Články / Reporty

Ji.hlavské dokumenty #2

Ji.hlavské dokumenty #2

Jakub Koumar | Články / Reporty | 28.10.2018

Významnou součástí programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě je experimentální film. V sobotu se v promítacích sálech naplno rozjela jeho soutěžní kategorie Fascinace a jeden z bloků představil hned tři velmi zdařilé snímky. Hudební krajina nadžánrového umělce Jeana-Michela Rollanda odráží jeho zálibu v hudbě a malbě. Při pohledu na marseilleský přístav sleduje a zachycuje paletu jeho barev a tu pak transkribuje pro piano. Vzniká tak soudobá kompozice, podkreslující zvláštní, až romanticky nadýchaný obraz jak od holandských mistrů malířů s digitální konstruktivistickou vrstvou.

Videoartový projekt Uvnitř švédské výtvarnice Tove Kjellmark představuje fragmenty ženské postavy pohlcované tmou, která je navíc zkreslená, nekonkrétní, a přitom agresivní. Film zanechává dojem intimity, ale i svíravého pocitu objevování něčeho zapovězeného. O zdaleka nejsilnější vstup do bloku se však postaral Australan Richard Tuohy, pravidelný jihlavský host a jeden z nejvlivnějších experimentálních filmařů současnosti. Jeho nový film Míchání a stínění je postavený na multiexpozicích vytvářených přímo v kameře. Tuohy natáčí ulice a domy v Malajsii, přičemž se mu daří bez jakékoli vizuální kontroly pozoruhodně precizně skládat jednotlivé expozice a vytvářet překrásně barevný, lehce neostrý a velice dynamický a atmosférický pohled na město kolem.

Další stálicí jihlavského festivalu je nizozemský autor Thomas Mohr. Svůj letošní film Timelines (2/1) promítá v Laboratoriu, v rámci festivalové výstavy experimentálních filmů. Mohr si pro svou koláž vybral příspěvky ze své Facebookové zdi a v geometricky přísně uspořádané změti vyvolal dojem informačního přetížení v době sociálních sítí.

Nic, nebo jen velmi málo. Tak zní téma hudebního programu a sobotní scéna dokázala, že i klid může mít svůj vrchol. Rakouský skladatel Radu Malfatti do své basové foukací harmoniky jen lehce vydechoval a po takto vznikajících něžných dronech bylo potřeba usilovně pátrat. V tiché atmosféře kostela vznikla rozjímavá kompozice jemné harmoniky, lehkého hučení zahřívacích lamp a všudypřítomného šumu opatrného lidského pohybu.

Z Brna s sebou do Jihlavy přivezl svůj oblíbený arzenál, včetně ozvučeného pletacího stroje vybaveného fotosenzitivní ploškou s akustickým snímačem, Ivan Palacký. Pomocí rozličného harampádí a těch nejběžnějších světelných prvků (blikačka na kolo nebo ledkový větráček) zaplnil kostel praskavou, přitom velmi křehkou ruchovou kompozicí.

Nejsilnější zážitek pak nabídl důležitý festivalový host, skladatel a na hudbu zaměřený spisovatel David Toop. Společně s Lucií Štěpánkovou vytvořil nápaditou performanci složenou jednak ze subtilních terénních nahrávek nebo takřka neslyšitelných radiových záznamů, ale především z naprosto půvabně uspořádaných šramotů, ruchů, cinkotu, štěrchání i zvonění. Pokud loňský hudební program splňoval opravdu vysoké parametry, letos se podařilo zvednout laťku ještě o pár čísel výš.

Info

22. MFDF Ji.hlava
25. - 30. 10. 2018
Jihlava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace