Články / Recenze

John Frusciante a jeho eklektické divnoalbum

John Frusciante a jeho eklektické divnoalbum

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 28.04.2014

Od svého odchodu z Red Hot Chili Peppers se John Frusciante vydal cestou sólového muzikanta, jehož tvorba je - mírně řečeno - zařaditelná jen s velkými obtížemi. Po desce Empyrean koketoval s hip hopem, drum and bassem a breakcorem (PBX Funicular Intaglio Zone, 2012), o rok později vydal EP Outsides, které do jisté míry předznamenalo, jakým způsobem bude vypadat Enclosure, zatím poslední Fruscianteho nahrávka.

Posluchačsky náročná deska působí jako narkotický trip. Čas a prostor se natahuje a smršťuje, do hlavy se vkrádá řada nesourodých podnětů, pozornost je roztěkaná, nestálá. Frusciante si s hudbou dělá takřka cokoliv, míchá "všechno, co ho v posledních pěti letech ovlivnilo".

Enclosure je deska křehká až éterická, přesto se nejedná o hudbu, která by posluchače uspávala či ukolébávala ke snění. Frusciante spojuje melodie a rytmy, které jdou místy až proti sobě. Neustále překvapuje, některé skladby působí jako přehlídka elektronických podkladů, které jsou náhodně skládány jeden za druhým bez toho, aby alespoň přibližně kopírovaly melodii. Viz hned úvodní Shining Desert, které dominuje charakteristická kytara, rozpoznatelná už od dob RHCHP. Na Enclosure se střídají nálady a styly jako na běžícím pásu - takřka osmdesátková, optimisticky popová záležitost Stage, kakofonická Run nebo temná Crowded. Všechny změny rytmů, podkladů, neočekávaně se vynořující zvuky mají jednotící prvky - vedle zmíněné kytary je to také Fruscianteho hlas. Křehký, smutný, jistě-nejistý falzet a vzletné melodie vytvářejí propojení, které album drží pohromadě. Nejsnadněji by se Enclosure dalo zařadit do šuplíku s označením experimentální synth-pop, ale to by ani zdaleka nevystihlo dojem, který v posluchači probouzí.

Enclosure je eklektické a vyžaduje notnou dávkou trpělivosti, je to album od introverta pro introverty, určeno pro klidný, soustředěný poslech. Jedině tak se vyjeví hračičkovské jádro, spousta chytrých nápadů, drobných detailů a hudebního nadhledu. Fruscianteho novinka vznikla z velké touhy dělat hudbu, s nadšením.

Info

John Frusciante - Enclosure (Record Collection, 2014)
http://www.johnfrusciante.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace