Články / Reporty

Ji.hlavské dokumenty #3

Ji.hlavské dokumenty #3

Jakub Koumar | Články / Reporty | 30.10.2018

Podzimní jihlavské počasí je zrádné, a tak museli návštěvníci díky několikadennímu mrholení a poprchávání i v pondělí spěchat na projekce v kapucích a se skloněnými hlavami. Z básní napsaných na chodníku podél bílé čáry, která propojuje všechna festivalová místa, se staly jen těžko čitelné znaky a rozmazané, rozšlapané struktury.

Pátý den Ji.hlavy zakončily projekce několika filmových sekcí. Jednou z nich byla i Zkouška sirén, série hudebních dokumentů, jakým je i portrét jednoho z nejvýznamnějších skladatelů současnosti – Rjúiči Sakamoto: CODA. Japonský režisér Stephen Nomura Schible zkombinoval observaci skladatele při práci a jeho výpovědi na kameru. Film nahlíží do Sakamotova studia, kde tvoří své skladby, ale následuje ho i na lovu terénních nahrávek. Umělec hovoří o práci, hudbě, i o své nemoci, retrospektivně sledujeme jeho život, ovšem bez jediného pohledu do soukromí. CODA je v podstatě konvenčním snímkem, ale díky tomu, že přináší neustále nové pohledy a postřehy skladatelské osobnosti, dokáže být mimořádně poutavý. Přenáší na diváka Sakamotův entuziasmus a vyvolává touhu ihned vplout do jeho kompozic.

Stalo se už tradicí, že do programu jsou zařazeny projekce němých snímků podbarvené živou hudbou. V sobotu se zvukového doprovodu ujal brněnský experimentální skladatel Ivan Palacký, když se samply, elektronikou, ale i akustickou kytarou ozvučil sérii němých dokumentací Podkarpatské Rusi. Palacký měl celý set precizně připravený a mistrně pracoval s atmosférou jednotlivých filmů. Cíleně vybíral zvuky tak, aby prohlubovaly, ale nenarušovaly syrovost černobílých záznamů.

Slavnostní zakončení festivalu se neslo v podobném duchu jako jeho zahájení, jen s mnohem větší noblesou i pompou. Stoly i židle v bílém, rampy se světly, Zatrestband Petra Píši, starající se o slavnostní fanfáry při vyhlášení vítězných dokumentů, vyvýšená pódia pro minimálně pětici kamer. Jako by si režisér Vít Klusák řekl, že když sláva, tak pořádná. Když pak na závěr celý sál vestoje zapěl Česko-Slovenskou hymnu, bylo té okázalosti snad už příliš.

Příjemně s tím kontrastoval film Pepe, svrchovaný život, představující Josého Mujicu, přistěhovalce, partyzána a politického vězně, který to dotáhl až na post uruguayského prezidenta. Snímek je klidný, jakkoli divoký byl Mujicův život, jako by odrážel jeho ctihodný věk i důstojnost, s jakou zastával svůj úřad. Kouzlo dokumentu spočívá v tom, že neglorifikuje Mujicovu skromnost (přezdívalo se mu „nejchudší prezident světa“, pozn. ed.), ale je skromný sám o sobě.

Nakonec se pořadatelé ještě vytáhli se závěrečným rautem, a protože nejeden festivalový host si stěžuje na zdevastovanou mikroflóru antibiotiky, symbolický panák jednosladové whisky byl na místě. Festival roste do krásy, sluší se mu připít na zdraví.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. – 30. 10. 2018
Jihlava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace