Články / Sloupky/Blogy

Ji.hlavská věčnost 6 (MFDF 2015)

Ji.hlavská věčnost 6 (MFDF 2015)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 02.11.2015

Poslední den Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů představil několik projekcí vítězných nebo jinak oceněných filmů. O všech soutěžních sekcích a premiantech se nemá cenu rozepisovat, festival je má zpracované na podrobné stránce. Z projekcí se hodí zmínit vítěze sekce Fascinace – Kvantum. Zdařilý selektivní pohled s krásnými světelnými efekty zobrazoval město jako jeviště každodenního dění na pomezí noci a dne.


Zvláštní cenu poroty v kategorii První světla získal český snímek Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Příběh o vyrovnávání se s válečným traumatem nestaví na kontroverzních názorech zmíněného lékaře, ale nabízí nevšední a bolestnou konfrontaci dvou odlišných přístupů ke krvavému bosenskému konfliktu. Na prvotinu jde o překvapivě komplexní snímek, který nezabředl do patosu a dokázal si přes osobní zainteresovanost udržet zajímavý odstup.

Můj festival skončil snímkem o velikánovi technologického světa Steve Jobs: Jak změnit svět od oscarového dokumentaristy Alexe Gibneyho, který představil na plátně už mýtického Huntera S. Thompsona nebo kontroverzní osobnost cyklistiky Lance Armstronga. Nový kousek o vizionáři nijak nerozporuje jeho vliv na vývoj informačních technologií, podrobně se ale věnuje i všem hlavním kontroverzím. Gibneyho tradiční styl není nový nebo zajímavý, ale informačně přínosný. Možná nenadchne, ale ani neurazí.


Konec festivalu se rozplynul v podzimním západu slunce a krom dodoutnávajících ohnišť zbyly jen rekapitulující vzpomínky. A ty jsou po letošním ročníku silné. Zatímco doteď bylo až neskutečně protivné, jak rok co rok organizátoři opakují staré zmatky, letos konečně festival dospěl. Jasně, objevilo se pár chyb, ale letos poprvé nerozčílilo, ani nerozmrzelo vůbec nic.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů prorostl do ulic města a každým podzimem dozraje a vydá své plody. Plody, které krmí fanoušky, novináře i profesionály z celého světa. A daří se to čím dál lépe. Ne snad proto, že by festival kráčel mílovými kroky vpřed. Spíš ukotvuje svoji pozici a ví, jak a čeho dosáhnout za cenu rozvoje, i škrtů. A to je potřeba ocenit ze všeho nejvíc. Pokud budou organizátoři pokračovat v tomto stylu, není třeba mít z další návštěvy žádné obavy. Obzvlášť když uvážíme, že festival napřesrok oslaví kulatiny. Bude mu rovných dvacet let.

Info

19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
27. 10. – 1. 11. 2015, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace