Články / Seriály

Kam na rajz: Michaela Ditrichová

Kam na rajz: Michaela Ditrichová

redakce | Články / Seriály | 15.08.2022

Michaela Ditrichová, učitelka češtiny a hudební výchovy na Malostranském gymnáziu, sbormistryně pěveckého sboru Josef a také moderátorka Čro Vltava doporučuje, kam vyrazit v létě. A hned dvě zastávky jsou příští týden do Dobrše, pošumavské vesničky, kde se koná festival Dobršská brána. Tipy na výlet!

Mezinárodní hudební festival Dobršká brána, 19.-20. 8. 2022, Dobrš
Malinká vesnice na jihu Čech, položená mimo hlavní cestu ze Strakonic na Vimperk, měla vždy strategickou polohu. Je z ní vidět do daleka, ale ona sama vidět není. Z hlediska obrany je to skvělé, z hlediska propagace čehokoliv složitější. I když... „Dobršská brána vpouští do Pošumaví magickou hudbu, vstupte do ní ve dnech 19. a 20. srpna i vy,“ taková slova znějí i letos v létě ve spotu na vlnách Čro Vltava a Čro Jazz. Jsou mediálními partnery šestého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dobršská brána a bylo by skvělé, kdyby přivedly pod tři dobršská podia hodně posluchačů. Ti by pak vešli reálnou renesanční dobršskou bránou u místní gotické tvrze a zámku a pohltilo by je něco zcela nečekaného. Hudební špička uprostřed pošumavského venkova. Muzikanti letos dorazí z Finska, Španělska, Německa a samozřejmě také od nás. Vedle Verneriho Pohjoly, Andrey Motis či Marcuse Stockhausena dorazí třeba Štěpánka Balcarová. A je tedy jasné, že hlavní roli tento rok hraje trubka.

Výstava Na místě, zámek Dobrš, 20. 8. 2022
Volné chvíle mezi koncerty strávím, a vy můžete také, bloumáním po zámku. Kurátorka Lucie Šiklová slibuje dokumentační, emoční či vizionářské zprávy o místech jako součástech krajin, ať reálných či jaksi obecných, krajin podobenství, krajin imaginárních, osobních, společných. (Neboť) krajina nás formuje, poskytuje prostor pro pouť fyzickou i duchovní a jak to na cestách bývá i místa k zastavení. O svá místa se podělí Mariana Alasseur, Alena Anderlová, Petr Gruber, Linda Klimentová, Julie Kopová, Barbora Němcová, Dagmar a Marta Zechová.

Slavnosti Imerzivity, Tursko, 27. 8. 2022
Před nástupem do školy zajedu kousek za Prahu do Turska na Slavnosti Imerzivity, které oživí na jeden den tamní barokní tvrz. Tento hudebně umělecký festival propojuje žánry, umělecké oblasti a především lidi. Je otevřenou platformou pro profesionální uskupení, studenty i nadšené amatéry. Po celý den budou probíhat workshopy, představení, performance a k večeru koncerty. Areál poslouží také jako galerie mimo jiné pro díla studentů a studentek UMPRUM. Z hudebníků vybírám rapera Shizzla.

Inverze, 29. 8. – 3. 9. 2022, Provoz Ostrava
No a kdybych nemusela do školy, jela bych na ostravský literární festival Inverze, který je mimo jiné plný krásných spisovatelů, autorských čtení, diskuzí, přednášek, koncertů, divadelních představení nebo slam poetry exhibicí.

Info

foto © se svolením Michaely Ditrichové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Alison Cotton

redakce 03.10.2022

Její tvorba bývá úzce navázaná na konkrétní místa nebo historické události, proto jsme tuto rubriku pro jednou pojali geograficky. Koncert za pár!

Tak daleko, tak blízko: Jeremy Cunningham (The Levellers)

redakce 02.10.2022

Pětatřicet let na scéně, dvanáct desek, koncert v Praze. U té příležitosti jsme zavolali basákovi The Levellers, Jeremymu Cunninghamovi, aby se podíval na svět okolo.

Kam na rajz s Annou Bednářovou

redakce 30.09.2022

Její precizní excelové tabulky a ve švech praskající šanony návštěvník koncertu sice nevidí, význam její práce ale hravě překoná kdejakého markéťáka a píáristu. Jaké akce doporučí?

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace