Články / Reporty

Ji.hlava 20 #5

Ji.hlava 20 #5

Jakub Koumar | Články / Reporty | 30.10.2016

Pátým dnem jihlavský dokumentární svátek pomalu dokráčel k závěru, i tentokrát byly projekce doslova narvané k prasknutí. Na zajímavý workshop Může být politika v televizi atraktivní? se návštěvníci mačkali v Domě kultury, aby byli následně odměněni příjemným povídáním Milana Krumla o nových trendech amerických a britských televizních stanic. Největší důraz byl kladen na takzvaný „docusoap“ The Circus, nahlížející do předvolebních kampaní. Pořad je plný analýz, ale i záběrů ze zákulisí, a zajímavý je místy více, místy méně. Rozhodně je však svižný, konkrétní a zábavný a naznačuje budoucnost politických pořadů.

Druhý seriál BBC An idiot’s Guide to Politics je akční počin, v němž se reportér nezabývá ani tak politikou samotnou jako spíš konkrétními lidmi, kteří s ní přímo i nepřímo souvisí. Je protkán jízlivou ironií, sleduje vztah společnosti k politice a snaží se o zajímavé, vtipné, ale nezesměšňující konfrontace lidí zodpovědných za vedení země. Jde o nejzajímavější politický pořad, jaký jsem letos viděl, nicméně je otázkou, jestli nabízí víc než jen ironizující postoj.

To satirická série Ballot Monkeys britské stanice Channel 4 jde od lehké ironie dále. Hraný „satcom“ (satirická komedie) sleduje kampaň čtyř politických kandidátů a s britským humorem vyhání různé situace ad absurdum. Ve stylu slavných předchůdců Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére nabízí kvalitní obsah, jen s tím rozdílem, že je mnohem rychlejší a dobře reflektuje dobu, v níž vznikl.

Festivalové projekce jsou velice různorodé. Letos potěšilo zařazení ruských avantgardních filmů z dvacátých let, doplněných živým hudebním doprovodem. V pátek se jednalo o filmy Turksib o výstavbě turkmensko-sibiřské železnice a film Šestina světa, který je plný záběrů sestříhaných dle montážní školy Dzigy Vertova. O hudební doprovod se postaralo duo Afrika Corpse, které zvolilo experimentální podmaz s noiseovými prvky a lehce ambientní náladou, což nejlépe vyniklo v kombinaci s industriálními záběry.

Pátý den byl festival oficiálně zakončen slavnostním ceremoniálem, seznam vítězných snímků si můžete prohlédnout zde. Jejich opakované projekce, jak je už zvykem, nabídne poslední, šestý festivalový den.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016 Jihlava
www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nadšení i prostoje (Troye Sivan)

Zdeněk Němec 11.06.2024

Halu opouští spokojený dav vybavený ochutnávkovými pytlíky Pom-Bär, přelézá nebo podlézá zábradlí u chodníku.

Porážkám navzdory (High on Fire)

Marek Hadrbolec 05.06.2024

První z koncertů v Kabinetu Múz se mění v generální zkoušku a test krizového managementu americké trojice, technika totiž jinak precizní kapele škodí, kde jenom může.

Vídeňská magma v jícnu DOXu (Klangforum Wien I.)

Helena Konvalinová 03.06.2024

Pro první večer programu Prague Offspring, který je věnovaný soudobé hudbě, zvolilo Pražské jaro elegantní sál DOX+.

Ztracené zvuky (claire rousay)

Julia Pátá 27.05.2024

Moje pozornost se přesune na jméno Elliotta Smithe. Místy je překrývá bledě modrý fender, který jemnými arpeggii a ojedinělými akordy objímá ambientní podkres.

Pečlivě organizovaný chaos (RuinsZu)

Kryštof Kočtář 26.05.2024

„Na cos to sakra přišel? Už zvukovka mi málem urvala hlavu!“ vítal mě před koncertem RuinsZu v Paláci Akropolis známý. Tedy alespoň myslím.

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec 20.05.2024

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích.

Jak v Motownu nezestárnout (Danny Brown)

Michal Smrčina 19.05.2024

Show je vizuálně strohá, blikačky, nic moc navíc, Brown má specifické charisma a pozornost poutá sám o sobě.

Punkom slobode na stope (Chorobopop)

Jakub Veselý 06.05.2024

Počas koncertu Ctib prezentoval myšlienku o skutočnej definícii punku, polemiku o o význame životného štýlu, ktorý nedefinuje len tvrdá hudba.

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Marek Hadrbolec 02.05.2024

Raein se před Kabinetem Múz pomyslně svlékají donaha a dávají se všanc. Lidi se nedočkavě chytají cizích slov a známých melodií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace