Články / Sloupky/Blogy

Ji.hlavská věčnost 5 (MFDF 2015)

Ji.hlavská věčnost 5 (MFDF 2015)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 01.11.2015

Na startu sobotního dne bylo potřeba vyzkoušet hlavní výhodu novinářské akreditace - komplexní přístup ke všem festivalovým filmům v Centru dokumentárního filmu. Útulné zázemí sice nenaplňuje festivalovou atmosféru, ale nabízí možnost dohnání restů. Zvolil jsem Matrix AB, protože šlo o jeden z nejočekávanějších filmů u veřejnosti. Klusákův film o ministru financí ale bohužel potenciál nenaplňuje. Tedy, ne že by se Klusák nesnažil. Film by ale snesl určitě více kontroverze, která se kolem politika točí. Takto působí jen jako lehounce rýpavý medailonek.

Koukat na filmy na počítači je bezva, ale plátno je plátno, takže pak už následoval přesun do sálu v Dělnickém domě na projekci Zpověď zapomenutého, o nastudování a vlastně i životě Josefa Myslivečka. Klasicistní skladatel kolem sebe vybudoval určitou auru tajemna a dokument Petra Václava se ji ani nesnaží narušit. Aby nebyl ale příliš zastřený, zařazuje Myslivečkovy introspektivní texty o poznání Mozarta a o budování klamného mýtu. Václav se snaží vytěžit z minima maximum, což se mu vcelku daří, dokument není kdovíjak nápaditý, ale je příjemně tajemný a pasáže studování opery Olimpiade jsou strhující. Podpořil tak nadšení z nadcházejícího koncertu Vladimíra Merty a Zuzany Homolové v kostele Povýšení svatého Kříže.


Ten se nesl v pokorném a komorním duchu, což bylo pro folk-blues-folklorní tematiku příhodné, ale... propána, pro příště přizvučit! Merta se s velkým presbytářem ještě popral, ale stejně byl jeho hlas nesrozumitelný, lehounký a subtilní projev Zuzany Homolové se v podstatě ztrácel už před jejími ústy. Když loni na stejném místě hráli Janota s Kokoliou, nazvučeni byli, proč ne teď?

Na programu byl snímek Takovej barevnej vocas letící komety, jehož návštěvnost jsem podcenil, a tak po nevpuštění do sálu zbylo bloumání po ulici. Naštěstí zafungovala typická přátelská atmosféra festivalu, když přišlo pozvání na doprovodný program. V malém, etnicky laděném bytě rozehrál Dafa Puppet Theatre alternativní loutkohereckou a vypravěčskou performance Snadný život. Ohromně kontaktní, upřímná a přes posmutnělé téma opravdu pozitivní hra mi vyrazila dech.

A večer pokračoval ve velkém stylu, kdy v Soulu předvedl temný obřad na svém sónickém stroji Der Marebrechst. Malíř a hudebník Petr Válek zaplnil klub chraplavým noisem plným podivných, v abstrakcích skrytých (ne)melodií. Následující Gurun Gurun nasadili svůj experimental/noise/electronic program na Janouškův dokument Karel Gott. Federselova banda bavila diváky zvláštně obskurní kombinací, a ukončila tak Soulovou (jihlavský klub, pozn. red.) etapu hudebního programu. Ten druhým rokem dramaturgicky chystá Pavel Klusák a třeba uznat, že s ním pracuje kreativně a velice současně. Hudební program byl nejlepší za dlouhou dobu a snad by si zasloužil vymanění ze sekce “doprovodný”.

Slavnostní zakončení odhalilo vítězné filmy, které nabídne poslední den festivalu v reprízách.

Info

19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
27. 10. – 1. 11. 2015, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá...

Melting Pot emocí

Jiří Přivřel 24.12.2022

Nová jména v Mercury Lounge, bedekr po zdejších record stores, deska Fugazi a jazz v parku. Cestovka.

Fluidní moc nemoci a nemoc moci v pražském DOXu

Ivana Beranová 22.12.2022

Katalog (Ne)Moc vydaný ke stejnojmenné výstavě, je výborný doplňující materiál pro ty, kteří výstavu navštívili i pro ty, kteří to nezvládli a téma je zajímá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace