Články / Rozhovory

Jiná zákoutí psychedelie - Psy-High

Jiná zákoutí psychedelie - Psy-High

redakce | Články / Rozhovory | 06.08.2015

Psy-High je... zvláštní festival. Na jedné straně charakteristiky jako "umělecko-kulturní zážitek s celistvě pojatým programem, ve kterém spoluhrají hudební vystoupení a semináře, divadlo, debaty, předčítání, workshopy, meditace, cvičení a více; součástí je i snaha výtvarně přetvořit místo konání akce tak, aby odpovídalo myšlenkám festivalu", na druhé straně nutnost registrace a přehled o tom, kolik lidí se chystá dorazit, nedělet masovku. Nedělat festival pro kaliče. To se dneska moc nevidí. Pár otázek zodpověděl hlavní organizátor Richard Nevšímal (jinak též SlashDashBackSlash).

Psy-High je tvoje autorské dílo?
Určitě ne, je za tím početné jádro aktivních lidí, především z /-\, i když zrovna do Psy-High jsem nás zfanatizoval já (a někteří mi to dodnes neodpustili). Nápad mě trknul na diy doom/sludge/stoner festivalu Heavy Days in Doom Town v Kodani, kde mě fascinovalo, jak se sjíždí příznivci scény nejen ze všech okolních států, ale i z Čech, Itálie a dalších. Pamatuju, že se mi v hlavě spojily dojmy a myšlenky z akcí, jakou jsou HDDT + Duna Jam (putovní týdenní psych-rockový festival pro 150 lidí na opuštěných plážích Evropy) + Krökbacken (stoner rockový festival na písečné duně ve Švédsku) + prvky Burning Man, to vše zasazené do středoevropské přírody.

Početné jádro aktivních lidí - kdo všechno ho tvoří?
Hlavní jsou svým nasazením vedoucí stavby Štefan, pán rozpočtu, koordinátor občerstvení/jídla/stánků a logistiky Martin(jinak projektový manažer a sturtupista), pak vedoucí shapingu (instalace, koordinace umělců), merchandise a mimohudebního programu Věrka, Kryštof, který se stará o kapely, Bugsle, který řídí multimédia, ale jako vždycky pomáhá, kde může, webařský tým v podobě Honzy a Tomáše. No a letos máme ještě nový systém. Na každého produkčně zodpovědného člověka připadá jeden, který se stará o dramaturgickou stránku věci tak, aby to či ono zapadalo do celkové myšlenky a zaměření festivalu. Tam máme Sebastiana za přednášky a mimohudební program, Kiliána, Lucku a Šimona za hudbu, Matouše za vizuál a v neposlední řadě Markétu za shaping a stavbu. A kromě nás z /-\ se hojně zapojuje Zefv, organizátor Žižkovské noci, který rejdí po všech čertech a shání materiál, dále Ignác z chebských Food Not Bombs, který zfanatizoval přes třicet lidí z různých buněk pro kuchyni, gastromistr Honza, který podruhé vyráží se svým Fu-Munchies burger stánkem, nebo nováček s vegan chilli grillem Zelča. Mohl bych pokračovat dál, ale asi bychom tu byli dlouho.

Je ještě šance se na festival dostat? Proč jste se rozhodli omezit kapacitu?
Po smazání dlouho nezaplacených lístků se jich uvolnilo ještě asi 40, takže šance ještě je. Do 6. 8. je prostor předobjednat a zaplatit rovnou, potom už se lze jenom zaregistrovat (stále skrze stejné stránky www.psy-high.cz) a zaplatit na místě vyšší cenu 820 Kč. Na místě už lístky nebudou. Kapacitu jsme omezili, protože nechceme dělat velkou "davovou" akci, a to z těchhle důvodů: Zaprvé jsme se od začátku proti velkým akcím snažili vymezit, od určitého bodu začne totiž anonymita davu škodit. Lidi začnou jinak vnímat a jinak se chovat, máme pro to codename "hypersociál" (návštěvník, který přijede hlavně kvůli alkoholu a kamarádům, myšlenky a koncept vůbec neřeší). A zadruhé na to prostě nemáme - po dvou prodělečných letech jsme už teď museli sem tam něco "profesionalizovat", jasněji řešit rozpočty a zodpovědnosti... a s tím přichází hierarchizace během příprav, kterou se snažíme držet na uzdě. Naivní snahy o heterarchii se od určité velikosti začaly bortit a chtít od lidí, aby zadarmo potili krev při přípravách anonymní davové akce je šílenství (což se už teď na některých z nás podepisuje, takže by chtěli ještě víc zmenšovat). Byli jsme u toho, když se organizátoři jiných akcí (hnaní heslem "chce přijet víc lidí, tak to musí bejt větší,") profesionalizovali tolik, až je monotonizace a hierarchizace nakonec úplně otrávila... Komercionalizaci se pak dá uhnout jenom tím, že festival skončí, takže jde fakt o hodně.


O co konkrétně jde tobě, proč to vůbec děláte?
Impulz byl jednoduchý: takovouhle akci jsem chtěl v České republice mít… a nebyla tu. Pojďme ji udělat.

Co znamená "takovouhle akci"?
Festival psychedelie představující trochu jiná zákoutí téhle kultury, než jaká představují psytrance a teknařské akce. Takový, který by kladl důraz na koncepty dočasné autonomní zóny a účastné kultury, kde by spíš než o efektní psychedelickou výzdobu šlo o důraz na dojem z prostředí jako celku... dát prostor kontemplaci a dalším prvkům mimo už dostupný tanečně-extatický rozměr... přiznat si, že je to společně utvářená událost, takže mezi organizátorem a účastníkem je minimální rozdíl... pokusit se o ritualizaci sdíleného časoprostoru. Velká část snů o Psy-High vycházela ze snahy vymezit se proti tomu, co už existuje. Pro mě osobně bylo taky důležité nabořit klišé, podle kterého podobné zážitky vznikají jenom v kontextu HC/punkových a psytrance/techno akcí. Ostatně teď se rozjíždějí další věci jako ambient v Liběchově, postapo Junktown, CheeChaak Fest v Ostravě a další a další.

Proč jste upustili od označení DIY?
Záměr festivalu a drtivá většina jeho provedení se za DIY označit dá, není to ale 100%. Takže se to nevytratilo, jen se teď poučeně vyhýbáme samotnému termínu, protože DIY je dost náročná věc a DIY scéna si dává pozor, kdo a jak to označení používá (což není divu, dnes se jako DIY označuje každá druhá věc). Pár lidí z české DIY scény třeba kritizovalo výši vstupného na P-H, a i když si nemyslím, že vstupní náklady (a tedy výše vstupného) mají ideologickou hodnotu, nechceme to zbytečně dráždit. Sami vidíme, že úplně DIY nejsme - nezvučíme si stage vlastníma aparátama, které by někdo stavěl v garáži atd. Dál se snažíme dělat co nejvíc vlastníma rukama a zásadně bez sponzorů, jen nám došlo, že ty složitější ideály prozatim dostatečně nenaplňujeme.

Proč znovu nová lokace? Většina promotérů by zůstala u obou předchozích a držela se jich zuby nehty.
Lokace je pro Psy-High stěžejní a tím nemyslím jen místo jako takové, ale i jeho výzdobu a přetváření "k obrazu svému". Neustále měnit prostory se snažíme s každou akcí /-\, aby byl každý ročník jiný a nepadali jsme do zaběhnutých kolejí. V případě P-H jde taky o téma přírody a proměn, což je základní vysvětlení, proč používáme symboliku živlů - jsou to různé "mody", jak pojmout jednu myšlenku více způsoby, což změna místa hezky zdůrazňuje.


Někteří kritizují vysokou cenu vstupného?
Dělat takový festival (navíc 160 km od Prahy) něco stojí a je to daň za místo, provedení atp. Čím snad můžu lidi trochu uklidnit, je ujištění, že jsme neziskoví a že je většinou možnost dát o sobě vědět a účastnit se za práci nebo program. Na vyžádání komukoliv a rádi dáme kompletní rozpočet, stejně jako jakékoliv další materiály. Tuhle otevřenost bych chtěl zdůraznit: Pomáhali jsme třeba letošnímu prvnímu ročníku Junktown a s nadšením budeme sdílet naše know-how s kýmkoliv, kdo chce taky něco udělat. Stačí nás nebo přímo mě kontaktovat.

Co příští rok? A co budete dělat, až nebude festival?
Příští rok Psy-High nebude z jednoduchého důvodu. Chceme si odpočinout, získat odstup a s nadhledem se pak k poslednímu ročníku vrátit tak, jak si zaslouží. Každý rok se setkáváme tváří v tvář kompromisům, které nás mrzí, na vině jsou nejčastěji právě tlak času a tlak nutnosti "nějak to dát dohromady". Tomu se chceme vyhnout. A až Psy-High skončí? Chceme věnovat víc pozornosti našemu druhému, experimentálnějšímu, industriálnějšímu festivalu, který během PH zůstával v pozadí: Ruins of Intolerance, který čeká na svůj šestý ročník. Kromě toho už dlouho koketujeme s myšlenkou někde se usadit.

Je kapela, kterou se na festival nepovedlo dostat?
Nakonec nevyšli Kamni z Moskvy, kteří se na poslední chvíli ozvali, že to vlastně nejsou schopní dát. To bylo tři týdny před festivalem, nepříjemná situace. Všechno vypadalo v pořádku, byli jsme domluvení, žádosti o víza podány, dohodnuto... A pak v odpovědi na e-mail s praktickými detaily omluva, že to nakonec nezvládnou. Těšili jsme se, navíc zastupovali v lineupu určitou žánrovou výseč (stoner/doom), kterou se nám bohužel pak už nepodařilo vyplnit. Naštěstí se ochotně nabídli dánští Spökraket, skvělý shoegaze/krautrock, takže se těšim. Nicméně co naplat, Kamni to nejsou.

Info

Psy-High 2015
13. - 16. 8. 2015, 40km od Plzně
www.facebook.com/events/313590198850496

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Shaqualyck 07.11.2022

Sedmá Piper Night proběhla tradičně v prostorách Katolického domu minulý pátek a odehrála se na ní mimo jiné premiérová projekce nového klipu Panenských plamenů.

Justin Sullivan (New Model Army): Vyhlížíme to, co je před námi

Michal Pařízek 19.10.2022

Justin Sullivan během koronavirové pauzy nahrál vlastní album Surrounded, teprve druhé mimo domovskou formaci, s níž ovšem vystoupí za týden v Lucerna Music Baru. Rozhovor.

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Adéla Polka 10.10.2022

Rozhovor o starých pověstech, cikánech, slavících a českých dubových lesích. Před koncertem v Praze, kde s ním mimo jiné vystoupí i Bernard Butler ze Suede.

Jana Burkiewiczová: Co všem těm divokým tvorům necháváme?

Maria Pyatkina 07.10.2022

Lákáme na říjnové číslo Full Moonu věnované tanci rozhovorem s choreografkou Janou Burkiewiczovou o představení Ostrov!, které můžete vidět 11. a 12. října v La Fabrice.

Nilüfer Yanya: Člověk se musí cítit zdravěji, aby byl kreativní

Michaela Šedinová 05.10.2022

Britská písničkářka s irsko-barbadosko-tureckými kořeny letos vydala svou druhou nahrávku Painless. A představí ji v Praze. Rozhovor.

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace