Články / Rozhovory

Justin Lavash: Jak zneužít přátele

Justin Lavash: Jak zneužít přátele

Jana Vondrušová | Články / Rozhovory | 25.05.2015

Britský světoběžník Justin Lavash se před deseti lety usadil v Praze, kde skládá, spolupracuje s Lenkou Dusilovou, Radůzou a dalšími, teď o sobě dává vědět s deskou Changing of Tides.

Pověz nám o svých hudebních začátcích.
Všechno začalo, když mi máma koupila první kytaru, bylo mi devět nebo deset. Začal jsem chodit na hodiny a hrál, jak to jen šlo. Doma bylo vždycky hodně muziky, měli jsme doma klavír a na ten jsem to zkoušel taky.

Jako muzikant jsi vystřídal různé styly.
Na škole jsem fungoval ve velké kapele, zpíval ve sboru, hrál na saxofon, měli jsme s kamarády rockové kapely. V Liverpoolu jsem založil indie skupinu, se kterou jsme se dostali do Londýna. A pak někoho napadlo, že bychom mohli hrát jazz. Postupně jsem začal mít plné zuby toho, že nemám peníze, tak jsem začal hrát na smlouvu, na svatbách, výletních lodích a tak. Po pěti letech jsem toho nechal, pak se tři roky nic moc nedělo a pak jsem přijel sem.

Co tě inspiruje?
Inspiruje mě všechno, co se kolem mě děje. Přátelství, láska, nenávist, vztek nebo politické a společenské dění. Cokoliv, o co bych se mohl podělit.

A nová písnička? Zalíbí se ti hned, nebo potřebuje čas, než se usadí?
Skládám velmi pomalu, takže to trvá, než skladba dostane výslednou podobu. Nejde to rychle.

Jaký máš pocit z nové nahrávky?
Mám z ní velkou radost. Byl to ambiciózní projekt, ale povedlo se. Jsem vděčný lidem, co se na tom podíleli, Ian Kelosky ho produkoval, pak tu byli David Landštof, Pepa Štěpánek, Jonáš Krejčí, Beata Hlavenková, Guy Bennett nebo Dan Reed. Měl jsem pár nápadů, ale ty se pořád měnily, různé styly, různé přístupy, Ian chtěl využít nové způsoby produkce. Některé aranže byly rozsáhlé, takže to bylo dobrodružství i v tomhle směru. Ale dokázali jsme to.

Vydal jsi album po třech letech. Co se od té doby změnilo?
Jsem o tři roky starší a uvědomuju si to. A rozdíl oproti předchozím albům je taky v tom, že tohle je víc o vyprávění příběhů.

Prostředky na vydání nové desky jsi sbíral prostřednictvím Katalyzátoru. Překvapilo tě, kolik se nakonec vybralo?
Byl jsem nadšený a dojatý. Doufal jsem v podobný výsledek, ale dojalo mě, že se to skutečně stalo. Jsou lidi, co tolik peněz nemají, a když se rozhodnou tě podpořit, jako autora tě to dostane.

Full Moon je mediálním partnerem nové nahrávky. Jak k tomu došlo?
Všechno šlo přes vydavatelství Tranzistor, které desku vydalo. Tranzistor patří Davidu Landštofovi, všechno zařizoval on.

Lidi tě znají kromě jiného i ze spolupráce s Lenkou Dusilovou.
Hraju s ní občas, ne zas tak často. Potkal jsem ji v Jazz Docku, hrál jsem první koncert toho večera, ona vystupovala po mně. Pak mi povídá, že moje věci miluje, a zeptala se, jestli bych chtěl udělat něco společného, a já souhlasil.

S kým by sis chtěl zahrát na mezinárodní scéně?
Takových lidí je hodně. I tady je dost talentovaných muzikantů, třeba Dan Bárta má skvělý hlas, Ema Brabcová. Nechci přímo říkat, že bych s nimi rád hrál, protože netuším, jak by to fungovalo dohromady, ale vždycky je čest, když tě někdo požádá o spolupráci.

První písnička na novém albu If You Weren’t My Friend působí dojmem, že má reálný předobraz.
Kamarád byl částečnou inspirací. Nemám moc blízkých přátel, jenom pár. Loni jsem měl zdravotní problémy, a když máš v životě těžké období, víc se spoléháš na přátele. Vlastně celá nová deska je o přátelství. S kamarády jsem tu desku natočil a pak jsem jiné žádal o podporu jejího vydání. Někdo by mohl říct, že jsem přátelství ošklivě zneužil.

Info

Live: Justin Lavash - křest
26. 5. 2015, NoD, Praha

www.facebook.com/JustinLavash
www.justinlavash.com
www.justinlavash.bandcamp.com

foto: Jiří Štarha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace