Články / Reporty

Kalle v zajetí

Kalle v zajetí

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 12.02.2018

Táborské duo Kalle na podzim loňského roku vydalo napjatě očekávané druhé studiové album Saffron Hills, které definitivně potvrdilo nálepku jednoho z největších objevů na tuzemské alternativní scéně. Kalle zaslouženě sbírají nominace na nejrůznější hudební ocenění a po lehkém zvolnění před vydáním novinky začínají opět intenzivně koncertovat.

Brněnský křest od počátku provázela aura velké události, byť se celá akce sympaticky obešla bez masivní propagace a zástupu známých hostů. Bezmála vyprodaný Kabinet Múz na úvod rozehřála domácí Kochlea. Jejich instrumentální hudba po čase zaváněla jistou monotónností, vše naštěstí vyvažovala hutná filmová atmosféra. Ostatně před pár lety si trojice vystřihla zdařilý živý hudební doprovod k němému filmu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Poté už pódium patřilo Kalle. Košatější zvuk Saffron Hills od počátku ilustrovaly klávesy a záplava nejrůznějších efektů, hlavní prvky rukopisu ale zůstaly nezměněny. Hlas Veroniky Buriánkové v klidných pasážích jemně hladil, aby o chvíli později řezal jako břitva, zatímco úsporná kytara Davida Zemana držela vše pohromadě. Jejich nesmělé vystupování je pouhou iluzí, oba dva moc dobře vědí, co dělají. A tak je to správně. Dřívější moment překvapení se možná vytratil, ale podobně silný zážitek z paměti lehce nevymažete.

Nové skladby se přirozeně zařadily vedle staršího materiálu a vytvořily jeden celek, který vyvolával konstantní mrazení v zádech. Nadšené reakce publika nebraly konce a přídavky se zdály natolik nevyhnutelné, že se Kalle ani neobtěžovali hrát obvyklé divadlo s odchodem do zákulisí a návratem na scénu. Příjemně neformálnímu dojmu z celého večera to jedině prospělo.

Info

Kalle + Kochlea
10. 2. 2018 Kabinet Múz, Brno

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...