Články / Reporty

Ji.hlavské dokumenty #3

Ji.hlavské dokumenty #3

Jakub Koumar | Články / Reporty | 30.10.2018

Podzimní jihlavské počasí je zrádné, a tak museli návštěvníci díky několikadennímu mrholení a poprchávání i v pondělí spěchat na projekce v kapucích a se skloněnými hlavami. Z básní napsaných na chodníku podél bílé čáry, která propojuje všechna festivalová místa, se staly jen těžko čitelné znaky a rozmazané, rozšlapané struktury.

Pátý den Ji.hlavy zakončily projekce několika filmových sekcí. Jednou z nich byla i Zkouška sirén, série hudebních dokumentů, jakým je i portrét jednoho z nejvýznamnějších skladatelů současnosti – Rjúiči Sakamoto: CODA. Japonský režisér Stephen Nomura Schible zkombinoval observaci skladatele při práci a jeho výpovědi na kameru. Film nahlíží do Sakamotova studia, kde tvoří své skladby, ale následuje ho i na lovu terénních nahrávek. Umělec hovoří o práci, hudbě, i o své nemoci, retrospektivně sledujeme jeho život, ovšem bez jediného pohledu do soukromí. CODA je v podstatě konvenčním snímkem, ale díky tomu, že přináší neustále nové pohledy a postřehy skladatelské osobnosti, dokáže být mimořádně poutavý. Přenáší na diváka Sakamotův entuziasmus a vyvolává touhu ihned vplout do jeho kompozic.

Stalo se už tradicí, že do programu jsou zařazeny projekce němých snímků podbarvené živou hudbou. V sobotu se zvukového doprovodu ujal brněnský experimentální skladatel Ivan Palacký, když se samply, elektronikou, ale i akustickou kytarou ozvučil sérii němých dokumentací Podkarpatské Rusi. Palacký měl celý set precizně připravený a mistrně pracoval s atmosférou jednotlivých filmů. Cíleně vybíral zvuky tak, aby prohlubovaly, ale nenarušovaly syrovost černobílých záznamů.

Slavnostní zakončení festivalu se neslo v podobném duchu jako jeho zahájení, jen s mnohem větší noblesou i pompou. Stoly i židle v bílém, rampy se světly, Zatrestband Petra Píši, starající se o slavnostní fanfáry při vyhlášení vítězných dokumentů, vyvýšená pódia pro minimálně pětici kamer. Jako by si režisér Vít Klusák řekl, že když sláva, tak pořádná. Když pak na závěr celý sál vestoje zapěl Česko-Slovenskou hymnu, bylo té okázalosti snad už příliš.

Příjemně s tím kontrastoval film Pepe, svrchovaný život, představující Josého Mujicu, přistěhovalce, partyzána a politického vězně, který to dotáhl až na post uruguayského prezidenta. Snímek je klidný, jakkoli divoký byl Mujicův život, jako by odrážel jeho ctihodný věk i důstojnost, s jakou zastával svůj úřad. Kouzlo dokumentu spočívá v tom, že neglorifikuje Mujicovu skromnost (přezdívalo se mu „nejchudší prezident světa“, pozn. ed.), ale je skromný sám o sobě.

Nakonec se pořadatelé ještě vytáhli se závěrečným rautem, a protože nejeden festivalový host si stěžuje na zdevastovanou mikroflóru antibiotiky, symbolický panák jednosladové whisky byl na místě. Festival roste do krásy, sluší se mu připít na zdraví.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. – 30. 10. 2018
Jihlava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace