Články / Recenze

Jozef Van Wissem aka Mrakomor kuje železo

Jozef Van Wissem aka Mrakomor kuje železo

Michal Pařízek | Články / Recenze | 19.12.2014

Upíři frčí. Jarmuschova serenáda Only Lovers Left Alive přinesla Jozefu van Wissemovi veliké ovace; tihle dva, jak známo, už spolu nějakou dobu vystupují a Wissemovo angažmá ve fiktivní kapele Sqürl není žádná náhoda. Pravdou taky je, že bez režisérova přispění bychom toho o holandském loutnistovi moc nevěděli. Krvavý vinyl Only Lovers Left Alive je jedním z kultovních hitů roku a Jozef kuje železo s novým albem.

It Is Time for You to Return je překvapivě barevným a pestrým kouskem, kdo by čekal od klasicky vzdělaného loutnisty barokní kompozice, ten by se šeredně zmýlil. Wissem je velkým milovníkem industriálu, pro soundtrack Only Lovers Left Alive upravil starý rock’n’rollový kus Funnel of Love, známý od Wandy Jackson, a na novém albu vykazuje až popové přesahy a velký smysl pro humor. Je to samozřejmě stále zamračený morous, usměvavý asi jako čaroděj Mrakomor, ale pocit, že si z posluchačů občas trochu střílí, je vlastně správný.

Na novince se pochopitelně objevuje i Jim Jarmusch s kytarou, ve dvou skladbách se připomíná libanonská zpěvačka Yasmine Hamdan, kterou jsme mohli loni hned dvakrát vidět v Praze, a zvlášť poslední Invocation of the Spirit Spell stojí za zmínku. Psychedelická kompozice, ve které se nad elektronickým podkladem proplétají decentní kytarové plochy se střídmým loutnovým motivem a Yasmine působí jako mimozemský muezzin, její zasněný zpěv je k nepoznání. Nečekané a působivé, bez exhibice, jen velmi uvolněná, až ambientní píseň.

Skladbu Temple Dance of the Soul doprovodil svými beaty a glitchi chilský filmař a hudebník Domingo Garcia-Huidobro (působí třeba ve Föllakzoid); trumfování elektroniky a loutny působí rozverně a sympaticky, jako by se navzájem pošťuchovala samotná století. Velkou diskuzi vzbudila deska díky zpívaným skladbám - chytlavá Love Destroy All Evil připomíná středověký šlágr, tajuplná Confidement má až liturgický nádech a You Can't Take It With You je opravdovým zaříkáváním.

Nahrávka It Is Time for You to Return překvapuje různorodostí, a přitom drží pozoruhodným způsobem dobře pohromadě. Wissem není bardem klasického typu, disponuje otevřenou myslí, která do sebe umně nasává různé vlivy a poté je vylučuje ve změněné podobě. Deska vyšla na věhlasném belgickém labelu Crammed Discs, který se už téměř třicet let vyznačuje naprostou absencí žánrových hranic a omezení. Jozef van Wissem obešel několikrát celý svět, spolčil se hollywoodskými filmaři a upíry, aby posléze našel to pravé místo za humny. Osudové paradoxy.

Info

Jozef Van Wissem – It Is Time for You to Return (Crammed Disc, 2014)
www.jozefvanwissem.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Promyšlená porce podzimní mizérie (The Lumineers)

Anna Valentová 05.11.2019

Skladby na albu III jsou seřazené za sebou tak, že postupně vypráví životní příběhy tří členů rodiny Sparksových, jejichž předobrazy nacházeli autoři ve svém okolí.

Vnitřní dítě Jacoba Colliera

Karolina Veselá 04.11.2019

Během následujících dvou let vydá nové čtyřalbum, projekt padesáti skladeb nesoucí název Djesse. Ten evokuje Collierovy iniciály, ale prý jde o náhodu.

Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky

Jakub Šíma 02.11.2019

Laterna magika je multimediální fenomén, který již od počátečního úspěchu na výstavě Expo 58 v Bruselu poutal pozornost nejen české, ale i světové veřejnosti.

Kdo tady co posral? (Mucha)

Adéla Poláková 29.10.2019

Pro novou desku Muchy je příznačná fúze žánrů, prolínání jazyků a vypůjčování si jak melodií, tak slov odjinud.

Nejsem mladý a nejsem starý (TaxiWars)

maxim 27.10.2019

Oproti předchozím deskám TaxiWars je Artificial Horizon lehčí, více se tančí, více se fouká kouře na parket, ubylo hřmotnosti, důrazu, aniž by kapela ztratila groovy.

Za hranice harmonie a zpět (Thurston Moore)

Vojtěch Březík 22.10.2019

Spirit Counsel je dostatečně stravitelné album, aby se do něj mohli ponořit i ti Mooreovi příznivci, kteří preferují jeho konvenčnější písňovou tvorbu.

Prechod do serióznej roviny (Rich Brian)

Jonáš Sudakov 12.10.2019

Z Rich Briana sa stala virálna senzácia, ale z jeho novšej tvorby a rozhovorov je zjavné, že ambície má iné.

Ahhhh, ten surf rock! (Songs from the Utopia)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2019

Na novince pojmenované extatickým (či snad bolestivým?) výkřikem Ahhhh! se vydali na západ a pomyslně zakotvili někde na Západním pobřeží.

Smutně a zároveň s největší vášní k životu (Mueran Humanos)

Jakub Koumar 05.10.2019

Ačkoli zpívají takřka výhradně španělsky, rafinovaná atmosféra odstavuje znalost jazyka na vedlejší kolej.

Neurvalý punk s koulí u nohy (Victims)

Dantez 28.09.2019

Victims zde sice stále sázejí na ověřené postupy žánru a přímočarost, kterou koriguje agresivní d-beat materiálu, jasně vévodí, překvapuje však produkce.