Články / Sloupky/Blogy

Ji.hlavská věčnost 5 (MFDF 2015)

Ji.hlavská věčnost 5 (MFDF 2015)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 01.11.2015

Na startu sobotního dne bylo potřeba vyzkoušet hlavní výhodu novinářské akreditace - komplexní přístup ke všem festivalovým filmům v Centru dokumentárního filmu. Útulné zázemí sice nenaplňuje festivalovou atmosféru, ale nabízí možnost dohnání restů. Zvolil jsem Matrix AB, protože šlo o jeden z nejočekávanějších filmů u veřejnosti. Klusákův film o ministru financí ale bohužel potenciál nenaplňuje. Tedy, ne že by se Klusák nesnažil. Film by ale snesl určitě více kontroverze, která se kolem politika točí. Takto působí jen jako lehounce rýpavý medailonek.

Koukat na filmy na počítači je bezva, ale plátno je plátno, takže pak už následoval přesun do sálu v Dělnickém domě na projekci Zpověď zapomenutého, o nastudování a vlastně i životě Josefa Myslivečka. Klasicistní skladatel kolem sebe vybudoval určitou auru tajemna a dokument Petra Václava se ji ani nesnaží narušit. Aby nebyl ale příliš zastřený, zařazuje Myslivečkovy introspektivní texty o poznání Mozarta a o budování klamného mýtu. Václav se snaží vytěžit z minima maximum, což se mu vcelku daří, dokument není kdovíjak nápaditý, ale je příjemně tajemný a pasáže studování opery Olimpiade jsou strhující. Podpořil tak nadšení z nadcházejícího koncertu Vladimíra Merty a Zuzany Homolové v kostele Povýšení svatého Kříže.


Ten se nesl v pokorném a komorním duchu, což bylo pro folk-blues-folklorní tematiku příhodné, ale... propána, pro příště přizvučit! Merta se s velkým presbytářem ještě popral, ale stejně byl jeho hlas nesrozumitelný, lehounký a subtilní projev Zuzany Homolové se v podstatě ztrácel už před jejími ústy. Když loni na stejném místě hráli Janota s Kokoliou, nazvučeni byli, proč ne teď?

Na programu byl snímek Takovej barevnej vocas letící komety, jehož návštěvnost jsem podcenil, a tak po nevpuštění do sálu zbylo bloumání po ulici. Naštěstí zafungovala typická přátelská atmosféra festivalu, když přišlo pozvání na doprovodný program. V malém, etnicky laděném bytě rozehrál Dafa Puppet Theatre alternativní loutkohereckou a vypravěčskou performance Snadný život. Ohromně kontaktní, upřímná a přes posmutnělé téma opravdu pozitivní hra mi vyrazila dech.

A večer pokračoval ve velkém stylu, kdy v Soulu předvedl temný obřad na svém sónickém stroji Der Marebrechst. Malíř a hudebník Petr Válek zaplnil klub chraplavým noisem plným podivných, v abstrakcích skrytých (ne)melodií. Následující Gurun Gurun nasadili svůj experimental/noise/electronic program na Janouškův dokument Karel Gott. Federselova banda bavila diváky zvláštně obskurní kombinací, a ukončila tak Soulovou (jihlavský klub, pozn. red.) etapu hudebního programu. Ten druhým rokem dramaturgicky chystá Pavel Klusák a třeba uznat, že s ním pracuje kreativně a velice současně. Hudební program byl nejlepší za dlouhou dobu a snad by si zasloužil vymanění ze sekce “doprovodný”.

Slavnostní zakončení odhalilo vítězné filmy, které nabídne poslední den festivalu v reprízách.

Info

19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
27. 10. – 1. 11. 2015, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace