Články / Recenze

Just a beautiful sound (Sasami)

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá | Články / Recenze | 15.05.2022

Kalifornská hudebnice a zpěvačka Sasami Ashworth, vystupující pod jménem Sasami, se hudbě věnuje od mládí. Vystudovala školu v New Yorku a hned potom začala dělat první projekty a skládat, svůj první singl vydala v roce 2018 a album vyšlo o rok později. Teď vydává svoji druhou desku Squeeze, která je plná zlosti, bolesti a lásky v kombinaci se syrovou hudbou a údernými texty. A co nevidět vyjede s písničkářkou Mitski na tour po USA a Evropě.

Squeeze je rozmanitá nahrávka. Sasami často používá výrazné zkreslení hlasu a elektrickou kytaru s tvrdými až nu-metalovými efekty, někde je naopak kytara jen akustická a celkové naladění folkovější, jindy se tyto styly během jedné písně několikrát vystřídají, smíchají a propletou.

Texty jsou plné agrese a naštvání (Say It), neúspěšné snahy vyřešit vztahy a konflikty (Need It to Work) nebo nedoceněné snahy to všechno napravit (Make It Right). Zpívá o nešťastných vztazích, nebo se obrací k sobě? Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Hudba jde ruku v ruce s texty a doplňuje je chytlavými ostrými riffy, i jemnými melodiemi. Deska končí klidnější a pomalejší nahrávkou Not a Love Song. Výsledek procesu skládání hudby, o kterém je, popisuje Sasami jako něco, co chce předat dál svojí lásce. Z toho nakonec nevznikne klasický lovesong, ale ‚jen‘ krásné zvuky a melodie, jak zpívá v refrénu: „just a beautiful sound.“ Je to snad odkaz, aby nahrávka nebyla vnímána pouze jako něco o lásce a vztazích, ale hlavně jako kreativní hudební výtvor umělkyně?

Sasami ukazuje svoje dvě odlišné stránky, které se navzájem prolínají, doplňují a perou se spolu – jemnou písničkářku, co se nesnaží vyvolávat žádné drama, a drzou metalovou kytaristku, která se nebojí říct to, co chce. Squeeze může nakopnout a probudit zlost a vztek, ale taky pohladit a uklidnit.

Info

Sasami – Squeeze (Domino Records, 2022)
Bandcamp interpretky

foto © Andrew Thomas Huang

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace