimentálními snímky v rámci Laboratoria. Tak už to na festivalu bývá, že vymykající se filmy většinu diváků netáhnou.

Projevuje se to i v častých úprcích ze sálů, kde probíhá soutěžní sekce o nejlepší experimentální dokument Fascinace. Ta si včera odkroutila poslední bloky filmů a ze sedmi děl stojí za vyzdvižení dva. Všechno bych zde zanechal, v němž chorvatský režisér Ivan Faktor natáčel z jediného okna různé záběry po celý rok, demonstruje, že i jediný výhled může nabídnout bezpočet zážitků a interpretací. Že co může být fádní, může být i nápadité a neopakovatelné.

Chvějící se obr Brita Patricka Tarranta je fantastický hned z několika úhlů. Za prvé metodikou, kdy natáčí na moderní digitální kameru, ale před ní roztáčí promítací cívky 16 mm filmu. Zvláštní kombinace je opravdovým vizuálním pohlazením. Když připočtu fakt, že se autor věnuje kolonii osik staré 60 tisíc let, která sama o sobě vypadá fenomenálně, vychází mi jeden z nejzajímavějších experimentálních dokumentů, jaké jsem na festivalu viděl.

Jednotícím prvkem dvou hlavních bodů včerejšího programu bylo jediné jméno. Jim Jarmusch. V prvním případě šlo o koncert jeho spolupracovníka Jozefa van Wissema v kostele Povýšení Svatého Kříže. Nizozemský postminimalistický hudebník zahrál takřka hodinový set, při němž v chladném počasí evidentně trpěla jeho loutna i prsty. I přesto bylo patrné, jak si užívá čistý gotický prostor rekonstruovaného chrámu, když očima neustále klouzal po klenbách. Jeho opatrné, rychlé a gradující melodie rozkývaly hlavy posluchačů. Když se v závěru pozvolna procházel po kostele s loutnou, spustili z něj zrak pouze ti, co za zavřenými víčky odplouvali do dálek. Přestože je letošní hudební program oproti loňsku slabší, Jozef van Wissem byl jedním z nejuhrančivějších koncertů v Jihlavě.

V nočních hodinách byl uveden Jarmuschův první celovečerní dokumentární snímek Gimme Danger o kapele The Stooges. Podobně jako dokument Punková zpěvačka volí kombinování koncertních záznamů a rozhovorů se členy kapely, přičemž pomyslné žezlo třímá v rukou sám Iggy Pop. Jarmusch do filmu zařazuje prostřihy na filmy, které byly pro Popa důležité, a pohrává si s primitivní, až lehce úsměvnou animací. Gimme Danger má velice slušný drive, na čemž se podílí The Stooges, jejich záznamy a fotografie ze sedmdesátých let jsou samy o sobě neskutečnou jízdou. 109 minut uběhlo tak, že jsem si ani neuvědomil, že už je konec. Podrobný pohled na vtipné i chmurné příhody kapely, která dle Popa „zabila šedesátá léta“, je svižný, divoký a přímý. Kdyby se Jarmusch rozhodl na dokumentární scéně ještě setrvat, nikdo by mu to neměl za zlé.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016 Jihlava
www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace