Články / Rozhovory

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Vojta Chmelík | Články / Rozhovory | 06.08.2020

Iniciativa Česko za klima, za kterou stojí zpěvák kapely Nylon Jail Jiřin Jirák, pořádá druhý ročník festivalu Hudba za klima. O tom, proč festival vznikl a co je jeho cílem, jsme si povídali právě s ním.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Jak jsi došel k nápadu zorganizovat takto zaměřený festival?
První podnět byl můj vztah k přírodě a taky klimatická situace na celém světě. Nejsem typ člověka, který by se na problémy jen díval, mám tendenci aktivně přispět k jejich zlepšení nebo řešení. Zároveň jsem v minulosti už několik hudebních akcí a koncertů pořádal a sám jsem hudebník. Myslím si, že umělci by měli být jakýmsi kanárkem, co se týká společenských a dalších problémů. Takže jsem loni uspořádal první ročník akce Hudba za klima, pak ve spolupráci s dalšími lidmi dělal Festival pro budoucnost a letos pokračuju dál. Založil jsem i malou organizaci, spolek Česko za klima, který se zabývá osvětovou i konkrétní činností v rámci klimatických řešení.

Jak hodnotíš první ročník, byl jsi spokojený s odezvou?
První ročník dopadl trochu pod moje očekávání v návštěvnosti, bohužel se sešlo několik okolností, které tomu nepřály, ale atmosféra i program byly dobré. Byla to první vlaštovka a doufám, že se to bude zlepšovat a lidi budou na ekologii reagovat aktivněji, nejen co se týče návštěvnosti.

Jak hodnotíš aktivity hnutí jako Fridays for Future nebo Extinction Rebellion, máš k nim blízko? A jak vnímáš Gretu Thunberg?
Obecně nejsem moc protestně orientovaný člověk, raději věci řeším kreativním a pozitivním způsobem. Fridays for Future jsou super a jsem rád, že mladí vnímají ekologii a klima jako zásadní věc ve společnosti, na rozdíl od mnoha lidí a politiků tvářících se dospěle. Extinction Rebellion jsem zatím neměl čas sledovat, ale možná je ten přístup pro mě příliš radikální. Jak říkám, raději věci řeším pozitivní cestou. Greta Thunberg je člověk, který se zasloužil o rozšíření myšlenky, která všem snad časem dojde: že vztah k přírodě a příroda jako taková je opravdu základní věc, bez které nemůžeme fungovat. A tak bychom k tomu měli přistupovat. Jsou tu hlasy, že příroda si poradí sama. To možná ano, ale jde o kvalitu našeho soužití, která se opírá o vnímání základních principů. Na přírodě jsme závislí a vždy budeme. Důležité je si uvědomit, že jsme tady vedle sebe a že lidé nejsou vládci světa. Tenhle přístup by se nám nemusel vyplatit.

Jak bychom se měli k tomuhle tématu postavit v Česku? Kde máme největší rezervy?
Má to několik rovin. Jedna je osobní – každý z nás by měl cítit zodpovědnost za soužití s přírodou. Druhá je společensko-politická, mnoho politiků nám brání v normálním fungování na úkor svých vlastních zájmů. Jsou nemocní, zaslepení vlastní mocí. Kdybych byl ještě přísnější, tak rovnou řeknu, že jsou hloupí. Konkrétně Andrej Babiš není schopen se k této věci postavit čelem a celou problematiku ignoruje. A nejde jen o pěstování enormního množství řepky, jehož výsledkem jsou problémy se suchem.

Když se vrátíme k festivalu, na co se v rámci letošního ročníku těšíš nejvíc?
Na atmosféru, kterou společně vytvoříme, a na to, že se třeba všichni shodneme, že v téhle aktivitě budeme pokračovat. Co se týče hudby, tak nejvíc jsem zvědavý na koncert Alen, která nedávno vydala opravdu skvělou desku s příhodným názvem Až se řeky vylijí z břehů.

Info

Hudba za klima
12. 8. 2020 16:00
Šachta, Praha
fb událost

foto © Jindřich Štreit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace