Články / Reporty

Kalle v zajetí

Kalle v zajetí

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 12.02.2018

Táborské duo Kalle na podzim loňského roku vydalo napjatě očekávané druhé studiové album Saffron Hills, které definitivně potvrdilo nálepku jednoho z největších objevů na tuzemské alternativní scéně. Kalle zaslouženě sbírají nominace na nejrůznější hudební ocenění a po lehkém zvolnění před vydáním novinky začínají opět intenzivně koncertovat.

Brněnský křest od počátku provázela aura velké události, byť se celá akce sympaticky obešla bez masivní propagace a zástupu známých hostů. Bezmála vyprodaný Kabinet Múz na úvod rozehřála domácí Kochlea. Jejich instrumentální hudba po čase zaváněla jistou monotónností, vše naštěstí vyvažovala hutná filmová atmosféra. Ostatně před pár lety si trojice vystřihla zdařilý živý hudební doprovod k němému filmu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Poté už pódium patřilo Kalle. Košatější zvuk Saffron Hills od počátku ilustrovaly klávesy a záplava nejrůznějších efektů, hlavní prvky rukopisu ale zůstaly nezměněny. Hlas Veroniky Buriánkové v klidných pasážích jemně hladil, aby o chvíli později řezal jako břitva, zatímco úsporná kytara Davida Zemana držela vše pohromadě. Jejich nesmělé vystupování je pouhou iluzí, oba dva moc dobře vědí, co dělají. A tak je to správně. Dřívější moment překvapení se možná vytratil, ale podobně silný zážitek z paměti lehce nevymažete.

Nové skladby se přirozeně zařadily vedle staršího materiálu a vytvořily jeden celek, který vyvolával konstantní mrazení v zádech. Nadšené reakce publika nebraly konce a přídavky se zdály natolik nevyhnutelné, že se Kalle ani neobtěžovali hrát obvyklé divadlo s odchodem do zákulisí a návratem na scénu. Příjemně neformálnímu dojmu z celého večera to jedině prospělo.

Info

Kalle + Kochlea
10. 2. 2018 Kabinet Múz, Brno

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.