Články / Sloupky/Blogy

Ji.hlavská věčnost 5 (MFDF 2015)

Ji.hlavská věčnost 5 (MFDF 2015)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 01.11.2015

Na startu sobotního dne bylo potřeba vyzkoušet hlavní výhodu novinářské akreditace - komplexní přístup ke všem festivalovým filmům v Centru dokumentárního filmu. Útulné zázemí sice nenaplňuje festivalovou atmosféru, ale nabízí možnost dohnání restů. Zvolil jsem Matrix AB, protože šlo o jeden z nejočekávanějších filmů u veřejnosti. Klusákův film o ministru financí ale bohužel potenciál nenaplňuje. Tedy, ne že by se Klusák nesnažil. Film by ale snesl určitě více kontroverze, která se kolem politika točí. Takto působí jen jako lehounce rýpavý medailonek.

Koukat na filmy na počítači je bezva, ale plátno je plátno, takže pak už následoval přesun do sálu v Dělnickém domě na projekci Zpověď zapomenutého, o nastudování a vlastně i životě Josefa Myslivečka. Klasicistní skladatel kolem sebe vybudoval určitou auru tajemna a dokument Petra Václava se ji ani nesnaží narušit. Aby nebyl ale příliš zastřený, zařazuje Myslivečkovy introspektivní texty o poznání Mozarta a o budování klamného mýtu. Václav se snaží vytěžit z minima maximum, což se mu vcelku daří, dokument není kdovíjak nápaditý, ale je příjemně tajemný a pasáže studování opery Olimpiade jsou strhující. Podpořil tak nadšení z nadcházejícího koncertu Vladimíra Merty a Zuzany Homolové v kostele Povýšení svatého Kříže.


Ten se nesl v pokorném a komorním duchu, což bylo pro folk-blues-folklorní tematiku příhodné, ale... propána, pro příště přizvučit! Merta se s velkým presbytářem ještě popral, ale stejně byl jeho hlas nesrozumitelný, lehounký a subtilní projev Zuzany Homolové se v podstatě ztrácel už před jejími ústy. Když loni na stejném místě hráli Janota s Kokoliou, nazvučeni byli, proč ne teď?

Na programu byl snímek Takovej barevnej vocas letící komety, jehož návštěvnost jsem podcenil, a tak po nevpuštění do sálu zbylo bloumání po ulici. Naštěstí zafungovala typická přátelská atmosféra festivalu, když přišlo pozvání na doprovodný program. V malém, etnicky laděném bytě rozehrál Dafa Puppet Theatre alternativní loutkohereckou a vypravěčskou performance Snadný život. Ohromně kontaktní, upřímná a přes posmutnělé téma opravdu pozitivní hra mi vyrazila dech.

A večer pokračoval ve velkém stylu, kdy v Soulu předvedl temný obřad na svém sónickém stroji Der Marebrechst. Malíř a hudebník Petr Válek zaplnil klub chraplavým noisem plným podivných, v abstrakcích skrytých (ne)melodií. Následující Gurun Gurun nasadili svůj experimental/noise/electronic program na Janouškův dokument Karel Gott. Federselova banda bavila diváky zvláštně obskurní kombinací, a ukončila tak Soulovou (jihlavský klub, pozn. red.) etapu hudebního programu. Ten druhým rokem dramaturgicky chystá Pavel Klusák a třeba uznat, že s ním pracuje kreativně a velice současně. Hudební program byl nejlepší za dlouhou dobu a snad by si zasloužil vymanění ze sekce “doprovodný”.

Slavnostní zakončení odhalilo vítězné filmy, které nabídne poslední den festivalu v reprízách.

Info

19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
27. 10. – 1. 11. 2015, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…