Články / Recenze

Jozef Van Wissem aka Mrakomor kuje železo

Jozef Van Wissem aka Mrakomor kuje železo

Michal Pařízek | Články / Recenze | 19.12.2014

Upíři frčí. Jarmuschova serenáda Only Lovers Left Alive přinesla Jozefu van Wissemovi veliké ovace; tihle dva, jak známo, už spolu nějakou dobu vystupují a Wissemovo angažmá ve fiktivní kapele Sqürl není žádná náhoda. Pravdou taky je, že bez režisérova přispění bychom toho o holandském loutnistovi moc nevěděli. Krvavý vinyl Only Lovers Left Alive je jedním z kultovních hitů roku a Jozef kuje železo s novým albem.

It Is Time for You to Return je překvapivě barevným a pestrým kouskem, kdo by čekal od klasicky vzdělaného loutnisty barokní kompozice, ten by se šeredně zmýlil. Wissem je velkým milovníkem industriálu, pro soundtrack Only Lovers Left Alive upravil starý rock’n’rollový kus Funnel of Love, známý od Wandy Jackson, a na novém albu vykazuje až popové přesahy a velký smysl pro humor. Je to samozřejmě stále zamračený morous, usměvavý asi jako čaroděj Mrakomor, ale pocit, že si z posluchačů občas trochu střílí, je vlastně správný.

Na novince se pochopitelně objevuje i Jim Jarmusch s kytarou, ve dvou skladbách se připomíná libanonská zpěvačka Yasmine Hamdan, kterou jsme mohli loni hned dvakrát vidět v Praze, a zvlášť poslední Invocation of the Spirit Spell stojí za zmínku. Psychedelická kompozice, ve které se nad elektronickým podkladem proplétají decentní kytarové plochy se střídmým loutnovým motivem a Yasmine působí jako mimozemský muezzin, její zasněný zpěv je k nepoznání. Nečekané a působivé, bez exhibice, jen velmi uvolněná, až ambientní píseň.

Skladbu Temple Dance of the Soul doprovodil svými beaty a glitchi chilský filmař a hudebník Domingo Garcia-Huidobro (působí třeba ve Föllakzoid); trumfování elektroniky a loutny působí rozverně a sympaticky, jako by se navzájem pošťuchovala samotná století. Velkou diskuzi vzbudila deska díky zpívaným skladbám - chytlavá Love Destroy All Evil připomíná středověký šlágr, tajuplná Confidement má až liturgický nádech a You Can't Take It With You je opravdovým zaříkáváním.

Nahrávka It Is Time for You to Return překvapuje různorodostí, a přitom drží pozoruhodným způsobem dobře pohromadě. Wissem není bardem klasického typu, disponuje otevřenou myslí, která do sebe umně nasává různé vlivy a poté je vylučuje ve změněné podobě. Deska vyšla na věhlasném belgickém labelu Crammed Discs, který se už téměř třicet let vyznačuje naprostou absencí žánrových hranic a omezení. Jozef van Wissem obešel několikrát celý svět, spolčil se hollywoodskými filmaři a upíry, aby posléze našel to pravé místo za humny. Osudové paradoxy.

Info

Jozef Van Wissem – It Is Time for You to Return (Crammed Disc, 2014)
www.jozefvanwissem.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když prach z cesty skřípe v zubech... (Gravelroad)

redakce 17.09.2019

Crooked Nation už při pohledu na přebal postrádá psychedelickou barevnost předchozích desek, zdobí ji černobílý obraz kostlivce v obleku.

Příliš dlouhá cesta k příliš prchavé nostalgii (Deafheaven)

redakce 16.09.2019

Ordinary Corrupt Human Love je stejnou měrou tvůrčí svoboda jako okázalá vypočítavost.

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?

Improvizační dialog (Haco, Takako Minekawa, Dustin Wong, Tarnovski)

redakce 05.09.2019

Kannazuki je tradiční japonské pojmenování pro říjen v lunárním kalendáři. Nahrávka totiž vznikla právě 1. října loňského roku.

Uprostřed božského aroma (HTRK)

redakce 04.09.2019

Melancholické písně australského dua HTRK dýchají osamělostí. Platí to i pro novou nahrávku, kterou zítra představí v Praze?

Stopující chlápek u silnice (Bruce Springsteen)

redakce 04.09.2019

Springsteenův přímočarý autorský styl zůstal neobroušen a na Western Stars se mu po letech opět dostává adekvátní formy.

Vana plná extáze (Hot Chip)

redakce 03.09.2019

A Bath Full of Ecstasy je zatím tím nejpopovějším albem Hot Chip, ostatně dva roky nazpět psali Goddard a Taylor písně pro Katy Perry.

Tady není místo pro slabost (Bolehlav)

redakce 01.09.2019

Michal Milko poslal francouzskému labelu Audiotrauma písně s dotazem, zda by si nemohl zahrát na jejich každoročním pražském festivalu. Co se stalo?

Vstříc temným zítřkům (Bahratal)

redakce 31.08.2019

Domácí krajinou táhne trojspřeží Bahratal – Lezok – Náv, pod diktátem jejichž riffů se nihilismus nejhrubšího zrna sbližuje s alternativní scénou.