Články / Reporty

Ji.hlava 20 #5

Ji.hlava 20 #5

Jakub Koumar | Články / Reporty | 30.10.2016

Pátým dnem jihlavský dokumentární svátek pomalu dokráčel k závěru, i tentokrát byly projekce doslova narvané k prasknutí. Na zajímavý workshop Může být politika v televizi atraktivní? se návštěvníci mačkali v Domě kultury, aby byli následně odměněni příjemným povídáním Milana Krumla o nových trendech amerických a britských televizních stanic. Největší důraz byl kladen na takzvaný „docusoap“ The Circus, nahlížející do předvolebních kampaní. Pořad je plný analýz, ale i záběrů ze zákulisí, a zajímavý je místy více, místy méně. Rozhodně je však svižný, konkrétní a zábavný a naznačuje budoucnost politických pořadů.

Druhý seriál BBC An idiot’s Guide to Politics je akční počin, v němž se reportér nezabývá ani tak politikou samotnou jako spíš konkrétními lidmi, kteří s ní přímo i nepřímo souvisí. Je protkán jízlivou ironií, sleduje vztah společnosti k politice a snaží se o zajímavé, vtipné, ale nezesměšňující konfrontace lidí zodpovědných za vedení země. Jde o nejzajímavější politický pořad, jaký jsem letos viděl, nicméně je otázkou, jestli nabízí víc než jen ironizující postoj.

To satirická série Ballot Monkeys britské stanice Channel 4 jde od lehké ironie dále. Hraný „satcom“ (satirická komedie) sleduje kampaň čtyř politických kandidátů a s britským humorem vyhání různé situace ad absurdum. Ve stylu slavných předchůdců Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére nabízí kvalitní obsah, jen s tím rozdílem, že je mnohem rychlejší a dobře reflektuje dobu, v níž vznikl.

Festivalové projekce jsou velice různorodé. Letos potěšilo zařazení ruských avantgardních filmů z dvacátých let, doplněných živým hudebním doprovodem. V pátek se jednalo o filmy Turksib o výstavbě turkmensko-sibiřské železnice a film Šestina světa, který je plný záběrů sestříhaných dle montážní školy Dzigy Vertova. O hudební doprovod se postaralo duo Afrika Corpse, které zvolilo experimentální podmaz s noiseovými prvky a lehce ambientní náladou, což nejlépe vyniklo v kombinaci s industriálními záběry.

Pátý den byl festival oficiálně zakončen slavnostním ceremoniálem, seznam vítězných snímků si můžete prohlédnout zde. Jejich opakované projekce, jak je už zvykem, nabídne poslední, šestý festivalový den.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016 Jihlava
www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace