Články / Rozhovory

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Vojta Chmelík | Články / Rozhovory | 06.08.2020

Iniciativa Česko za klima, za kterou stojí zpěvák kapely Nylon Jail Jiřin Jirák, pořádá druhý ročník festivalu Hudba za klima. O tom, proč festival vznikl a co je jeho cílem, jsme si povídali právě s ním.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Jak jsi došel k nápadu zorganizovat takto zaměřený festival?
První podnět byl můj vztah k přírodě a taky klimatická situace na celém světě. Nejsem typ člověka, který by se na problémy jen díval, mám tendenci aktivně přispět k jejich zlepšení nebo řešení. Zároveň jsem v minulosti už několik hudebních akcí a koncertů pořádal a sám jsem hudebník. Myslím si, že umělci by měli být jakýmsi kanárkem, co se týká společenských a dalších problémů. Takže jsem loni uspořádal první ročník akce Hudba za klima, pak ve spolupráci s dalšími lidmi dělal Festival pro budoucnost a letos pokračuju dál. Založil jsem i malou organizaci, spolek Česko za klima, který se zabývá osvětovou i konkrétní činností v rámci klimatických řešení.

Jak hodnotíš první ročník, byl jsi spokojený s odezvou?
První ročník dopadl trochu pod moje očekávání v návštěvnosti, bohužel se sešlo několik okolností, které tomu nepřály, ale atmosféra i program byly dobré. Byla to první vlaštovka a doufám, že se to bude zlepšovat a lidi budou na ekologii reagovat aktivněji, nejen co se týče návštěvnosti.

Jak hodnotíš aktivity hnutí jako Fridays for Future nebo Extinction Rebellion, máš k nim blízko? A jak vnímáš Gretu Thunberg?
Obecně nejsem moc protestně orientovaný člověk, raději věci řeším kreativním a pozitivním způsobem. Fridays for Future jsou super a jsem rád, že mladí vnímají ekologii a klima jako zásadní věc ve společnosti, na rozdíl od mnoha lidí a politiků tvářících se dospěle. Extinction Rebellion jsem zatím neměl čas sledovat, ale možná je ten přístup pro mě příliš radikální. Jak říkám, raději věci řeším pozitivní cestou. Greta Thunberg je člověk, který se zasloužil o rozšíření myšlenky, která všem snad časem dojde: že vztah k přírodě a příroda jako taková je opravdu základní věc, bez které nemůžeme fungovat. A tak bychom k tomu měli přistupovat. Jsou tu hlasy, že příroda si poradí sama. To možná ano, ale jde o kvalitu našeho soužití, která se opírá o vnímání základních principů. Na přírodě jsme závislí a vždy budeme. Důležité je si uvědomit, že jsme tady vedle sebe a že lidé nejsou vládci světa. Tenhle přístup by se nám nemusel vyplatit.

Jak bychom se měli k tomuhle tématu postavit v Česku? Kde máme největší rezervy?
Má to několik rovin. Jedna je osobní – každý z nás by měl cítit zodpovědnost za soužití s přírodou. Druhá je společensko-politická, mnoho politiků nám brání v normálním fungování na úkor svých vlastních zájmů. Jsou nemocní, zaslepení vlastní mocí. Kdybych byl ještě přísnější, tak rovnou řeknu, že jsou hloupí. Konkrétně Andrej Babiš není schopen se k této věci postavit čelem a celou problematiku ignoruje. A nejde jen o pěstování enormního množství řepky, jehož výsledkem jsou problémy se suchem.

Když se vrátíme k festivalu, na co se v rámci letošního ročníku těšíš nejvíc?
Na atmosféru, kterou společně vytvoříme, a na to, že se třeba všichni shodneme, že v téhle aktivitě budeme pokračovat. Co se týče hudby, tak nejvíc jsem zvědavý na koncert Alen, která nedávno vydala opravdu skvělou desku s příhodným názvem Až se řeky vylijí z břehů.

Info

Hudba za klima
12. 8. 2020 16:00
Šachta, Praha
fb událost

foto © Jindřich Štreit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace